https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/posledni-sloni-v-dilli-maji-nejisty-osud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslední sloni v Dillí mají nejistý osud Video

25.9.2018 00:45 | DILLÍ (ČTK)
Impozantní Híra, jeden z posledních slonů v Dillí, neví nic o vášních, které vyvolává.
Impozantní Híra, jeden z posledních slonů v Dillí, neví nic o vášních, které vyvolává.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Impozantní Híra, jeden z posledních slonů v Dillí, neví nic o vášních, které vyvolává. Klidným a těžkým krokem prochází předměstím indické metropole, píše agentura AFP.
 

Místní úřady nařídily, aby tito tlustokožci byli zabaveni. Předcházela tomu léta tlaku ochránců zvířat, kteří obviňují jejich majitele z toho, že s nimi špatně zacházejí a nechávají je chodit po tak znečištěné metropoli.

Ještě je však třeba vymyslet, kam umístit tato obrovitá domestikovaná zvířata, která ve volné přírodě už sama nedokážou přežít.

"Jsou držena mimo své přirozené prostředí. Nedostatek potravy, vody, stínu a veterinární péče, to vše je může vystavit nebezpečí různých chorob," říká jeden vysoký úředník lesního hospodářství.

Před půl stoletím bylo v Dillí ještě více než 200 slonů. Tito mohutní savci byli zejména oblíbení při svatbách či v hinduistických chrámech. Ostatně hinduistický bůh Ganéša má sloní hlavu.

Dnes se však město stalo gigantickým labyrintem s 20 miliony obyvatel a je protkané dálnicemi, jimiž projíždějí desetitisíce automobilů. Pro slony je toto prostředí ještě nesnesitelnější než pro člověka.

Vodič slonů Mukéš Jádav se stará o tlustokožce od dětství. Vzpomíná nostalgicky na dobu, kdy sloni a lidé žili bok po boku. "Dříve lidé slony opravdu milovali. Jedna vesnice mohla mít až 20 slonů," říká.

"Vodívali jsme je pást do polí a nechávali jsme je volně chodit džunglí. Hrdě jsme je využívali při svatbách a jiných slavnostech. A dnes nám vláda tvrdí, že jsou jejím majetkem?" zlobí se Jádav.

Podle Madžhího Aliho, majitele Híry, je domestikace slonů starobylá tradice zděděná po předcích.

"Moje rodina měla slony po šest generací. Jsou jako členové naší rodiny a stáli po našem boku v dobrých i zlých časech. Nemůžeme jeden bez druhého žít," prohlašuje.

Podle indického tisku však úřady stojí před problémem: zkonfiskovat tyto domestikované slony je jedna věc, ale kam s nimi? Doufají, že dosáhnou kompromisu, jak se to nedávno stalo s jednou slonicí, která byla umístěna na statek bohatého podnikatele na okraji Dillí.

Slonice tu má vlastní bahnitý rybníček a přístřešek s ventilací a rozprašovači. To je pětihvězdičkový přepych ve srovnání s jejími ubohými druhy, kteří se koupají v řece v Jamuně, jež je jednou z nejšpinavějších na světě.

Majitelé slonů, kteří popírají špatné zacházení, při neustálých inspekcích zuří a tvrdí, že je organizace na ochranu zvířat pronásledují. "Chovají se, jako kdybychom slony ukradli, ale oni nám patří," stěžuje si Madžhí Ali.

Pro Mukéše Jádava, vodiče Híry, představují tato zvířata závazek na celý život. "Slony mám tak rád, že jsem se kvůli nim ani neoženil. Měl jsem pocit, že musím tomuto posvátnému zvířeti zasvětit život," uvádí.

Podle ekologických aktivistů slouží zdůrazňování kulturního dědictví a tradic jen k tomu, aby se skrylo komerční využívání těchto zvířat, zvláště v období svateb.

Spoluzakladatel Wildlife SOS Kartick Satjanárájan vyzývá k tomu, aby se navždy skoncovalo s politováníhodnými životními podmínkami slonů v Dillí. "Kdyby lidé věděli, jak brutální jsou metody používané při chytání a domestikaci městských slonů, nikdy by je tu nechtěli vidět," zdůrazňuje.

"Co byste si vybrali: radost vidět slona válet se v bahně a procházet džunglí, nebo vidět zmučená stvoření žijící v zajetí v ulicích Dillí, u chrámu nebo v cirkuse?" ptá se.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

25.9.2018 12:21
To je teda fajn. Cit.: "s jejími ubohými druhy, kteří se koupají v řece v Jamuně, jež je jednou z nejšpinavějších na světě." Tak místo toho, aby se vláda postarala o její čistotu, bude soukromníkům zestátňovat slony, aby se v té špinavé řece prý nemuseli koupat. Těm ochráncům zvířat už teda řádně fouká na maják.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist