https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-francii-je-kvuli-suchu-stovka-mest-bez-pitne-vody?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Francii je kvůli suchu stovka měst bez pitné vody, uvedl ministr

5.8.2022 17:25 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než sto obcí ve Francii nyní nemá pitnou vodu. Podle agentury AFP to oznámil francouzský ministr pro ekologickou transformaci Christophe Béchu, který sucho v zemi označil za historické. Letošní červenec byl po březnu 1961 druhým nejsušším měsícem, jaký byl kdy ve Francii zaznamenán. Nad pevninskou Francií spadlo jen 9,7 milimetru srážek. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová na dnešek svolala schůzi meziresortního krizového štábu. Pro turisty se uzavřely dvě horské chaty v okolí Mont Blanku, aby odradily horolezce od výstupu, napsal server BFM TV.
 

Celkem 93 z 96 departementů v pevninské Francii podléhá různým stupňům omezení dodávek vody. Až 62 departementů, tedy dvě třetiny země, se nachází v "krizové situaci". V tomto nejvyšším stupni výstrahy úřady zakazují zalévání trávníků i umývání vozidel, zavlažování plodin a napouštění bazénů.

Ve zhruba stovce obcí, které nemají ve Francii dostatek pitné vody, "se zásobování provádí pomocí nákladních aut, která pitnou vodu převážejí (...), protože v potrubí už nic není," řekl Béchu při návštěvě jihovýchodní části země. Podle něj je třeba ještě zpřísnit určitá omezení.

Vlna veder postihla kromě Francie i další evropské země. Nizozemské úřady ve středu vyhlásily nedostatek vody a varovaly, že po zavedení omezení v zemědělství a lodní dopravě zvažují nová opatření.

Výstup na Mont Blanc se kvůli suchu a hrozbě sesuvů kamenů nedoporučuje od poloviny července, do hor přesto míří desítky turistů. Radnice proto uzavřely nedaleké ubytovací kapacity. Zlepšení podmínek a bezpečný návrat turistů do hor se dá očekávat nejdříve na začátku září, uvedla BFM TV s odkazem na místní starosty.

Vysokohorské chaty Goûter a Tête rousse s kapacitou 120 a 74 lůžek se uzavřely, aby odradily turisty od výstupu. Stejně se rozhodl i provozovatel základního tábora, kde může strávit noc až 50 horolezců. Podle starostů okolních obcí turisté nerespektují zákazy a vydávají se na horu i ve vysokých teplotách, ačkoliv kvůli nebývalému suchu hrozí častěji sesuvy suti a turisté riskují život.

"Vidíme tu turisty během celého dne, jak jdou do hor, jako by si vyrazili do Disneylandu," řekl rozhořčeně Jean-Marc Peillex, starosta obce Saint-Gervais na úpatí Mont Blanku. "Nic nerespektují, ani nás, ani četníky," dodal.

Nedostatek vody se v současné době týká 11 procent obyvatel Evropské unie a 17 procent jejího území. Situace je horší v oblasti Středozemního moře, kde v létě žije přibližně 50 procent obyvatel za stálého nedostatku vody.

Evropská komise ve středu varovala, že sucha a nedostatek vody budou v budoucnu pravděpodobně častější a závažnější, a doporučila členským státům, aby se naučily znovu využívat vyčištěnou odpadní vodu.

Podle vědců je nárůst vln extrémních veder přímým důsledkem klimatické krize, zvyšuje se jejich intenzita, trvání i četnost.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.8.2022 17:58
Evropská komise navrhuje znovu využívat vyčištěnou odpadní vodu - tomu se říká knížecí rada. Ať to Ursula s Grétou předvedou v přímém přenosu.

Podle vědců je nárůst vln extrémních veder přímým důsledkem klimatické krize, zvyšuje se jejich intenzita, trvání i četnost.

A podle mě jde o důsledek přehřívání pevniny v důsledku deforestace Evropy a exponenciální zástavbu krajiny zpevněnými plochami, které se chovají jako generátory tepelné energie.
Ostatně bych se chtěl kacířsky pozeptat zda stále platí W= 1/2 mv exp2 a odkud se odčerpalo cca 120 TWh výroby větrných elektráren pouze v Německu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.8.2022 20:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
Pe

Petr

5.8.2022 20:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
"...a exponenciální zástavbu krajiny zpevněnými plochami, které se chovají jako generátory tepelné energie."
Nejen generátory teplého a suchého vzduchu, ale i téměř dokonalá hydroizolace krajiny. Skrz beton, asfalt a dlažbu se prostě voda do půdy nedostane, tak je zbytečné ji tam hledat.
Navíc je v současnosti nepochopitelný trend, když už náhodou zaprší, tak dešťovou vodu dokonce ještě zachytávat a používat pro provoz domů, aby se náhodou nedostala do půdy. Snad lidé pochopí, že dešťová voda musí bezpodmínečně přijít do země.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

8.8.2022 17:01 Reaguje na Petr
a ještě se pod zpevněnou plochou zabije veškerý půdní život
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.8.2022 21:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak to je, likvidace volné půdy a zeleně likviduje po staletí a tisíciletí zavedený vodní cyklus. A těch obludností a hloupostí je daleko víc, ale kapka ke kapce a mění se nejen teplota krajiny...... A hlupci řeší a viní CO2.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.8.2022 12:37 Reaguje na Milan Milan
Úplná pitomost, je to přesně naopak. Sušší krajina není příčinou klimatických změn, ale důsledkem.
Důzaz: nejvíc se klima mění v polárních a subpolárních oblastech, kde lidé prakticky nežijí vůbec.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

8.8.2022 17:10 Reaguje na Milan Milan
Tak jedno i druhé,tím asfaltováním krajiny tomu jdeme statečně naproti
Odpovědět
va

vaber

6.8.2022 08:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
zvyšování teploty se projevuje po celé planetě,
třeba Anglii nějaké větrné elektrárny v Německu, vůbec neovlivňují a stejně tam je sucho a vedro ,jako jinde v Evropě
a takový Donald Trup ,prý už na Floridu v létě raději nejezdí
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

6.8.2022 10:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Hele, Vinkler a jeho rovnice. :D

Asi mu nestačí, jakého vola ze sebe udělal už v této diskuzi:

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vetrne-elektrarny-klimaticka-pohroma
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.8.2022 12:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Všichni vědci světa, zvláště klimatologové jsou úplní pitomci, jen Vinkler je letadlo. V šesté zprávě IPCC to máte napsané. Nevím, jak v Evropě, ale u nás je dnes 2x tolik lesů, než za Marie Terezie. Zpevněné plochy sice přibývají, ale x násobně nižší rychlostí, než běží klimatická změna.
Těch 120 TWh se odčerpalo z přízemního větru, který se brzdí normálně, větrolamy, lesy , městy, prostě v krajině. Proto mají větší výkonu offshore větřáky, kde vítr nemá tolik překážek a je jakýsi "hladší", zmenšuje jen nepatrně příboj. Dle řady studií. Na vyšší vodonosné vrstvy to vliv nemá žádný.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.8.2022 17:50
No tak radit používat vyčištěnou odpadní vodu je rada nad zlato. Už nyní
jsou v ní zbytky, léků, drog, fosforu a jiných sajrajtů a těch se chtějí
zbavit jak? Není lépe zachytit přívalové srážky v nádržích, než jimi
nechat devastovat vesnice a města? Na dobu nouze hromadíme potraviny,
energie, finance a vodu hromadit nemá smysl? Koukněte na země s jezery a nebo alespoň přehradami a slyšíte odtamtud nějaké zprávy o omezování dodávek pitné vody? Vezmu-li si pouze v naši republice vesnice závislé
na studních a obrovské aglomerace závislé na přehradách. Ti prví vozí
občanům vodu v cisternách a ti druzí si klidně mohou napustit bazén. Je
to o objemech zásob na jednoho občana a o možnostech přírodních zdrojů.
Vystačila by si dnes třeba Praha se studnami nemít Želivku? Nikoliv,
ale jiným to ti Pražáci nepřejí. Přehrada je fuj, ale ta naše, plus
Vltavská kaskáda k rekreaci, ochraně před povodněmi a na dotování Vltavy
vodou je sice dílem ďábla(komunistů), ale tu si vzít nenecháme. Je to
pouze sobectví a nejenom u nás. Člověk u řeky má vody dost a tomu na
kopci ji nepřeje, protože by mu přehrada zaplavila dům. Buď klidně bez
vody, hlavně že mi zůstal dům. Přehradou padne sto domů, ale tisícům
lidí to zajistí vodu a bezpečí při povodni. Kdo myslel na budoucnost
nepláče a kdo žil ze dne na den zírá, že měsíc neprší a on nemá vodu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.8.2022 12:39 Reaguje na Břetislav Machaček
V Izraeli využívají odpadní vodu z asi 95%, celá aglomerace Tel Avivu prakticky do moře nevypouští vůbec nic. Přečištěná voda jde do závlah, voda pitná a užitková jde z odsolováků.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

9.8.2022 19:42 Reaguje na Břetislav Machaček
a tenhle znáte, jsou dva rybáři naproti sobě přes řeku a ten první chytne zlatou rybku. Rybka mu říká, když mě pustíš, splním ti tři přání, ale sousedovi dvakrát tolik. Tak rybář diktuje, že chce dům nejnovějších parametrů, se zahradou, garáží, fárem, bazénem a bůhví jakýma ještě nesmyslama... pic a má takový dům- soused hned dva. Rybář přemýšlí, nu chtělo by to do toho domu skvělou ženu a zase diktuje, jak má vypadat, co by měla umět, no ouplnej erotickej anděl s ďáblem v těle..pic a má ji.. pic a soused má dvě. Rybář se hodně zamyslí, přemýšlí nad třetí otázkou, nakonec se mu na obličeji vytvoří široký vítězný úsměv a vyřkne třetí přání.. víš co rybko,, mě ta jedna koule v kalhotách taky stačí..
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist