https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sbirka-vynesla-na-pripravu-fotografickeho-atlasu-rostlin-vice-nez-670.000-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sbírka vynesla na přípravu fotografického atlasu rostlin více než 670 000 korun

2.8.2023 10:41 (ČTK)
V České republice jsou stovky vzácných druhů rostlin. Některé třeba i na čas vymizely, ale zase si našly lokality, kde se objevují.
V České republice jsou stovky vzácných druhů rostlin. Některé třeba i na čas vymizely, ale zase si našly lokality, kde se objevují.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tříměsíční sbírka vynesla od dárců na přípravu fotografického atlasu rostlin více než 670 000 korun. Výnos zajistil vědeckému týmu, který publikaci dává dohromady, peníze na další práci. Jde o první kompletní fotografický atlas rostlin v ČR. Obsahovat by měl více než 3000 druhů. Fotoatlas připravují vědci z Jihočeské univerzity, brněnské Masarykovy univerzity, olomoucké Univerzity Palackého nebo České zemědělské univerzity a botanického ústavu Akademie věd.
 

"Vybraná částka prokazatelně ukázala zájem veřejnosti, což by mělo motivovat politiky a sponzory zastřešit zbytek projektu," řekla ČTK jedna z autorek atlasu Alena Lepší. Připravovaná publikace bude určena pro laiky, odborníky i školy. V knize budou informace nejen o původních planých rostlinách v Česku, ale také o takzvaných často zavlečených.

Práce na fotoatlasu podle vědců potrvají do roku 2027. Odhadované náklady činí přibližně pět milionů korun. "Asociace děkanů přírodovědných fakult nám udělila záštitu a čtyři děkani přislíbili finanční podporu. Podrobnosti nyní domlouváme. Plánovaná půlmilionová částka vybraná od veřejnosti měla původně pokrýt jen práci do konce roku 2023, ale díky převršení cílové částky a podpoře děkanů pokryjeme i velkou část roku 2024," řekla Lepší.

V České republice jsou stovky vzácných druhů rostlin. Některé třeba i na čas vymizely, ale zase si našly lokality, kde se objevují. Lepší vysvětlila, proč zatím podobně kompletní kniha nevznikla. "Přední čeští botanici jsou totiž plně zaměstnáni výukou na univerzitách, vědeckou činností, vedením studentských prací, na jaře a v létě vedením exkurzí a sběrem dat v terénu. Proto jsme dali dohromady tým z celé České republiky, kde má každý svou důležitou roli," uvedla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.8.2023 10:58
Chvályhodné !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist