Státy EU podpořily přísnější emisní limity, čeká je pře s Evropským parlamentem
Rozhodnutí ministrů předcházelo minulý týden mnohahodinové celonoční vyjednávání lídrů unijních zemí, kteří se na zmíněných limitech shodli až po schválení dodatečných požadavků zejména Polska, ale i Česka a dalších zemí východního křídla EU. Přísnější závazek je podmíněn například tím, že si budou moci země zvolit místo uhlí technologie, které jim vyhovují, ačkoli nejsou označeny přímo za ekologicky šetrné - zejména plyn či jádro. Méně vyspělé státy také mohou spoléhat na zvýšení takzvaného modernizačního fondu, jehož prostřednictvím čerpají peníze z prodeje emisních povolenek.
Norma ve čtvrtek schválená členskými státy je pro EU zásadním nástrojem k dosažení takzvané klimatické neutrality do poloviny století. Unijní země se shodují v cíli, aby v roce 2050 evropský blok neprodukoval žádné emise skleníkových plynů, případně je vyvážil protiopatřeními jako je výsadba nových stromů.
"Pro následující dekádu to znamená zdvojnásobení našeho tempa při plnění klimatických cílů. Všechny členské státy EU budou se budou muset snažit více," uvedla po jednání německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, jejíž země ministerským jednáním v tomto pololetí předsedá.
Zástupci unijních vlád dnes schválili pouze svou verzi normy a o její konečné podobě je čekají tvrdá vyjednávání s europoslanci. Ti se již dříve usnesli, že emise by EU měla snížit o 60 procent a chtějí i další opatření, s nimiž státy nepočítají.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jaroslav Studnička
18.12.2020 13:50 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
18.12.2020 18:25Nevím, jestli jsou dnes emise poloviční nebo nadpoloviční, ale stáhnout je pod -55% přece nemůže být takový problém!
Jak to mají dělat Rakušáci nebo Němci, kteří byli vždy daleko čistší a i dnes mají emise možná poloviční než my? A jdou do toho, kdežto my zase jen bečíme jak stádo želv.
Jaroslav Studnička
18.12.2020 19:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.12.2020 20:08 Reaguje na Jaroslav StudničkaJan Šimůnek
19.12.2020 08:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.12.2020 09:35 Reaguje na Jan ŠimůnekNěmčouři nic neprožírají, jsou ekonomický gigant (snad ČTVRTÁ nejsilnější ekonomika Země), vždy se chovali ekologicky v rámci možností a těžký a špinavý průmysl utekl do Číny kvůli byznysu, ne ekologii.
My si nashromáždili za komárů pouze totální bankrot, v 90. letech byla velká šance se z toho vyhrabat do moderní ekonomiky, jenže s hybridní válkou jsme to prokoučovali a druhý krok jsme už neudělali, pouze půlkrok zase zpátky.
Špinavost našeho průmyslu je dán především našim šlompáctvím a ropáckými náladami, živenými z Ruska.
Samozřejmě moderní a čisté náhrady jsou, ale kde není vůle, není ani cesta.
Jan Šimůnek
19.12.2020 13:29 Reaguje na Pavel HanzlJinak prožírají. Měl jsem tam příbuzné, takže mám zprávy z první ruky.
Útěk průmyslu z Německa se vysloveně konal kvůli ekologické buzeraci.
V 90. letech bylo velice hodně investováno do odsíření a podobných technologií, takže v současné době naše elektrárny a další zařízení neprodukují víc škodlivin na vyrobenou jednotku než německé.