https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vls-poradaji-9.zari-brdske-stromsazeni-pro-ucastniky-bude-kyvadlova-doprava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Brdské stromsázení účastníky dopraví kyvadlová doprava

9.9.2023 00:15 | JINCE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vojenské lesy a statky (VLS) pořádají 9. září druhý ročník Brdského stromsázení, při němž budou dobrovolníci sázet ovocné stromy u zaniklé obce Velcí. Kvůli mimořádnému zájmu veřejnosti bude zavedena kyvadlová doprava mikrobusy od vlakové stanice v Jincích a od nedalekých kasáren. Státní podnik také posílí parkovací kapacity pro účastníky, kteří přijedou vlastními auty, informoval ČTK mluvčí VLS Jan Sotona.
 

Při loňském prvním ročníku na Padrťských pláních přišly sázet aleje ovocných stromů do Brd tisíce dobrovolníků, a to i přes deštivé a chladné počasí. Letos dlouhodobá předpověď slibuje na den konání prosluněné babí léto. S ohledem na mimořádný ohlas veřejnosti na sociálních sítích i množství telefonických a e-mailových dotazů státní podnik výrazně posílil dopravní zázemí akce. Rozšířené budou parkovací kapacity přímo na loukách ve Velcích, kde budou lidé vysazovat aleje a sady ovocných stromů a kde má být celodenní program pro děti i dospělé.

Hlavní příjezdová trasa povede z Jinců ulicí Jana Žižky do vojenského prostoru a bude značena z hlavní silnice. Vedle toho VLS zavedou kyvadlovou dopravu mikrobusy k hlavním železničním spojům do Jinců z Prahy, respektive Zdic, i od Příbrami. Obousměrná kyvadlová doprava bude i od jineckých kasáren, kde se bude ve stejný den konat program k desátému výročí založení 13. dělostřeleckého pluku. Cykloturistům doporučují pořadatelé příjezd od brdské „páteřní“ cyklotrasy číslo 315 ze Spáleného Poříčí do Jinců. Z ní odbočí v Ohrazenicích po trase žluté turistické značky a dále pojedou kolem oblasti Na Luhu proti proudu Ohrazenického potoka.

Sázení alejí a stromořadí je plánováno u zaniklé obce Velcí v těsném sousedství posádkového cvičiště Jince a Mlýnského rybníku u Jinců. Soustředěn tam bude i doprovodný program s prezentací státních podniků, lesní pedagogikou a pohádkovým divadélkem pro děti, gastronomickým zázemím s opékáním vuřtů a dalším programem.

Druhý největší státní lesnický podnik v ČR loni oznámil, že ve vybraných lokalitách začíná znovu sázet větší počty méně obvyklých dřevin - jabloní, hrušní, třešní, tisů a dalších, které doplňují smíšený les ve středních nadmořských výškách, kde firma většinově hospodaří.

Letos v únoru zahájily VLS přeměnu rozsáhlých ploch převážně smrkových monokultur na pestré lesy druhového i věkového složení. Nové ekosystémy budou stabilnější, lépe odolají škůdcům, větru i sněhu, vysoká zvěř tam nenapáchá tak velké škody a navíc lesy zadrží víc vody. Postupně, ale rychle, přemění VLS monokultury na nové, druhově, prostorově i věkově pestré porosty. Dnes je v Brdech z 80 procent smrk.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

9.9.2023 07:51
Pokud se sází jmenované odrůdy stromů a bude o ně postaráno alespoň 3roky/zakořenění, tak je to pro podporu drobného ptactva, hmyzu a je to na pochvalu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist