https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obec-lisky-na-kladensku-vytvari-propracovany-system-hospodareni-s-destovou-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obec Líský na Kladensku vytváří propracovaný systém hospodaření s dešťovou vodou

22.2.2023 10:32 | LÍSKÝ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obec Líský na Kladensku vytváří propracovaný systém hospodaření s dešťovou vodou. Využije podzemní akumulační nádrže i přírodní biotop. Obec leží ve srážkovém stínu, v jedné z nejsušších oblastí ČR. Vodu tekoucí z obecních budov už nyní zadržuje v zasakovací proláklině, obecní zeleň zalévá z někdejší odpadní jímky. Ještě letos chce vedení Líského kompletně obnovit dešťovou kanalizaci po celé obci a napojit ji na už přivezené akumulační betonové jímky, pro které bude fungovat jako filtr přírodní biotop. Náklady budou kolem tří milionů korun, z toho chce obec se stovkou obyvatel značnou většinu zaplatit z několika druhů dotací, řekl ČTK starosta Líského Štěpán Hon.
 

Obec ještě nedávno neměla připojení na vodovod a kanalizaci, jejich stavby byly zkolaudovány přibližně před pěti lety. Poté se právě uvolnila obecní jímka. Do ní je svedená voda ze střechy obecního klubu. "Takže dávno po tom, co vyschne voda v zasakovací proláklině a obecní zeleň na návsi začne schnout přes přípustnou míru, vytáhneme hadici, spustíme tlakové čerpadlo a můžeme zalévat," uvedl starosta.

Obecní dešťová kanalizace odvodňuje 95 000 čtverečních metrů ploch. Na jejím konci, kousek nad požární nádrží, bude technologie pro čištění, a to lapač splavenin a přírodní biotop, který by měl pojmout asi 140 krychlových metrů vody. Dalších až 72 metrů krychlových vody pak může být v přilehlých akumulačních nádržích. Vodou z nich bude možné doplňovat přírodní koupaliště. "Požární nádrž využívaná jako přírodní koupaliště bude navíc v nejhlubší části osazena oběhovým čerpadlem, které bude vracet vodu zpět do předřazeného výše položeného štěrkového biotopu, čímž bude neustále čištěna," doplnil Hon.

Dotace by měly tvořit zdroje ze středočeských krajských fondů a z evropského Operačního programu životní prostředí. Na zasakovací proláklinu využila obec příspěvek z Programu rozvoje venkova skrze Místní akční skupinu Přemyslovské střední Čechy.

Podpoře přírody a rozmanitosti krajiny se v obci věnují také obnovou historických cest a sázením alejí. Nedávno zde také vybudovali dětské hřiště připomínající legendu o Elišce Přemyslovně, která si v nedaleké studánce Královka údajně ukryla klíče od korunovačních klenotů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.2.2023 13:52
Tak to vypadá skutečně velice dobře. I některé obce mohou mít osvícené vedení.
Odpovědět
Pe

Petr

22.2.2023 22:13
Já osobně jsem názoru, že s dešťovou vodou nelze nějak "hospodařit".
Dešťová voda bezpodmínečně patří do země. Je to jediný zdroj vody pro krajinu a pro vše živé v přírodě, tudíž ji nelze zachytávat a chlubit se, že máme plné koupaliště.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

23.2.2023 14:31 Reaguje na Petr
Dešťovka přichází v epizodách, kdy VŽDYCKY část zasákne, část se odpaří a část odteče, ze zpevněných ploch zvláště. A právě tenhle podíl vody je třeba v zastavěných oblastech zadržovat a využívat.
Odpovědět
Pe

Petr

23.2.2023 18:48 Reaguje na Jindřich Duras
Pokud voda odteče, třeba do kanálu a pak do řeky, tak to je zásadní lidská chyba a je nutné to změnit, ta voda musí do země. Ale nelze vodu zadržovat, aby se do země nedostala, a nějak využívat pro vlastní potřebu. To je narušování koloběhu vody a okrádání celého systému, který je na vodě závislý, včetně lidí.
Kdo chce vodu nějak využívat pro nějakou vlastní potřebu, tak má možnost využít vodu na konci koloběhu, tedy vodu odtékající vodními toky. Ta už úspěšně prošla celém systémem a to je jediné místo, kde lze vodu skutečně využít, než odteče pryč.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

23.2.2023 14:29
SUPER!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist