https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pod-zamkem-jezeri-u-paty-lomu-csa-by-mohl-byt-dum-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pod zámkem Jezeří u paty Lomu ČSA by mohl být dům přírody

22.3.2024 02:14 | HORNÍ JIŘETÍN (ČTK)
Pohled na zámek Jezeří a Důl ČSA v Mostecké pánvi
Pohled na zámek Jezeří a Důl ČSA v Mostecké pánvi
Licence | Volné dílo (public domain)
Pod zámkem Jezeří u paty rozsáhlého Lomu ČSA na Mostecku zřejmě vznikne odhadem za několik desítek milionů korun Dům přírody Krušných hor. Cílem projektu, který funguje i jinde po republice, je vzdělávat veřejnost o přírodě a částečně také historii místa, kde se objekt nachází. Krušnohorský dům chce nabídnout kromě jiného informace o pohnuté historii, kterou si lokalita prošla. Upozorní třeba na zaniklou obec v podzámčí - Albrechtice. Novinářům projekt představili ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) František Pelc a starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.
 

Dům by měl stát v prostředí národní přírodní rezervace Jezerka a budoucí národní přírodní památky Lom ČSA. Místo pro jeho výstavbu bylo zvolené i kvůli záměru vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Hladík ČTK řekl, že by si přál, aby CHKO byla vyhlášena co nejdříve. Pokračují jednání s dotčenými obcemi. Hladík podotkl, že starosta Horního Jiřetína se starostkou z Litvínova přišli s myšlenkou, že unikátní bučiny, kvůli kterým by měla CHKO především vzniknout, by mohly být i součástí dědictví UNESCO.

"Horní Jiřetín by měl být tím investorem. Samozřejmě, my jako ministerstvo životního prostředí třeba z operačního fondu spravedlivá transformace bychom chtěli doručit finanční prostředky na to, aby tu taková infrastruktura mohla vzniknout," uvedl Hladík.

Starosta ČTK řekl, že by pak trvalo 3,5 roku, než by se dům přírody postavil, protože je to jednou z podmínek dotace. Podle něj je místo, kde by měla stavba vzniknout, na rozhraní světů. "Je to na rozhraní bývalé těžební oblasti, Krušných hor a zámku Jezeří. Má to symbolický význam, ale i ten praktický," uvedl Buřt. Domy přírody informují veřejnost a navštěvují je žáci a studenti. "Bude to mít velký význam vůbec pro pochopení naší oblasti," řekl Buřt.

AOPK provozuje 11 domů přírody. Většinou jsou na území CHKO či u jinak významných oblastí. Pelc uvedl, že výstavba i provoz budou náročné. Subjekty nicméně dostávají od ministerstva či AOPK na provoz prostředky. Projekt chce finančně podpořit i Ústecký kraj.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

23.3.2024 08:59
dům přírody? proč?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist