Umělé nosorožčí rohy mají zaplavit trhy v Asii, ochránce nosorožců to ale netěší
Rohy nosorožců jsou v tradiční čínské lidové medicíně považovány za všelék na lidské neduhy. Nastrouhaný prášek má v legendách asijských léčitelů schopnost vytlačit z těla rakovinu, zahnat kocovinu nebo a jak bývá zmiňováno nejčastěji, slouží coby velmi silné afrodiziakum. Poptávka po nich je extrémní. Ceny tomu odpovídají, dnes se blíží 2 milionům korun za kilogram. Neutuchající poptávka a astronomická cena jsou motorem celého nelegálního byznysu, ve kterém za pytláky a pašeráky zůstávají zmasakrovaní nosorožci.
Profesor Fritz Vollrath z oxfordské katedry zoologie se proto s kolegy z šanghajské univerzity Fudan rozhodl vnést do tohoto mezinárodního špinavého trhu chaos. Tím, že v laboratoři vytvoří dokonalou bio napodobeninu nosorožčích rohů, nerozeznatelnou od originálu i po rozřezání. A s nimi pak zaplaví čínský trh. „Doufáme, že to rozhodí a sníží ceny, vysokou dostupností rozkolísá celý segment poptávky a v konečném důsledku to pak povede k lepší ochraně nosorožců přímo v terénu.“
Nasycení až přehlcení poptávky, zmatení kupců a konzumentů z toho, zda kupují pravé nebo falešné rohy, stejně jako efekt toho, že konzumenti už snad konečně pochopí, že nic jiného než obyčejný keratin (součást lidských nehtů a vlasů) v nosorožčích rozích není. Podobné nápady tu už byly, ale teprve Vollrathova metoda nabízí skutečně levnou a masovou produkci. Zdrojem organického materiálu pro výrobu jsou totiž laciné koňské žíně.
Organizace, které se profesionálně věnují ochraně nosorožců, jej ale za tenhle nápad nechválí. Podle nich je prý zásadní cílit spíše na ochranářská opatření v terénu, než na segment trhu. Obávají se také, že zvýšená dostupnost „náhražky“ povede jen k dalšímu zvýšení poptávky a v konečném důsledku se tak tlak na nosorožce ještě zvýší.
„Nejsem valně přesvědčený o tom, že by tato novinka mohla nosorožcům nějak pomoci,“ říká John Taylor, stávající ředitel mezinárodní organizace Save the Rhino. „Pokus expandovat s náhražkou na trh může akcelerovat poptávku a mít řadu vedlejších dopadů. Navíc není zřejmé, jakým mechanismem by byly tyto náhražky na vietnamský a čínský trh vpraveny. Obchod s nimi je nelegální. Nemyslíme si, že existují náhražky za proti-pytlácká opatření v terénu a opatření omezující spotřebitele.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
13.11.2019 16:35Čech M.
13.11.2019 17:51Karel Zvářal
13.11.2019 19:17 Reaguje na Čech M.Lukas B.
13.11.2019 20:58 Reaguje na Karel Zvářaljó takhle kdyby se to ve dvoře králové (a na spostě dalších míst) demonstrativně nepálilo, ale dělala se směska rohů s koňskejma kopytama (analogicky jako každej správnej dealer ředí heroin a kokain bůhvíčím), a kdyby se to nevyslepičilo....
číňani nejsou blbí. jsou akorát blbí jinak než my.
Čech M.
13.11.2019 23:58 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
14.11.2019 08:14 Reaguje na Čech M.koukněte se do první lékárny kterou potkáte a spočítejte v plných regálech všechny ty "doplňky stravy", tu destilovanou vodu, čajíčky, vitamínky a přírodní potměchutě a abystály, a můžeme chutě začít lovit břevna z vlastních očiček.
Čech M.
14.11.2019 00:02 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
13.11.2019 21:18Jan Šimůnek
14.11.2019 11:01Šel bych tak daleko, že bych do toho klidně míchal pravou nosorožčí DNA (dá se vyrobit v replikátorech na primerech z nosorožců chovaných v zajetí), pak by si "nevrzla" ani genetika.