Toalety v mateřské škole v Prostějově budou využívat dešťovou vodu
"Vody je stále nedostatek, a proto postupně u městských budov zavádíme opatření, která by této situaci čelila. Zmíněný projekt řeší možnost likvidace srážkových vod ze střechy školky, a to částečně formou využití ke splachování toalet a k zálivce trávníku mezi školními pavilony, a částečně formou vsakování," uvedl Jura. V podzemní části mateřské školy na Husově náměstí bude instalována akumulační nádrž na dešťovou vodu a opravy se dočkají vnitřní rozvody kanalizace i vodoinstalace v pavilonu A2 mateřské školky.
Projekt si podle primátora vyžádá investici 4,1 milionu korun a měl by být dokončen letos. Radnice požádá o dotaci z operačního programu Životní prostředí, která může pokrýt až 85 procent uznatelných výdajů. "To znamená, že v předpokladu uznatelnosti nákladů by případná dotace mohla činit až téměř 2,8 milionu korun," podotkl Jura.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Viktor Šedivý
6.4.2021 15:08A jak je to s počítáním v Prostějově?
Za tyhle peníze pořídíte skoro sto tisíc kubických metrů prostějovské vody.
Jiří Daneš
6.4.2021 18:15 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
6.4.2021 20:17 Reaguje na Jiří DanešPavel Jeřábek
6.4.2021 21:43 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
6.4.2021 23:56 Reaguje na Pavel JeřábekAnebo bylo potřeba opravit těžce zanedbanou školku a udělala se hezká habaďůra. Ale to je také pro OČTŘ.
Pavel Jeřábek
7.4.2021 08:54 Reaguje na Viktor ŠedivýZkuste k těm nákladům na využití srážkové vody připočíst náklady na další zdroje pitné vody, pokud se současné postupně budou stávat nedostatečnými.
Za další nepostřehl jste, že dešťovou vodou chtějí využít i na zahradu - takže to je další chyby ve vašem pohledu - jakou vodou udržovat zeleň okolo školky, která by s ohledem na zdraví dětí měla být ve špičkové vitalitě.
A vše rozpočítat na dobu životnosti nádrže.
A chyba článku je, že není rozklad nákladů a to kolik je vlastní.
nádrž na vodu, a kolik rekonstrukce rozvodů vody ve školce.
Potom bych se teprve pustil do nějakých soudů, zda je akce předražená či ne.
Všeobecně ale zdrojů pro pitnou vodu bude ubývat a zároveň se začnou navyšovat náklady na její čištění.
V mnoha případech už surová voda před úpravou obsahuje i zbytková léčiva, apod.
Viktor Šedivý
7.4.2021 13:06 Reaguje na Pavel JeřábekPokud chcete počítat, počítejte také s provozními náklady - ono takové čištění filtrů rozhodně není zadarmo. Takže do návratnosti je třeba počítat nikoli ušetřenou padesátikorunu za vodu z vodovodu ale jen to, o kolik méně stála voda z nádrže než z vodovodu ... a to vůbec nemusí být velké číslo.
(Doma pár kubíků dešťovky uchovávám na zálivku, zbytek zasakuji. Myslel jsem si, že to bude nějaká úspora.)