Raky v Rožnovské Bečvě nezabilo horko a nedostatek kyslíku ve vodě, ale račí mor

„Račí mor vyvolává plíseň Aphanomyces astaci, česky hnileček račí. Je to vysoce infekční onemocnění a způsobuje masivní úhyn našich původních druhů raků, rak říčního a raka kamenáče. Ti nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili," popisuje Miroslav Kubín z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Plíseň na jejich těle roste a do vody uvolňuje pohyblivé spory, kterými se rozmnožuje. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí. V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit.“
V České republice bylo zaznamenáno již několik případů, kdy v důsledku zavlečení račího moru vyhynuly celé populace původních druhů raků. V Beskydech byl naposledy račí mor potvrzen v roce 2008 v říčce Senici u Lidečka.
Trvalým zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, kteří jsou vůči nákaze imunní. Jedná se o raka signálního, pruhovaného, červeného a mramorovaného, kteří byli do přírody vypouštěni z umělých chovů. Případů toků s výskytem račího moru bude nepochybně více, rozhodující pro účinný boj s touto chorobou je zamezení jejího dalšího šíření.
Přečtěte si také |

Co dělat, aby se račí mor nešířil dál? Pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, tak je dobré dodržovat následující pokyny. Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků. Předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holinky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci. Nepřevážejte vodu z Rožnovské Bečvy na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb), voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky. Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků. Výše uvedené zásady je vhodné dodržovat i v místech, kde račí mor zatím potvrzen nebyl.
V případě nálezu mrtvých raků AOPK ČR prosí o kontaktování buď telefonicky na 606 699 381 nebo na e-maily invaznidruhy@nature.cz, beskydy@nature.cz či jitka.svobodova@vuv.cz. Velmi cenná jsou též data o výskytu jak našich, tak nepůvodních druhů raků, nálezy lze zaznamenávat prostřednictvím aplikace BioLog nebo webu biolog.nature.cz).
reklama