https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skupina-g7-se-pripojila-k-eu-v-zastropovani-ruske-ropy-na-60-dolarech-za-barel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skupina G7 se připojila k EU v zastropování ruské ropy na 60 dolarech za barel

4.12.2022 02:06 | WASHINGTON (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel, tedy na úrovni, na které se shodla také Evropská unie. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině. Mluvčí Kremlu uvedl, že Rusko strop nepřijme a po analýze oznámí, jak bude reagovat.
 

Země skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Německo, Británie, Francie, Itálie a Japonsko, a spolu s nimi Austrálie uvedly, že dosáhly dohody o stanovení maximální ceny "v souladu s jednomyslným rozhodnutím členských států Evropské unie". Opatření má podle nich zabránit Rusku profitovat z války na Ukrajině, podpořit stabilitu na globálních energetických trzích a minimalizovat negativní hospodářské dopady války.

"Tento strop nepřijmeme," řekl agentuře TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj se Moskva na cenový strop připravila a analyzuje jej. Analýza bude provedena rychle a Rusko poté řekne, jak bude reagovat, dodal Peskov.

Rusko hodlá podle dřívějších vyjádření i nadále hledat kupce pro svoji ropu, a to navzdory pokusu západních vlád zavést cenový strop na vývoz ropy, který považuje za nebezpečný. Ruské velvyslanectví v USA v komentářích na sociální sítí telegram kritizovalo rozhodnutí EU a G7 a označilo jej za "přetváření" principů volného trhu. Zopakovalo, že o ruskou ropu bude i přes tato opatření nadále zájem a rozhodnutí o zavedení stropu povede jen ke zvýšení nejistoty a vyšším nákladům pro spotřebitele.

Ruský prezident Vladimir Putin a někteří vysocí kremelští představitelé již dříve opakovaně uváděli, že Rusko nebude dodávat paliva těm, kdo se k cenovému stropu připojí. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak prohlásil, že tento nástroj je v rozporu se všemi tržními mechanismy, mohl by být velmi zhoubný pro světový ropný průmysl a země v případě zavedení stropu začne dodávat ropu tržně orientovaným partnerům či sníží těžbu. Agentura Bloomberg minulý týden uvedla, že Kreml připravuje prezidentský výnos, který zakáže ruským firmám a obchodníkům prodávat ruskou ropu komukoli, kdo zavede na tuto surovinu cenový strop.

Vedoucí administrativy ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na telegramu uvedl, že cenový strop, na kterém se dohodly země G7 s Austrálií, by měl být snížen na 30 dolarů za barel, aby více zasáhl ruskou ekonomiku.

Dohodu Evropské unie dříve blokovalo Polsko, které požadovalo nižší úroveň maximální ceny. V pátek se však na půdě EU podařilo dohody dosáhnout, což otevřelo cestu k formálnímu schválení cenového stropu během víkendu.

Podle prohlášení G7 a Austrálie by cenový strop měl vstoupit v platnost v pondělí, nebo velmi krátce poté. Rejdařské společnosti nebudou moci přepravovat ropu, kterou by Moskva prodávala nad stanovenou cenou. Nebudou jim také moci být poskytovány pojišťovací služby. Vzhledem k tomu, že nejdůležitější lodní a pojišťovací firmy sídlí v zemích G7, cenový strop by měl prakticky znemožnit přepravu ruské ropy za vyšší cenu. V pondělí vstupuje v platnost zákaz dovážet po moři ruskou ropu do EU, strop se tak bude týkat dodávek mířících do jiných zemí.

Zavedení cenového stropu bylo nápadem G7. Cílem má být snížit příjmy z Ruska z prodeje ropy a zároveň zabránit prudkému nárůstu světových cen ropy po spuštění embarga EU na ruskou ropu.

Cena ruské uralské ropy se v pátek pohybovala kolem 67 dolarů za barel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (65)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.12.2022 06:13
Největší americká banka JP Morgan v létě zveřejnila analýzu, podle níž by v případě extrémní ruské reakce na zastropování stoupla cena barelu ropy Brent na světovém až na 380 dolarů za barel. V takovém případě by se pohonné hmoty v Česku prodávaly o několik desítek korun na litr dráže než nyní, až bezmála za 90 korun za litr.


Škoda, že členové Evropské komise, zejména zasloužilá matka a rajcovnice koní Leyenová s doktorem dvojího práva Timmermansem , nedávali pozor v dějepise, když se probírala Napoleonova kontinentální blokáda Anglie.

Zejména její průběh a dopady na obě strany.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 13:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud by znamenala ta "extrémní ruská reakce" totální zablokování vývozu ropy (stejně, jak nám už dávno zablokovali plyn), bylo by to naprosto nejideálnější řešení. Rusko by přišlo prakticky o veškeré příjmy a muselo by tak okamžitě ukončit válku na Ukrajině a šlo by do bankrotu a tím do rozdělení státu.
A cenu benzínu bychom pár měsíců vydrželi, dokud by to nedoplnili ostatní producenti.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.12.2022 09:20
To USA neudělaly dobře. Teď jim ta ruská ropa bude chybět a bude tam nedostatek benzínu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 13:06 Reaguje na Richard Vacek
USA už nedováží od dubna žádnou ruskou ropu, cena benzínu tam už taky dávno stoupla. A nikdo se z toho nezřítil, ani trumpeta na tom, nevyhrál volby.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.12.2022 13:37 Reaguje na Pavel Hanzl
No, kdo ví, co a kam proudí. Hlavně že Hanzl má jasno....
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/lng-rusko-plyn-dodavky-azerbajdzan.A221201_165440_eko-zahranicni_maz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 15:51 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ti mužici musí být na palicu, zablokují Evropě plynovody a pak sem bude tlačit LNG. Pokud ale dodali desetinu, co normálně, tak je to pořád v pohodě.
A pokud to přeprodávají přes Azerbajdžán, tak se jim to prodraží a nám to může být fuk.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.12.2022 14:10 Reaguje na Pavel Hanzl
No právě. Proto jim nedělá žádný problém vyhlašovat na ruské suroviny sankce. Existují výjimky - jako třeba uran - ten potřebují a proto na něj sankce nevyhlásily.
Naproti tomu EU se chová jinak - ruské suroviny potřebuje, ale přesto na ně vyhlásí sankce. Je to proto, že v Bruselu jsou chytřejší politici než ti v Americe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 14:43 Reaguje na Richard Vacek
Ropa dělá asi 80% ruského vývozu, takže logicky je embargo na ni nejdůležitější. Uran dělá nula nula nic. Evropa vyhlásila embargo pouze na tankerovou ropu, protože ji může koupit kdekoliv jinde, na plyn nic takového není.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.12.2022 20:12 Reaguje na Richard Vacek
Jojo, ten 8% podíl (2021) na importu je opravdu strašně omezí.. :D Znáš to o té nejostřejší tužce v penálu, že? :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 14:45
Si dělají srandu, ne? Když Rusko prodává běžně za 50 baků, tak proč je strop na 60? A co se do toho vůbec EU montuje, když nebude brát ropu vůbec?? Nechápu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.12.2022 15:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Dopadne to tak, že se bude švindlovat ve velkém, někdo ruskou ropu koupí, pětkrát se otočí papíry a bude vyčištěna do běla.
Pak ji s velkou slávou dotáhneme do EU , za podstatě vyšší cenu, a budeme vykřikovat jak EU Putinovi zatrhla tipec.

Nejvíce se nabalí pašeráci všeho druhu , potom USA a blbanům v EU zbydou oči pro pláč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 15:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy máte svět naopak, tak si myslíte, že ve světě se švindluje jak v babišistánu, nebo v Rusku.
Nešvindluje se v rozhodujících objemech, i když samozřejmě ojedinělé kšefty probíhat budou vždycky.
Což ale ničemu nevadí, protože účel je splněn. Poškodit ekonomicky Rusko. Pokud se na tom nabalíkují švindlíři, je to lepší než mužici. Evropa to zaplatí tak jako tak, jenom hlupy mužik bude ten, kdo půjde s brekem dom.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2022 12:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Svět naopak máte hlavně vy. Zkuste konečně akceptovat fakt, že velké části světa je UA úplně někde, a to to včetně zemí jako je Čína nebo Indie.

Takže prostě k těm přeprodejům docházet bude, plus bude docházet samozřejmě k tomu, že kdo bude moct, tak koupí ruskou ropu za levněji a Evropě+USA střelí tu z původních neruských kontraktů.

Pro Rusko to komplikace je, nicméně ne fatální a pro Evropu to znamená riziko, že to bude zase další komodita, kterou budeme ve velkém kupovat dráž než zbytek světa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Velká část světa chápe to, co vy a spol. nepochopíte asi nikdy. Že Ukrajina je jen rozcvička a odrazový můstek. Lavrov sice lže jak Lavrov, ale když se uřekne a mluví pravdu, stojí to za to: „Naše speciální vojenská operace je navržena tak, aby skoncovala s bezohlednou expanzí a směřováním k úplné dominanci Spojených států na mezinárodní scéně, a pod nimi i zbytku západních zemí.“
Ale klasika: "Celý svět ponese následky totální hybridní války, kterou rozpoutal proti Rusku Západ".
Takže Indie i Čína dobře ví, co jsou to za gaunery a mají atomovky a taky by se náslenému konfliktu nevyhnuli.
Neexistuje vůbec žádný důvod, abychom kupovali ropu dráž, než zbytek světa zvláště, když Rusi to za strop prodat nechtějí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 14:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase mimoň Hanzl.

Za prvé ... velká část světa vůbec neví, kde nějaká Ukrajina je, co si budeme namlouvat, a navíc má západní Evropy plné zuby, takže jim je nějaké blbnutí Ruska na Ukrajině úplně šumák, pokud rovnou nefandí Rusku.
Za druhé ... Indie a Čína jsou úúúplně v klidu, bo jejich vztah k sousedům se zejména v případě Číny od toho ruského moc neliší a obě mocnosti ví, že na té válce vydělávají a vydělávat budou ... větší závislosti Ruska na nich.

A za třetí, Ukrajina není žádná rozcvička ani odrazový můstek, Ukrajina je jasným důkazem neschopnosti Ruska, jako vojenské velmoci. Že se v tom budou už 3/4 roku takhle plácat a s takto mizerným výsledkem, to před válkou neočekával vůbec nikdo.

Vy jste z toho Ruska fakt podělanej až za ušima, to je neskutečný. Já chápu, že k němu někdo nechová náklonnost ... ono taky není a nebylo nikdy proč. Ale furt tu básnit o tom, jak jsou schopni tu válku vyhrát a pak se vydat dobývat Evropu ... cywe ... o tom nesní ani Putin po flašce vodky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2022 18:48 Reaguje na Svatá Prostoto
Jste naivní jak 3 dny starý pes.
Putin nás porazit nemůže, ale můžeme se porazit sami.
Pokud je pro Rusko u nás přes polovina obyvatel, tak jsme skutečně na hraně a být parlamentní volby, můžeme velmi svižně skončit pod ruským bičem.
Víte, kdo by byl schopen bojovat proti Rusům jak Ukrajinci??
NIKDO!
Jaký odpor by mohli čekat, kdyby šli přes Maďarsko, a Slovensko k nám???
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.12.2022 16:34
Jedině dobře. :)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.12.2022 17:31
V dnešním prohlášení z Kremlu bylo řečeno, že Rusko přestane dodávat ropu
všem, od kterých jsou podpisy pod tím zastropováním. Pokud tomu dobře
rozumím, tak tam jsou podpisy celé EU a tudíž se může stát to, že to
nebude platit pouze na ropu v tankerech, ale i tu potrubní v Družbě.
Aby ten optimismus nebyl předčasný, když OPEC těžbu navýšit nehodlá!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 17:57 Reaguje na Břetislav Machaček
Mužici jsou až komicky naivní, jejich ekonomika (včetně zbrojního průmyslu) je až zoufale závislá na vývozu ropy a už dnes šli s produkcí o asi 20% dolů a ještě prodávají podcenou. Takže prodávat za strop (což doufám, že jim někdo nedá), by bylo pro ně terno.
Takže žádné blokování Družby nečekám a i kdyby, tak jde víceméně o houby. PHM tu prodává celá řada firem a na Litvínově a Kralupech (které stejně patří Poláklům) nikdo nevisí. IKL dá celou naši kapacitu a pokud by stačil TAL, vůbec není žádný proublem.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.12.2022 18:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi nevíte, co by následovalo, kdyby ruská produkce ropy zmizela z trhu. Zmizí polovina produkce a máte ropu za dvojnásobek. Rusko by utržilo stejně, ale za poloviční množství. Tak, jak se ukázalo u dalších ruských surovin, na které nešťastná EU uvalila sankce.
Právě proto se G7 jako ta chytrá horákyně snaží Rusko poškodit ale jeho produkci zachovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 19:25 Reaguje na Richard Vacek
Na jaké ruské suroviny uvalila EU sankce?
Pokud bychom my dostali polovinu ropy, můžeme víc brát z TALu (pokud by se to dojednalo s Němci), stejně my bereme benzín z různých zdrojů. Nějaký vliv by to mělo, ale v kačkách.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.12.2022 19:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhlí, dřevo, ocel. Například. Zaregistroval jste, co to udělalo s cenou? A u zemního plynu EU deklarovala cíl zbavit se ruského plynu a začala ho poptávat jinde. Všiml jste si vlivu na cenu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 20:49 Reaguje na Richard Vacek
To je z energií jen uhlí a to se týkalo jen Polska, na plyn uvalil embargo ale Putin. EU "deklarovala" ale kulový, on chtěl EU rozeštvat a energeticky zničit.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.12.2022 20:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, ohledně embarga na dovoz uhlí si nejprve něco dohledejte, než tu budete zase blábolit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 07:58 Reaguje na Jaroslav Studnička
A vy si zjistěte, jakým procentem tohle embargo zasáhne Rusko a kolik Evropu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2022 09:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Embargo na dovoz uhlí z Ruska se nedotklo jen Polska, jak tu chybně tvrdíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 09:29 Reaguje na Jaroslav Studnička
No a co? Tak to koupí jinde!!
Nebude to za dumping, ale bude.
Ve válce jsou padlí na obou stranách.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2022 10:30 Reaguje na Pavel Hanzl
No a co?
No, že jste zase lhal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nic. Vy máte naopak i lež a pravdu, jak dycky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2022 21:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to blábolíte?
Vy jste psal, že embargo na dovoz uhlí z Ruska se týkalo pouze Polska, což je lež.
Odpovědět
va

vaber

5.12.2022 09:25 Reaguje na Richard Vacek
dnes jsem se dočetl ,že každý čtvrtý den vyrobíme jeden tank pro Ukrajinu,
takže železo a energii na výrobu železa a tanků bereme kde, plebs ji musí šetřit, ale na válčení je, to nám zařídila naše vláda
nebo nám vozí bratři Ukrajinci staré železo co zůstalo na bojišti?
prodej uhlí pro domácnosti se nějak zasekl,uhlí není a dělají se pořadníky,
asi se vozí do elektráren a železáren
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:36 Reaguje na vaber
Odstěhujte se na tři měsíce na Ukrajinu a pak pokračujte v kdákání.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2022 21:48 Reaguje na Pavel Hanzl
A vy už jste tam konečně vyrazil, nebo pořád dřepíte ve svém zaprděném brněnském bytě?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já nebečím, že podporujeme Ukrajince. Já tvrdím, že každá pomoc je příliš malá.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

5.12.2022 22:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Proto byste měl konečně zvednout zadek a vyrazit, internetový hrdino.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 14:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste se mohl vyprdnout na FVE na střeše ... která možná jednou bude:-) ... a nového kotle ... o kterém platí to samé ... a poslat ty kačky na Ukrajinu. Určitě jsou tam víc potřeba, než u vás.

Vy jste prostě takový internetový hrdina a dobrodinec ... ale nesmí to jít z vašeho a nebo se týkat vás, co:-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2022 11:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Na Ukrajinu posílám kačáky, víc nemůžu. Ani ubytovat Ukrajince nemůžu, fakt tu není místo.
Odpovědět
JM

Jan Marján

4.12.2022 20:06 Reaguje na Richard Vacek
Hanzl to ví, už to napsal v 15.58. Cituji: Evropa to zaplatí tak jako tak, jenom hlupy mužík bude ten, kdo půjde s brekem dom. Jen mu nedošlo, že mezi těmi mužiky budeme i my, včetně Hanzla bez vyjímky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 20:52 Reaguje na Jan Marján
Nechápu, proč bychom měli. Kšeftaři mají už dávno sehlanou ropu jinde a je úplně fuk, jestli se bude čerpat v terminálu ropa ruská, nebo třeba venezuelská.
Trochu průšvih v tom dělají podrazníci z OPEC, kteří nechtějí zvýšit těžbu a tím vyhání cenu nahoru.
Jsem zvědavý, jestli vůbec to embargo my poznáme, pro mužiky je to ale zásek velmi podstatný.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.12.2022 09:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Vám asi nedošlo, že zařízení postavené na zpracování ruské
ropy nezpracuje jinou ropu a přestavba potrvá i roky. Do té
doby budete i vy chodit pouze pěšky a hospodářství bude na
dně. Díky těžkým podílům v ruské ropě tu máme asfalt na
cesty, topné oleje nahrazující plyn a další nenahraditelné
suroviny. V té lehké je těch těžkých podílů méně a budou
při stejné spotřebě motorových paliv scházet( výtěžnost
motorových paliv je z lehké ropy větší na úkor těch těžkých z ropy ruské). Je to jako s odstraněním koksu z hutnictví,
kdy bude scházet dehet a s ním celá škála chemických
výrobků včetně kyseliny sírové, ale to je na vás moc složité, když jste si v životě vystačil s metrem a floky
na označení hranic pozemků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Obě rafinerie už dávno hlásily, že zpracují jakoukoliv ropu, bo půlka k nám jde stejně z TALu - IKL.
Vy jste asi usnul za železnou oponou, bo systém těchto kšeftů je úplně jiný. Jižní Morava a Vysočina bere PHM z OMW (z Rakous) a ze Slovnaftu (MOL) v Čechách z Orlenu (Polsko) a něco z Německa. A asfalty se kupují tam, kde je mají nejlevnější a nejkvalitnější.
Odpovědět
sv

sv

4.12.2022 19:35 Reaguje na Břetislav Machaček
Jinými slovy, rozumíš tomu jako hurvínec válce, machačku.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.12.2022 19:55 Reaguje na sv
Zato ty tomu rozumíš perfektně, viď ty troubo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.12.2022 09:20 Reaguje na pavel peregrin
Hanzl to nechápe a politruci SV a Eliáš si vystačí se zdravicemi a napadáním oponentů oficiálních informací.
Jsou to typičtí kývači bez vlastního názoru, kteří
stavějí kariéru na podlézání režimu. Jdou v jednom
šiku s vládou a netuší, že ta jejich pravda nemusí
být věčná, ale pouze do výměny vlády a to i cizí,
která ovlivňuje tu naši.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 09:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Co to zase mektáte za cypoviny, trubo? Už ráno jak dělo??
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.12.2022 11:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Co se ti Macháčku nelíbí na tom, že USA v 21 importovaly jen 8% ropy? :D Kdybys nebyl takové mimošikové politrucké jelito, tak by sis ta data také dokázal dohledat. :D
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.12.2022 18:45 Reaguje na Petr Eliáš
Já někde píšu o importu ropy do USA? Vy
snad trpíte stihomamem a hledáte moji "stopu"
i u jiných diskutérů! Mi je ukradené, kolik
USA dováží ropy a odkud, já Hanzlovi a jemu
podobným vysvětluji, že z ruské ropy nelze
přejít na jinou ropu ze dne na den a bude to
mít i širší souvislosti. Nedovezeme-li tu
těžkou ruskou ropu, ze které máme dostatek
asfaltu, tak budeme muset ten asfalt odněkud
dovážet. S použitím pouze lehké ropy v EU
tak bude v EU sházet i ten asfalt a těžké
topné oleje(mazut).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Jinými slovy, rozumíš tomu jako hurvínec válce, machačku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

6.12.2022 08:52 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak si mě příště neber do huby a já nebudu reagovat. :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.12.2022 20:58
Odhaduji, že tu ropu zastropovali tak vysoko, že očekávají výrazní zdražení. Hlavně díky podrazníkům z OPEC. Pokud se to rychle uklidní a svět se začne bez ruské ropy stabilizovat, můžou je zase snížit.
Ale i tohle by mohlo být pro ty kremelské zrůdy konečně dostatečně likvidační.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.12.2022 06:49
Rusko v roce 2022 pořídilo 29 supertankerů (VLCC), které jsou schopny nést náklad až 2 miliony barelů ropy. Dále 31 tankerů typu Suez, ty jsou schopny vézt milion barelů ropy. Nejvíce kusů tankerů – a to 49 - pořídilo Rusko třídy Aframax, které jsou schopny vézt až 700 000 barelů ropy. Analytici upozorňují, že vzhledem ke vzdálenosti především Číny a Indie, se prodlouží také doba obrátky jednotlivých nákladů, a to povede k dalšímu snížení exportu a nárůstu cen ruské ropy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 07:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
A vy jste nadšený z toho, že Rusko vydělá na další vedení války a pořídí si rakety, které dokážou zasáhnout i nás. Co vy jste za člověka??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 07:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já jen doufám, že je to zpráva z Ruska a je totálně vylhaná. Od jara 2022 už platí na ropné technologie sankce a těžko se dá věřit, že by takovou flotilu jen tak mýrnix týrnix sehnali cha cha na černém trhu!!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.12.2022 08:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Zprávu uveřejnily noviny Financial Times , dostupné zde :
https://www.ft.com/content/cdef936b-852e-43d8-ae55-33bcbbb82eb6
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 09:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Rusko "shromažďuje" stínovou flotilu, dál mě to nepustilo. To je velmi vágní a neurčité tvrzení, kde není ani zdroj informace.
Dejme tomu, že je to pravda a vy máte radost, ale problémy budou mít s tím, kdo to pojistí. A bez toho nesmí na moře.
Prostě válku proti celému světu ta zrůda vyhrát nemůže, i když se to vám nelíbí.
Odpovědět
va

vaber

5.12.2022 09:48 Reaguje na Pavel Hanzl
ano tento svět je zrůda, mlátí se v něm slabší a neposlušní
a dělá se z toho hrdinství
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:57 Reaguje na vaber
Kdyby blbost nadnášela, vy jste nějakým vzděláním zcela nepolíbený, že?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.12.2022 12:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady to máte v češtině ...

https://echo24.cz/a/Sqikq/zpravy-ekonomika-rusko-skupuje-na-trhu-tankery-ropu-posila-do-ciny-a-indie

Ani to pojištění není problém.

Překvapivě se jako větší problém jeví ta nafta ....

https://www.politico.eu/article/west-oil-war-russia-sanctions-oil-price-cap-g7-vladimir-putin-zelensky-opec-war-ukraine/

Bohužel nejen pro Rusko, ale taky pro Evropu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:56 Reaguje na Svatá Prostoto
Pojištění problém je, ale nechápu tanker za 15 let na hraně životnosti??
Chápu, že Rusko se brání a teď se ukáže, jesli je svět jen banda blbů (jak v přístupu ke klimatu), nebo je schopno vzdorovat nebezpečí a přežít.
Každopádně liliPutin válku proti celému světu vyhrát nemůže, ale porazit se můžeme sami. Blbství pořád kvete.
Odpovědět
va

vaber

6.12.2022 10:39 Reaguje na Pavel Hanzl
jo Hanzl je samý květ,
ještě jim nevzali svéprávnost Hanzl?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 14:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, zase ten váš boj s psaným textem.

Nejsou na hraně životnosti, ale "a jsou pár let PŘED KONCEM životnosti."

Což je kua rozdíl. A ne, ten pár fakt neberte doslova jak 2. Plus u těchto starších zařízení je vždy otázka, zda se u nich vyplatí nějaká jejich generálka, neto to prostě naporcovat, poslat do hutí a pořídit něco nového. Většího, modernějšího, úspornějšího a tak dál.

Prostě Rusové nejsou úplný mimoni a připravili se.

Ne, válku proti celému světu Putin vyhrát nemůže. Jenže to on taky nechce. To jen vy máte furt bobky ze světovlády Ruska.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2022 11:14 Reaguje na Svatá Prostoto
A co teda chce? Sám opakovaně tvrdí, že chce vybudovat Eurasii od Lisabonu po Vladivostok. To celý svět není, ale chce v něm mít dominantní pozici.
Lavrov: „Naše speciální vojenská operace je navržena tak, aby skoncovala s bezohlednou expanzí a směřováním k úplné dominanci Spojených států na mezinárodní scéně, a pod nimi i zbytku západních zemí.“
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2022 11:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Můj Notýsek je nový už 14 let a rozhodně není na hranici životnosti, přitom osobní auto se považuje za spotřební zboží na rozdíl od ropného tankeru. Já bych tam čekal první generálku po 40 -50 letech provozu.
Odpovědět
va

vaber

5.12.2022 09:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
jo zruší se ropovody a plynovody a přibude ekologických havárií, máme moudré politiky co se dobře starají o klima a životní prostředí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.12.2022 21:45 Reaguje na vaber
Muhehehehhe ty plynovody a ropovody někdo ruší? A fakt politici? Není to třeba kremelská zrůda? Taky odpálili NS?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist