https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-se-shodly-na-zavedeni-takzvaneho-uhlikoveho-cla?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU se shodly na zavedení takzvaného uhlíkového cla

15.3.2022 18:50 | BRUSEL (ČTK)
Poplatek se má vztahovat na dovoz železa, oceli, hliníku, elektřiny, hnojiv a cementárenských produktů.
Poplatek se má vztahovat na dovoz železa, oceli, hliníku, elektřiny, hnojiv a cementárenských produktů.
Státy Evropské unie se shodly na podmínkách zavedení takzvaného uhlíkového cla, kterým chce sedmadvacítka zpoplatnit dovoz některých produktů, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí. Poplatek se má vztahovat na dovoz železa, oceli, hliníku, elektřiny, hnojiv a cementárenských produktů. Schválili to dnes unijní ministři financí. Členské země musejí nyní dohodnout podrobnosti systému s europoslanci.
reklama

 

Evropská komise (EK) navrhla uhlíkový poplatek v rámci loňského a dosud největšího klimatického balíčku, jehož cílem je nasměrovat evropský blok ke splnění přísnějších emisních cílů k roku 2030. Mechanismus označovaný anglickou zkratkou CBAM má vyrovnat znevýhodnění evropských producentů, kteří budou muset plnit přísnější ekologické podmínky než výrobci v zemích mimo EU.

"Musíme zachovat konkurenceschopnost ekonomiky EU, ale zároveň se více snažit o ochranu klimatu," řekl po jednání novinářům německý ministr financí Christian Lindner. Jeho země patří k zastáncům přísnější klimatické politiky.

Členské země neměly na zavedení dovozního poplatku jednoznačný názor, nakonec se však shodly na kompromisní variantě. Podle komise by část příjmů z uhlíkového cla měla být jedním ze zdrojů, s jejichž pomocí bude EU splácet svou historicky první společnou půjčku na mimořádný fond obnovy. Komise by z cla chtěla pro tento účel získat zhruba miliardu eur (25,5 miliardy Kč) ročně.


reklama

Petr Kupec
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (72)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pa

pavel

15.3.2022 19:41
takže vítejte u idiotů - dobré časy už tady byly
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.3.2022 19:57 Reaguje na pavel
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 20:12
Celkem dobý systém. Asi trochu složitý, ale v dalších clech to bude jen další položka. Ideální by byla celosvětová uhlíková daň, ale to nemůže projít.
Odpovědět
ZK

Zan K.

19.3.2022 18:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Státy Evropské unie se shodly na podmínkách zavedení takzvaného uhlíkového cla...
Ovšem vždy je třeba se ptát ono Qui bonum - ergo komu ty penízky ze cla půjdou do kapes. Něco už máme v oněch příplatcích na pohonné hnoty. A nikde jsem nezapsal, že by se komplet vynakládaly na ono životní prostředí. Takže jako vždy 0 od 0 pojde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2022 11:30 Reaguje na Zan K.
Je to tam přece napsané, jde to na splácení dluhu fondu na obnovu po koronáči a zbytek na podporu OZE.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.3.2022 20:19
Zajímá mě, čím tak chce EU v ekonomice konkurovat ostatním. USA a Asii . A nenapadá mě nic jiného nežli hubou. Ten spolek bláznů nás táhne do chudoby nejen energetické.
Tady máte slova šéfa Draslovky , která končí s provozy v ČR.

"Omezujeme v Evropě výrobu jednoho z hlavních produktů... v jednu chvíli jsme měli v Americe náklady na zemní plyn jen asi jednu dvacetinu toho, co máme tady v Evropské unii. To je prostě úplně tragikomické…
„V Americe nás zemní plyn stojí jednu dvanáctinu toho, co platíme v Evropě, čpavek je v USA o desítky procent levnější a elektrická energie nás tam také stojí jen zlomek toho, co v EU,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys šéf skupiny Draslovka Pavel Brůžek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 20:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Proč je teda USA druhý největší prasák z celé zeměkoule po Číně? Jako takyekolog byste to měl odsuzovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 20:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
V Evropě se dělají asi jen hi-technologie, čuňácké provozy jdou jinam. těch důvodů je více.
"Je velkým štěstím, že evropští producenti větrných turbín a elektráren nejsou už dávno závislí na jednom trhu. V Německu má trh problém, mezitím evropští producenti trhají rekordy v objemu objednávek pro globální trh. Jen 3 největší (Vestas, Siemens-Gamesa, Nordex) evropští producenti získali v druhém kvartálu objednávky na cca 12 GW instalovaného výkonu." oenergetice. cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.3.2022 20:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen drobnost, to je 12 nových Dukovanských bloků, které stavíme už 10 let a furt ne a ne.
Odpovědět
AN

Alois Navrátil

16.3.2022 03:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Moc toho o energetice nevíte, když přestane foukat je vám nanic třeba 100gw instalovaného výkonu. Nemáme tvrdé zdroje. A přenosová soustava kolabuje. Díky poloze ČR zde mnoho nefouká ani slunko celý rok nesvítí. Fyziku neohnete, až lidstvo bude vědět jak tu energii uložit, pak jsme vyhráli..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 08:02 Reaguje na Alois Navrátil
Pán právě objevil Ameriku a bylo by potřeba sdělit německým energetikům, že když nebude foukat, tak jim to žádnou elektřinu nedá.
Zcela evidentně na to ještě nepřišli, protože mají z větru už možná třetinu spotřeby celé země a nikdo jim ještě neřekl, že to nefunguje.
Odpovědět

Milan Šálek

16.3.2022 10:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak jistě pro ně nebude problém se odpojit od ruského plynu. Když si pěkně po zelenu odpojují jaderné a uhelné elektrárny a připojují plynové, mají to jistě dobře spočítané. Nebo ne? V posledních dnech jim ty slavné OZE (občasné zdroje energie) vyrábějí pár gigawatů (přes den trochu více, když dá Bůh či příroda a svíti Slunce) a spalují uhlí a (ruský!) plyn jako o život. Kde asi udělali ti zelení soudruzi chybu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 11:09 Reaguje na Milan Šálek
Nikde. Těch OZE mají pořád málo, staví se sice slušným tempem, ale kompletně přebudovat energetiku tak výkonného státu stojí dost děsivé množství práce i peněz.
Fosilní energetika se budovala třeba 150 let, tato pouze 15.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.3.2022 12:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Přechod Německa k nízkoemisní energetice trvá mnohem déle než 15 let. Chápu, že to je ovšem pod vaší rozlišovací schopností.

Porovnání s nějakým rozvojem fosilní energetiky je zcela zcestné, protože dekarbonizace energetiky má proběhnout do roku 2030 (dle upravených termínů nové německé vlády)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 14:23 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě, mělo se s tím začít před 30. lety, to bychom měli velmi slušnou šanci. Dnes je už velmi slabá.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.3.2022 14:54 Reaguje na Pavel Hanzl
No tak ž se na to vyprdněte, vykopejte hlubší sklem, sežeňte si někde kosu a buďte ready. To se dycky hodí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2022 07:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Fakt se nezmůžete na nic lepšího, než na takový kdák? Přečetl jste si to někdy po sobě?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.3.2022 10:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Vždyť tu furt jen lamentujete, jak jde všechno do kytek ... tak se vám jen snažím poradit, jak být jako správný pionýr "всегда готов":-)))
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.3.2022 15:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase utíkáte od tématu vlákna...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.3.2022 20:22
Snad není pozdě, protože např. v ocelářském průmyslu je situace v EU naprosto tragická. To je vidět na aktuální krizi vlivem války na Ukrajině.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.3.2022 08:20 Reaguje na Jaroslav Studnička
v současné době lze očekávat nejen dramatické zdražení oceli, ale i její zoufalý nedostatek (kde se v evropě těží ruda a odkud se k nám vozí ocel a odkud se vozit nebude - to si kdo neví může třeba vygůglovat)
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.3.2022 08:29 Reaguje na Lukas B.
Už to bohužel nastalo.
Výrazný nárůst cen, běžně dostupný materiál je nedostupný, platnost nabídek jeden den, podmínka dodavatelů možnosti úprav cen během realizace po podpisu objednávky...
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.3.2022 12:13 Reaguje na Jaroslav Studnička
já to vím. bohužel.
mimochodem, na výrobu oceli (resp. redukci železné rudy) je zatím uhlí nepostradatelné, můžeme mít jadernou cementárnu, hliníkárnu, teplárnu, ale ocel bez uhlí nezískáme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 14:26 Reaguje na Lukas B.
Redukovat kysličník železa jde i vodíkem, vzniká místo CO2 jen H2O.
Odpovědět
LB

Lukas B.

16.3.2022 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
umíte to v průmyslovém měřítku a umíte to v konkurenceschopné ceně? jako že třeba jen 1,5násobné a ne dvacetinásobné? (že se vůbec ptám, žánop).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 16:17 Reaguje na Lukas B.
Je to samozřejmě ve vývoji, vzniká jakýsi železitý ylem či čo a cena je asi dána cenou vodíku.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.3.2022 11:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste nám mnoha slovy sdělil to, co šlo napsat jedním: NEUMÍM.

Je mnoho technologií, které v laboratorním měřítku lze použít, ale z ekonomického hlediska jsou čirou utopií a vývoj na tom sotva co změní.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2022 07:40 Reaguje na Karel Ploranský
A vy umíte? Já na rozdíl od vás vím, že to lidé umí. A jede to v nějakm zkušebním provozu, cena samozřejmě daná není, ale logiku to má.
Vodík má asi dvojnásobnou výhřevnost než nafta, hoří při vyšší teplotě, takže tavit a redukovat rudu na železo dokáže.
Odpovědět
Ze

Zellosh

18.3.2022 10:18 Reaguje na Lukas B.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JO

Jarka O.

15.3.2022 20:59
Připomíná mi to písničku, kde EK je Škrhola, občané jsou král a "klimatragedie" je vosa. A zápletka a vysledek jsou jasné.
Ale green deal se povede, i Rusy tím potrestame, budem v EU téměř soběstační, nebude se plýtvat, cirkulárni ekonomika bude.
Třeba by bylo lepší zrušit klimatické dovolenky, aby výrobky nezdražily úplně enormně.
Odpovědět
PE

Petr Eko

15.3.2022 22:10 Reaguje na Jarka O.
Vážená paní, jste velice naivní, GD je určen ke zničení EU jakožto konkurenta USA.. Ono to totiž spěje k vytvoření dvou bloků Čína+Rusko a USA+EU. A protože USA jsou silnější, tak EU chtějí vyřadit jako konkurenci.
A ceny - klidně vše může být za rok dva násobně dražší, jen si počkejte.
A soběstačnost EU ?? Teorie, a za další - my jsme kolonie pro západ, čili nás budou v přápadě nedostatku např. pšenice vysávat jakožto první.U nás bude hlad a na západě budou plýtvat..
Nastanou zajímavé časy a lépe už bylo..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 08:46 Reaguje na Petr Eko
Pán má asi nasazené černé brýle i když sedí u počítače.
Období národních států končí (byl to jen omyl dějin) a nastává období říší. A těmi je USA a Čína, EU musí ještě dospět a intergovat se do formy aspoň konfederace, která má jednu zahraniční politiku.
To by nebyl úplně špatný systém správy celého světa, dvě mocnosti demokratické.

Problém by byl, kdyby Čína sebrala Rusku Sibiř a s takovou zásobou surovin by mohla válcovat celý svět.
Už dnes tam mají x násobně lidí, budují si tam celá města a bačují si to po svém. A pokud Putin už dnes chodí do Pekingu s prosíkem, je tenhle scénář velmi pravděpodobný.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.3.2022 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Úplně jste mne vyděsil.
Dnes má občan evropského státu alespoň iluzi, že má jakýsi vliv na to, co se peče v Bruselu. V té vaší vizi bychom museli všichni zapomenout i na tu iluzi.
Takže doufám, že zůstane jen vizí.
Představa dvou mocností, které mají svět ve správě, mi nápadně připomíná to, co se popisuje v románě 1984.
Jsem starý muž a nemuselo by mne to zajímat, kdybych neměl děti a vnoučata... Toho, že se usmaží, což vy pořád předpovídáte, se fakt nebojím, protože je to jen hysterie. Ale toho, že by žily v orwellovském světě, toho ano.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.3.2022 17:45 Reaguje na Karel Ploranský
Jakou iluzi máte o jednání Bruselu a jak by se změnila, kdyby byla EU konfederace?
Píšu o třech velmocích a z toho dvě jsou demokratxtické, o tomhla Orwell skutečně nepsal..

A víte, proč se ten jeho román jmenuje "rok 1984"?
Protože ho psal po delší návštěvě SSSR v roce 1948.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.3.2022 11:19 Reaguje na Petr Eko
Já to vidím trochu jinak.
Myslím, že ekonomickou sebevraždu se EU chystá spáchat z vlastní vůle. A všichni okolo - USA, Čína, Rusko - se na to jen s velkou radostí koukají. A žasnou. Mysleli si totiž, že vítězství ideologie nad rozumem už má Evropa za sebou - a vida, ono je to tu zase...
Odpovědět
LV

Lubomír Vaňkát

16.3.2022 07:59
Dobrý krycí manévr ,jak financovat válku na Ukrajině.
EU okrade členské státy a pak samaritánsky pod hlavičkou EU financují takováto zvěrstva.A ještě lidem lžou a tom takový způsobem,že nad tím zůstává rozum stát. Občané ČR ale vlastně i EU proberte se nebo nás tento spolek nikým nevolený z otročí a nebo zničí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.3.2022 11:44 Reaguje na Lubomír Vaňkát
Tohle nebude žádný zdroj financování, tohle bude čistá ztráta.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.3.2022 08:35
Vidím, že sebevrazi si pojistili oběšení zastřelením po požití jedu. Už teď
se bez levných dovozů výše uvedených kovů atd. naše firmy neobejdou a tak jim po zdražení energií a odbytových problémech díky sankcím zdražíme i tyto vstupy. To už není nadšení pro "Gryndýl", ale debilita nedouků a kariéristů. Pánbůh s námi a naší ekonomikou, pokud se nevzepřeme a začneme
konečně používat mozek. Čím budeme světu asi tak konkurovat? Asi pouze vývozem aktivistů a hlupáků, kteří rozvrátí ekonomiku i u konkurence.
Ocelářství možná cla zachrání, ale náklady se pouze přelijí do strojírenství a to není konkurenceschopné už nyní. Ano můžeme clem zatížit
i strojírenské a jiné výrobky z dovozu taky, ale pak musíme mít na nákup
odpovídající příjmy. Takže horních deset tisíc si koupí vše a zbytek se
spokojí s ojetinami a zbožím z druhé ruky. A já osel hlasoval pro EU !!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 08:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy a osel?? Tolik sexu naráz??

Dovedete si představit, jak by vypadala ČR mimo EU? Já vím, nedokážete.....belarus hadra....
Odpovědět
va

vaber

16.3.2022 09:02 Reaguje na Břetislav Machaček
z EU není cesta ven ,kdyby se někdo pokusil, slaboučký jak my ,vystoupit z EU ,lehce nás ekonomicky zničí a budou dávat za příklad, jak je pro každého špatné z EU vystoupit,

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.3.2022 09:20 Reaguje na vaber
To chápu, ale mám tušení, že v tom nebudeme sami. Rozdělení
na země chudé a bohaté se bude prohlubovat a pokud si to EU
neuvědomí včas, tak dvourychlostní spolek se rozdělí na spolky dva. Ti v tom slabším budou lépe těm silnějším vzdorovat a nenechají si diktovat podobné nesmysly, které
je ničí více, než ty bohaté. K tomu přispěje i uprchlická
krize která nekončí 3 milióny, ale může být třeba 20 mil.
A nebude to na měsíc, ale asi u mnohých nastálo. Trh práce
ve zbídačené ekonomice je nezaměstná a když, tak za mizerné
mzdy. Mnozí začínají z nuly a z nuly budou mít i důchody?
EU se musí vrátit nohama na zem, aby obstála ve světové
konkurenci a nikoliv kráčet mílovými kroky k sebedestrukci.
Sebedestrukce možná vzejde od těch bohatých, když zchudnou
a nebude z čeho lepit díry u těch chudých. Solidarita má
své hranice u prázdné peněženky a naopak by měla směřovat
zpět. Ale to by muselo být z čeho, pokud to nebude pouze totální ožebračení těch chudých.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 14:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy jste dělal celý život úplně kulový, že jste na stará kolena tak zbídačený?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 10:35 Reaguje na vaber
Nikdo by nás nemusel ničit, Británi taky neničí. Jako exportní země posíláme 86% vývozu do EU, zemi živí západní firmy a pokud by se začalo jenom vážně uvažovat o vystoupení, utečou a my jdeme do totálního bakrotu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.3.2022 11:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Problém není v tom, že jsme do EU vstoupili.
Problém je v tom, že jsme dovolili, aby se systém řízení EU vyvinul tak jak se vyvinul. Dnešní EU je bohužel něco úplně jiného, než byla EU v době našeho vstupu. A zásadní změnou, která to umožnila, byla Lisabonská smlouva. Švindlem podstrčená místo Evropské ústavy, v referendech tvrdě odmítnuté. O Lisabonské smlouvě se už referenda pro jistotu nekonala, přestože je to ta samá Evropská ústava, jen přepsaná na jiný papír.

S celou EU je to bohužel stejné jako s mnoha jinými výplody moderní doby: Myšlenka krásná, ale reálné provedení k blití.
Odpovědět
OP

Otmar Průša

16.3.2022 09:21
Bude se platit také daň z dýchání? 1kg CO2 na osobu a den.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 10:19 Reaguje na Otmar Průša
Pokud se nekrmíte uhlím a nezapíjíte ji ropou, nedýcháte fosilní CO2, takže jste eko.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.3.2022 09:28
Chvála bláznivosti,(Moriae encomium, sive Stultitiae laus) je vrcholné dílo nizozemského humanisty Erasma Rotterdamského z roku 1509, kterým vytvořil satiru na poměry ve společnosti.

Dále platí římské " Nic nového pod Sluncem" (Nihil novi sub sole) i hegelovské tvrzení o vývoji lidské společnosti po spirále.

Evropa ,kdysi hnací motor moderní společnosti , silně připomíná úpadkovou etapu Byzantské říše, která jak známo skončila dobytím Konstantinopole r. 1453 osmanskými vojsky ,kdy sultán Mehmed Dobyvatel vjel na koni do chrámu moudrosti Hagia Sofia, kterou nechal následně přestavit na mešitu.

Odmyslíme-li si všelijaké pseudo plky, lze jednoznačně tvrdit, že materiální vývoj společností je limitován objemem energie, kterou lze na rozvoj společnosti využít.
Máme-li jí dostatek , společnost vzkvétá a vytváří nadhodnoty, které slouží pro její další materiální i duchovní rozvoj.
Máme-li jí nedostatek, společnost stagnuje a po čase zaniká, historických paralel je k dispozici celá řada.

To, co předvádí spolek nazývaný Evropská unie, je asistovaná sebevražda v přímém přenosu.
Žije na dluh, její ekonomická výkonnost v porovnání s USA a Asií trvale klesá, konkurenceschopnost je mizerná a jako recept na získání dlouhověkosti si předepsala odtučňovací energetickou kúru !!!

O to více však káže ostatním o tom, jak si vede skvěle v humanitě a volá, aby jí ostatní následovali v jejím sebevražedném boji proti tzv. klimatické změně, jehož nedílnou součástí je zavržení jaderné energetiky a astronomické výdaje na OZE, které z hlediska základního technického rozvoje jsou doslova skokem do minulosti.

Jiný závěr než o přicházející dlouhé noci, která zakryje Evropu od Pyrenejí po Ural , nelze učinit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 10:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Něco vám tam zase nesedí, jak dycky.
Rusko (nebo taky třeba Venezuela) mají energie prakticky neomezeně a stále se potácejí na hranici bankrotu. A to nepíšu o zcela propadlých ekonomikách, jako je třeba Libye a Sýrie, které jsou taky velmi energeticky bohaté.
Švýcarsko, Japonsko, Jižní Korea, Hongkong atd. nemají energii prakticky žádnou a jsou na špičce světového vývoje. Tak co si o tom mám myslet?

A zbytek je nesmysl celý. Evropa je vývojově nejdále, má nejbohatší obyvatelstvo planety a nikam se drát nemusí. Hlavně jako první si uvědomila, že ten stálý růst je cesta do pekla.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.3.2022 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebohý plácalisto , mít ropu nebo plyn ,kterou nemohu využít pro výrobu energie je na nic.
Aby to bylo jasné i vám, máte na střeše FVE a je noc. K čemu vám ta "úžasně levná a dostupná" energie je ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 11:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak PROČ si je nevyužijí?
"Máme-li jí dostatek , společnost vzkvétá a vytváří nadhodnoty, které slouží pro její další materiální i duchovní rozvoj."

Ta fve je k tomu, aby mi nabíjela baterie, ve velkém vyráběla vodík, nabíjela eleuta a ve dne vytvářela kachní křivku. To je vám pořád málo?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.3.2022 11:19 Reaguje na Pavel Hanzl
"Tak PROČ si je nevyužijí?"

Protože nemohou, co by s ní tam tak dělali ?

Vy také máte každý den energii ze Slunce zadarmo, a přesto jste si FVE , baterii ani elektro vůz doposud nepořídil.:-)
Proč ?
Protože na to nemáte - správná odpověď.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 14:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Máme-li jí dostatek , společnost vzkvétá.....

Vždyť je to tak jednoduché. Zdroj fosilní energie byl v začátku technické revoluce zcela zásadní předpoklad rozvoje, jenže časem si na ní chytré státy postavily celý průmysl i obchod a její význam se ponížil a začal být samořejmostí.
A ty státy, kterým se začaly sypat peníze zadarmo, neměly důvod se snažit a zaostaly, dnes nemají plán B a přechod na OZE je fatálně ohrožuje.

Švýcarsko nemá vůbec žádné suroviny ani energie (snad ani uhlí?), nemá ani přístup k moři nebo dost orné půdy a jak si stojí? Patří mezi nebohatší státy světa a hlavně: má nejbohatší obyčejné občany.
A chová se silně zeleně už velmi dlouho.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 14:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já snad tu sluneční energii prodávám za tvrdé doláče, jako Venezuela nebo Kuvajt ropu? Zase vám to nesedí a zase v tom podstatném..
Odpovědět
VM

Viktor Matička

16.3.2022 10:49
Clo slouží pouze jako další zdanění vlastních obyvatel, nikoliv jako zdanění dodavatelů, jak se nám politici snaží namluvit.
Odpovědět

Milan Štrupl

16.3.2022 13:14 Reaguje na Viktor Matička
Naprosto správně - možná se brzy dočkáme inflace v řádech desítek %... To co dělá EU není cesta k záchraně planety, ale cesta do pekla!!!
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.3.2022 11:43
No a všichni ti, kterým jejich produkci zatížíme tímto clem, na oplátku zatíží clem k nim dováženou evropskou produkci.

Takže my budeme drazí kvůli drahé práci, superdrahým energiím a ještě k tomu nádavkem clům. Což je definitivní konec konkurenceschopnosti ve světě. Nadále budeme schopni dodávat jen blbé bruselské kecy.
Odpovědět

Milan Štrupl

16.3.2022 13:12
Ano, dobře už bylo - a teď už bude jen hůř a hůř a ANO za to rozhodně nemůže:) Zelená diktatura nás všechny postupně uvrhne do naprosté bídy a to daleko dříve, než se tak stane u Němců či frantíků, kteří mají 3x vyšší mzdy při stejných životních nákladech.. oni diktují a my to odse.eme jako první - to jsou ty Evropské hodnoty...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 14:34 Reaguje na Milan Štrupl
Pán hledí do křišťálové koule a nevšiml si, že ji má upatlanou od srágor.....
Pláče velmi hezky, ale má se jak prase v žitě a za tuhle životní úroveň je ochoten udělat naprosté houno.
Protože vůbec netuší, proč se mu přihodila...
Odpovědět
JR

Jan Rosan

16.3.2022 13:16
Zajímalo by mě, jak se bude řešit uhlíková stopa stlačeného a zkapalněného plynu z USA? když cca 40% plynu bude spotřebováno na jeho zkapalnění včetně vychlazení. Všichni víme, jak pálí pumpička při nafouknutí duše u kola a u zkapalnění je to na druhou, neboli geometrickou řadou. Tohle je globálně-klimatická sebevražda v přímém přenosu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.3.2022 14:31 Reaguje na Jan Rosan
Vysvětlete to Putinovi.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.3.2022 11:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Netřeba. Bohužel, Putin to dobře ví. A vidí, že mocipáni v Bruselu to nevědí. Tak ví, že nastal vhodný čas trochu si povyskočit. Protože oni ti mocipáni kromě toho že jsou nevědomí, jsou také trapně neakční, takže od nich mu nic nehrozí.
A od Amíků tím pádem taky ne. Protože proč by šli zachraňovat Evropu, když je zřejmé, že se rozhodla pro sebevraždu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2022 10:16 Reaguje na Karel Ploranský
Máte to zase celé naopak, sebevraždu páchá Rusko a to v přímém přenosu.
Je na Západě totálně závislé, samo si už ani fusekle neuštrikuje. Tvoří celých závratných 1.8% světového HDP, takže jeho bankrot nikdo nepocítí.
Pouze se světu výrazně uleví, protože rozdrbává celý svět hybridní válkou a vytváří agrese k sousedům, vyhrožuje jadernou válkou a celkově světu POUZE ŠKODÍ.
Jeho suroviny a fosilní paliva nahradí ostatní těžaři bez problému, ovšem tyhle zásoby ležet ladem nebudou. Obávám se, že je zhabe Čína a to by byla skutečná tragédie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2022 10:17 Reaguje na Karel Ploranský
Nebýt Ruska, nemusíme mít vůbec NATO a nemusíme prakticky vůbec zbrojit.....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

16.3.2022 14:59
Výbornej nápad. To budou mít ve WTO fuck velikou radost.
Buď nás s tím pošlou do kelu, nebo nám to bouchne do xichtu že se budeme divit.

I když je velká šance, že je to jen takový pokus o PR, zkusí to, navrhnou to, WTO je s tím pošle někam a oni budou doma vyprávět, jak hrozně chtěli a snažili se, ale jak to kvůli těm zlým ostatním nejde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2022 07:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Čína proti nám jede velmi úspěšnou cenovou válku. Hlavní zbraní je nízká cena, především lidské práce.

Jak se můžeme bránit?

Tak, že srazíme platy a zrušíme důchody, vymastíme se na bezpečnost práce a budem nutit dělat lidi to samé, jak v Číně? Zase budeme čadit ze všech komínů, všemožné jedy a ropné deriváty vypustíme do řek a budem se chovat jako v Číně? Zavedeme ještě sociální kredit, aby se nikdo nevysmekl z pracovního procesu a zavedeme brutální totalitu??

Nebo zacílíme právě na tu cenu a špinavé výroby výrazně zdaníme?
Tím dáme šanci našim dražším, ale čistším a solidnějším výrobcům.

Třeba Němčouři vyrábí velmi kvalitní fv panely, ale mají jen jeden problém. Jsou dražší než v Číně, poměr kvalita - cena jim nevychází.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.3.2022 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Ehm ... a ta vaše hlubokomyslná úvaha se týká pravidel WTO konkrétně jak?
Nijak ... já vím. Prostě jste potřeboval něco napsat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2022 16:56 Reaguje na Svatá Prostoto
Ta byla o uhlíkové dani, ani tohle nedáváte?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.3.2022 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Hmmm ... škoda, že já psal o WTO:-)))

Odpovědět
KP

Karel Ploranský

18.3.2022 11:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná to nevíte, ale ono je potřeba vyrábět i spoustu jiných věcí, než FVE panely...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.3.2022 10:19 Reaguje na Karel Ploranský
Jistě, my umíme úplně všechno, co Čína, která to od nás okopírovala (motorku i s ojetými pneumatikami), jenže jsou levnější. Píšu to nahoře.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

16.3.2022 21:33
Aneb zdražíme "fšechno fšem"... a to ještě nějak zapoměli na "reciproční cla". A všechny tyhle nesmysly zaplatí občan... jako by nestačila současná inflace.. "elity" ji chtějí ještě větší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.3.2022 07:35 Reaguje na Karel Padevet
Bába natlačil do ekonomiky obrovské peníze (samozřejmě na dluh) a přitom výroba šla za koronáče dolů. To je hlavní důvod naší inflace, ovšem ve světě se nechovali o moc lépe.
Pohodlná Evropa si myslela, že energii má skoro zadara a špinavé výroby jí udělá Čína za pár šupek a proto vidím tuhle krizi jako víceméně zdravou.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist