https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/umele-nosorozci-rohy-maji-zaplavit-trhy-asii-ochrance-nosorozcu-to-ale-netesi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Umělé nosorožčí rohy mají zaplavit trhy v Asii, ochránce nosorožců to ale netěší

13.11.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Badatelé z univerzit v Oxfordu a čínského Fudanu přišli s ekonomicky nenáročnou metodou, jak z koňských žíní vyrábět nerozpoznatelnou napodobeninu nosorožčích rohů. Chtějí s nimi zaplavit trh s tradiční čínskou medicínou, kvůli které jsou nosorožci loveni pytláky. / Ilustrační foto
Badatelé z univerzit v Oxfordu a čínského Fudanu přišli s ekonomicky nenáročnou metodou, jak z koňských žíní vyrábět nerozpoznatelnou napodobeninu nosorožčích rohů. Chtějí s nimi zaplavit trh s tradiční čínskou medicínou, kvůli které jsou nosorožci loveni pytláky. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Na první pohled to vypadá jako dobrý nápad. Badatelé z univerzit v Oxfordu a čínského Fudanu přišli s ekonomicky nenáročnou metodou, jak z koňských žíní vyrábět nerozpoznatelnou napodobeninu nosorožčích rohů. Chtějí s nimi zaplavit trh s tradiční čínskou medicínou, kvůli které jsou nosorožci loveni pytláky. Proč se to ale nepozdává ochráncům nosorožců? O tom píše BBC.
 

Rohy nosorožců jsou v tradiční čínské lidové medicíně považovány za všelék na lidské neduhy. Nastrouhaný prášek má v legendách asijských léčitelů schopnost vytlačit z těla rakovinu, zahnat kocovinu nebo a jak bývá zmiňováno nejčastěji, slouží coby velmi silné afrodiziakum. Poptávka po nich je extrémní. Ceny tomu odpovídají, dnes se blíží 2 milionům korun za kilogram. Neutuchající poptávka a astronomická cena jsou motorem celého nelegálního byznysu, ve kterém za pytláky a pašeráky zůstávají zmasakrovaní nosorožci.

Profesor Fritz Vollrath z oxfordské katedry zoologie se proto s kolegy z šanghajské univerzity Fudan rozhodl vnést do tohoto mezinárodního špinavého trhu chaos. Tím, že v laboratoři vytvoří dokonalou bio napodobeninu nosorožčích rohů, nerozeznatelnou od originálu i po rozřezání. A s nimi pak zaplaví čínský trh. „Doufáme, že to rozhodí a sníží ceny, vysokou dostupností rozkolísá celý segment poptávky a v konečném důsledku to pak povede k lepší ochraně nosorožců přímo v terénu.“

Nasycení až přehlcení poptávky, zmatení kupců a konzumentů z toho, zda kupují pravé nebo falešné rohy, stejně jako efekt toho, že konzumenti už snad konečně pochopí, že nic jiného než obyčejný keratin (součást lidských nehtů a vlasů) v nosorožčích rozích není. Podobné nápady tu už byly, ale teprve Vollrathova metoda nabízí skutečně levnou a masovou produkci. Zdrojem organického materiálu pro výrobu jsou totiž laciné koňské žíně.

Organizace, které se profesionálně věnují ochraně nosorožců, jej ale za tenhle nápad nechválí. Podle nich je prý zásadní cílit spíše na ochranářská opatření v terénu, než na segment trhu. Obávají se také, že zvýšená dostupnost „náhražky“ povede jen k dalšímu zvýšení poptávky a v konečném důsledku se tak tlak na nosorožce ještě zvýší.

„Nejsem valně přesvědčený o tom, že by tato novinka mohla nosorožcům nějak pomoci,“ říká John Taylor, stávající ředitel mezinárodní organizace Save the Rhino. „Pokus expandovat s náhražkou na trh může akcelerovat poptávku a mít řadu vedlejších dopadů. Navíc není zřejmé, jakým mechanismem by byly tyto náhražky na vietnamský a čínský trh vpraveny. Obchod s nimi je nelegální. Nemyslíme si, že existují náhražky za proti-pytlácká opatření v terénu a opatření omezující spotřebitele.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.11.2019 16:35
Blbý je, že se to profláklo ještě před startem. Bylo by zajímavé sledovat, co nespokojení zákazníci říkají svým "léčitelům", nebo naopak díky placebo efektu by všichni omládli a měli trvalou (erekci). Chtělo by to ten žíňový výrobek něčím vylepšit, aby překonal originál.
Odpovědět
ČM

Čech M.

13.11.2019 17:51
Mě se to zdá jako výborný nápad. Největším padělatelům světa padělat jejich nejžádanější artikl a pašovat jim to tam jako oni pašují do světa ty svoje napodobeniny.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.11.2019 19:17 Reaguje na Čech M.
Je poměrně snadná metodika, jak určit původ. Kdyby toto netušili a valili to postaru, ani by je to nenapadlo. Takto souhlasím s ochranáři, že to na*rání obchodníků povede k ještě bestiálnějšímu vybíjení.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.11.2019 20:58 Reaguje na Karel Zvářal
hm, číňanoi nežijou na stromech. nevím, jestli táhnou základní výzkum, ale že by neuměli prohnat keratn genetikou je iluze.

jó takhle kdyby se to ve dvoře králové (a na spostě dalších míst) demonstrativně nepálilo, ale dělala se směska rohů s koňskejma kopytama (analogicky jako každej správnej dealer ředí heroin a kokain bůhvíčím), a kdyby se to nevyslepičilo....

číňani nejsou blbí. jsou akorát blbí jinak než my.
Odpovědět
ČM

Čech M.

13.11.2019 23:58 Reaguje na Lukas B.
Nejsou blbí, akorát si kupují ekvivalent nastrouhaných nehtů:)
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.11.2019 08:14 Reaguje na Čech M.
vidíme směšnost a pověrčivost číňanů, ale nechceme vidět tu naši místní.

koukněte se do první lékárny kterou potkáte a spočítejte v plných regálech všechny ty "doplňky stravy", tu destilovanou vodu, čajíčky, vitamínky a přírodní potměchutě a abystály, a můžeme chutě začít lovit břevna z vlastních očiček.
Odpovědět
ČM

Čech M.

14.11.2019 00:02 Reaguje na Karel Zvářal
Pravda, je to škoda, mohli na tom navíc ještě docela slušně vydělat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.11.2019 21:18
Parádní nápad. Že se ale nebude líbit "ochranářům" a to nejen z důvodu, že to není z jejich hlavy, je víc než jasné. Jak to asi funguje. Je poptávka po rozích nosorožce a jelikož se jedná o nelegální a nedostatkovou věc, cena je obrovská. Pytlákům stojí za to riskovat a dál je to začarovaný kruh na jehož konci prohrává jen nosorožec. Pytláci a další články řetězce vydělávají a ochranáři, za tu práci, se taky nakonec nemají tak zle. Řekl bych, že pan profesor má absolutní pravdu pokud říká " Doufáme, že to rozhodí a sníží ceny, vysokou dostupností rozkolísá celý segment poptávky a v konečném důsledku to pak povede k lepší ochraně nosorožců přímo v terénu. a Nasycení až přehlcení poptávky, zmatení kupců a konzumentů z toho, zda kupují pravé nebo falešné rohy atd"..... A profesionální ochranáři : chtějí cílit spíše na ochranářská opatření v terénu. Co to asi znamená? Potřebujeme peníze na ochranu něčeho co nakonec v reálu stejně nejsme schopni ochránit. Co kdyby se nakonec ukázalo že roh nemusí být ten největší problém pro přežití nosorožce?
Odpovědět
ig

13.11.2019 21:24
Prozrazení bych se nebál, tyhle nápady tu byly už před lety, teď se jen objevila lepší a proveditelnější verze. Jestli to bude fungovat se nejspíš zjistí jen při praktickém použití, protože je tolik důvodů pro i proti, že to nikdo předem dohromady nedá :-) Samozřejmě bych si přál, aby to rosonožce ochránilo, ale realita bývá komplikovaná...
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2019 11:01
Jsem toho názoru, že cokoli, co sníží tlak na pravé nosorožčí rohy, by se mělo vyzkoušet.
Šel bych tak daleko, že bych do toho klidně míchal pravou nosorožčí DNA (dá se vyrobit v replikátorech na primerech z nosorožců chovaných v zajetí), pak by si "nevrzla" ani genetika.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.11.2019 11:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Hezký!-)) Ono je to celé stejně velký podvod, takže jestli bude šňupat rino nebo equs keratin, vyjde na stejno.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist