https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turista-chtel-v-polskych-tatrach-selfie-s-medvedem-selma-ho-zranila?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turista chtěl v polských Tatrách selfie s medvědem, šelma ho zranila

22.10.2021 11:43 | BRATISLAVA (ČTK)
Momentálně se medvědi intenzivně krmí, aby si nastřádali tukové zásoby před zimním spánkem, čili jsou obzvlášť nebezpeční.
Momentálně se medvědi intenzivně krmí, aby si nastřádali tukové zásoby před zimním spánkem, čili jsou obzvlášť nebezpeční.
Licence | Volné dílo (public domain)
Dvaasedmdesátiletý turista na polské straně Tater narazil na medvěda. V touze po společném snímku přistoupil k šelmě tak blízko, že jej kousla do nohy, uvedla polská televize TVN 24. Zraněný turista skončil v nemocnici. "Muž měl veliké štěstí. Zranění není příliš vážné," dodala s odvoláním na lékaře.
 

Incident potvrdila správa národního parku, ale zatím bez dalšího vyjádření. Stanice neuvedla turistovu národnost, ovšem z kontextu je zřejmé, že šlo o Poláka.

"Okolo poledne do nemocnice dovezli 72letého pacienta z Chocholowské doliny, pokousaného a podrápaného medvědem. Nejspíše - alespoň podle líčení pacienta - chtěl nebezpečné zvíře vyfotit," řekl televizi Jerzy Toczek z nemocnice v Zakopaném. Pacientovi stačilo sešít ránu, pak opustil nemocnici vlastními silami, je v dobrém stavu, ujistil lékař.

Momentálně se medvědi intenzivně krmí, aby si nastřádali tukové zásoby před zimním spánkem, čili jsou obzvlášť nebezpeční. V případě nečekaného setkání je nejlepší vzdálit se opačným směrem, potichu a klidně, protože v případě útěku by medvěd mohl turistu pokládat za prchající kořist. Nelezte ani stromy, protože to umí medvědi mnohem lépe, poradila televize. Zvláště ostražitý by měl být člověk v případě, že narazí na medvídě, protože v okolí může být medvědice, která bývá při obraně mláďat agresivní.

Medvědy nekrmte a nenechávejte po sobě zbytky jídla či obaly od potravin, které by mohly medvědy zaujmout; nepřibližujte se k medvědům, abyste si pořídili záběry; fotoblesk či světlo baterky je mohou rozdráždit, radí také odborníci.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

22.10.2021 11:51
V letošní soutěži o Darwinovu cenu je to tak maximálně na konec první padesátky. Příště se synek bude muset snažit mnohem více.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

23.10.2021 10:05
Kdyby toho turistu slupnul , tak už mohl být dost tlustej a zazimovanej :-)
Tedy ten medvěd ... :-)
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist