https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slapanice-maji-adaptacni-strategii-na-zmenu-klimatu-ohrozuji-je-bleskove-povodne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šlapanice mají adaptační strategii na změnu klimatu,ohrožují je bleskové povodně

16.12.2022 10:39 | ŠLAPANICE (ČTK)
Foto | Palickap / Wikimeda Commons
Šlapanice na Brněnsku mají novou adaptační strategii na klimatickou změnu. Dokument měli původně schvalovat ve středu zastupitelé, ale Jihomoravský kraj si ještě vyžádal posouzení dopadů na životní prostředí SEA. Strategie identifikuje dopady klimatické změny, nastavuje strategické cíle a navrhuje i konkrétní projekty, řekla ČTK starostka Michaela Trněná (Čisté Šlapanice). Za největší riziko považuje bleskové povodně, které mohou přijít při intenzivních přívalových deštích, když se rozvodní jindy malý tok Říčky.
 

Naposledy se to stalo před dvěma lety, kdy přišel pouze půlhodinový liják a Říčka dosáhla na první stupeň povodňové aktivity. Centrum osmitisícového města leží podél jejího toku a postavit skutečně účinná protipovodňová opatření přímo ve městě je prakticky neuskutečnitelné.

Důvodem bleskových povodní je především rychlý odtok vody z okolních polí. "Pomohlo by nám, kdyby se tento odtok výrazně zmenšil. Už jsme si to ověřili na některých pozemcích, kde zemědělci udělali například jetelové pásy," uvedla Trněná. Většinu polí obhospodařuje v okolí města společnost Bonagro, s níž se město snaží spolupracovat. Zároveň je město majitelem několika desítek hektarů pozemků v okolí města, které pronajímá tomuto podniku. "Když je možnost, snažíme se nakupovat. Také usilujeme o obnovu polních cest," uvedla Trněná. I ty mají schopnost snížit odtok z polí po přívalových deštích.

Mimo jiné starostka zmínila, že u 50 hodnocených ploch v okolí města jsou překročené erozní limity na 31 z nich a bylo by vhodné na nich hospodařit jinak.

Problémem, který s klimatickou změnou souvisí stejně jako výskyt intenzivních srážek, je i sucho. Řada opatření přitom dokáže eliminovat jak rychlý odtok srážek, tak logicky i lépe zachytit vodu a oddalovat tak nástup sucha. Ve městě by chtěly Šlapanice udělat takzvané průlehy, které zachycují srážkovou vodu, kterou je možné posléze využít pro zavlažování trávníků, keřů i stromů.

Dalšími adaptačními plány jsou například osazení velké základní školy fotovoltaickými panely a také zbourání starých domů proti obchodu Albert. Má tam vzniknout nízkoenergetický dům se zelenou střechou a vytápěný tepelnými čerpadly. "Bude to multifunkční objekt, kde bude služebna městské policie, krizový byt a veřejné toalety, které nám v centru scházejí," řekla Trněná. Pracovat by se mělo začít už příští rok a ve druhé části by zde vznikly obchůdky a prostor pro mateřské centrum a klub seniorů.

Jedním z budoucích projektů je i biotop podél Říčky směrem na Ponětovice.

Šlapanice pociťují změny klimatu intenzivně i proto, že leží v rovinaté intenzivně zemědělsky obdělávané oblasti na jihovýchod od Brna.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

16.12.2022 17:24
jak můžou mít adaptační strategii na změnu klimatu, když mají bahno v ulicích a domech?
Odpovědět
va

vaber

17.12.2022 10:06
svět si s klimatickou změnou neví rady ,ale Šlapanice mají novou adaptační strategii a budou zachráněny ,jak bájný Noe při povodni světa,
jen ty bleskové povodně jim to kazí
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist