Senát bude řešit petici za neziskové zásobování obyvatel vodou
Ústavní zakotvení práva na přístup k pitné vodě je i jedním z deseti požadavků petice, kterou od předloňského jara organizoval Nadační fond Pravda o vodě. Stejný požadavek obsahuje i návrh poslanců hnutí STAN a v jisté míře s ním podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) počítá i chystaná vládní předloha ústavního zákona.
Signatáři petice žádají také uzákonění zásady, že zásobování vodou a čištění odpadních vod jsou prováděné ve veřejném zájmu. Kvůli tomu by vodárenské firmy měly být transformovány do podoby veřejně prospěšných, tedy neziskových společností. Vlastnictví, správa a kontrola vody, infrastruktury a hospodaření s vodou musí být v rukou veřejné správy, tedy státu nebo obcí, žádají petenti. Komunisté ve své ústavní novele požadují vlastnictví vody pouze státem, lidovci ve své předloze chtějí zdůraznit potřebu šetrného využívání vodních zdrojů.
Hlavními principy chystaného ústavního zákona, který připravuje ministerstvo zemědělství, jsou podle Tomana povinnost ochrany vody jako stěžejního přírodního zdroje nebo důraz na udržování vodních zdrojů. Návrh má podle ministra zavést povinnost racionální úsporné spotřeby vody, povinnost postupovat podle opatření vyhlášených orgány veřejné moci v případě nedostatku vody a má stanovit právo každého na pitnou vodu v místě bydliště.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jan Šimůnek
1.8.2020 07:35vaber
1.8.2020 09:16je opravdu nezisková organizace není horší než zisková?