https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-odhalila-zaplavu-podvodnych-tweetu-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie odhalila záplavu podvodných tweetů o klimatu

27.2.2020 00:28 (ČTK)
Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. / Ilustrační foto
Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pikrepo.com
Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten minulý pátek na základě zjištění píše, že diskuse na twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.
 

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. V průměrném dni během zkoumaného období pocházelo 25 procent příspěvků o klimatických změnách od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

Rukopis "botů" byl nadprůměrný v jistých kategoriích, například u tweetů o "falešné vědě" nebo o ropné společnosti Exxon. Podvodné účty také podle The Guardian převážně chválily Trumpa a jejich aktivita dramaticky narostla ve dnech kolem prohlášení amerického prezidenta ke klimatickému paktu. Neautentická sdělení naopak tvořila jen asi pět procent vyjádření ve prospěch "zelené" politiky.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Výzkum vedl doktorand z Brownovy univerzity Thomas Marlow, který prý společně s kolegy často uvažoval nad tím, "proč se nesnižuje míra popírání něčeho, co už je z hlediska vědy víceméně jasné". Zjištěná míra výskytu tweetů z automatizovaných účtů jej překvapila. "Pomyslel jsem si: 'Páni, to vypadá jako hodně,'" popsal svou reakci na výsledky studie.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

28.2.2020 07:26
Pravda se vždy nakonec ukáže a pochybovači o pravdě neobstojí... jen by bylo hezké, kdyby se prokázalo, kdo zadal tento ksěft...

Blbé je, že hlupák, který věří tomu co takový jako Trump účelově hlásá nikdy nepřizná, že to bylo celé jen podvod, protože by tím odhalil svoji naivitu a hloupost.... a na to je většina hlupáků moc nízká, než aby si to dokázala přiznat...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.3.2020 20:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Zadání je celkem jasné, u nás to jede úplně stejně. Prostě Rusko, které je fatálně závislé na vývozu ropy a ovládá veškeré podraznické digitální postupy, jede dezinformační kampaň na téma klima. Nejen kvůli kšeftu, ale hlavně, aby maximálně poškodilo EU.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist