https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prototyp-plastosberne-bariery-ocean-cleanup-se-rozpadl-a-musel-byt-predcasne-odtazen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prototyp plastosběrné bariéry Ocean CleanUp se rozpadl a musel být předčasně odtažen

14.1.2019 01:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vlečná loď odtahuje mořský lapač odpadů zpět do přístavu.
Vlečná loď odtahuje mořský lapač odpadů zpět do přístavu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na konci prosince loňského roku nepotěšila příznivce projektu Ocean CleanUp na úklid oceánů zpráva, že pokusné zařízení zvané System 001 není zatím schopné plnit svou funkci. Tedy, že na hladině unášené plasty sice zachytává, ale neudrží je. A na začátku ledna se plovoucí bariéra rozpadla. Píše o tom BussinesInsider.
 

Zpráva o tom, že plastosběrná bariéra nevydržela nápor oceánu, zaskočila i jejího čtyřiadvacetiletého tvůrce Boyana Slata. „Jsme z toho samozřejmě dost zaražení, očekávali jsme, že zařízení vydrží v provozu déle. Minimálně na tak dlouho, abychom mohli sbírat další data o interakcích našeho sběrného systému na unášené plasty,“ řekl Boyan Slat. Jinak v tom ale zásadní pochybení nevidí. „Je to prostě jen další výzva, které se musíme postavit. Když vyvíjíte novou technologii, jsou chyby očekávatelné.“ A co se vlastně stalo?

Od 600 metrů dlouhé norné stěny se oddělila zhruba dvacetimetrová část, což vedlo ke zhroucení celého prototypu. Ten teď musí být odtažen zpět do sanfranciských doků. „Jinak je ale důležité, že zbytek celého systému zůstal stabilní, jednotlivé napojené části norné stěny se nenarušily a nedošlo ani k převrácení,“ vypočítává klady neúspěchu Slat. „Díky tomu jsme také nepřišli o žádný materiál, nedošlo k ohrožení životů posádky ani omezení bezpečnosti námořní přepravy v oblasti.“

Poté, co bude prototyp opraven, bude prý na vodu spuštěn znovu. Už brzy, nejspíš v polovině roku 2019. „Věříme, že nám tato situace nakonec dopomůže k tomu, aby bylo celé zařízení co nejdříve plně schopné provozu,“ dodává Slat. Optimismus je zapotřebí. Vzhledem k tomu, že bariéra měla podle projektu zadržovat kolem dvou tun plastů týdně, ale tohoto výsledku dosáhla až po půl roku provozu.

S tím plně souhlasí i Kim Martiniová, oceánografka, která se na designu plastosběrné bariéry v rámci projektu OceanCleanUp podílí. „Oceán vždycky představuje výzvu. Možná to opravdu chtělo více testování před spuštěním prototypu na otevřené moře. Vyzvednout za půl roku provozu 2000 kilogramů plastů za cenu 20 milionů dolarů, to je skutečně malá návratnost investice.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist