Vodohospodářská infrastruktura je velké bezpečnostní riziko i pro ČR, říká Petr Kutálek
V Česku i v Evropě je nové bezpečností riziko v tom, že o vodohospodářskou infrastrukturu by se mohli zajímat investoři z rizikových zemí. „Hrozba útoku proti zdrojům vody a infrastruktuře může být nástroj nátlaku,“ říká Kutálek.
„Riziko sabotáže či zneužití zařízení je potřeba brát vážně,“ říká Kutálek. „Kvůli zvýšení bezpečnosti došlo v oblasti vodního hospodářství k rozšíření seznamu utajovaných informací.“
„A dochází také ke zvyšování zabezpečení u povrchových zdrojů vody a vodovodních soustav,“ říká Kutálek. Více se dbá na fyzickou ostrahu nebo kybernetickou bezpečnost. „Pokud by někdo chtěl provést teroristický útok na nějakou přehradu, velmi pravděpodobně se neobejde bez pomoci zevnitř. Proto se více hlídá i výběr personálu,“ říká Kutálek.
Bezpečnostním rizikem mohou být i nepokoje a vnitřní migrace obyvatel, které by případný rozsáhlý nedostatek vody mohl vyvolat.
Problém by byl i ze zdravotního hlediska, kvůli zhoršené hygieně by se mohly šířit nakažlivé choroby, a to jak mezi lidmi, tak mezi zvířaty.
„Nedostatek vody by pak výrazně postihl zemědělství, kde by muselo dojít k omezení chovu hospodářských zvířat a zemědělské výroby,“ říká Kutálek.
„V případě rozsáhlého a dlouhodobého krizového stavu by muselo být využito nouzového zásobování a zavedeny regulační opatření. Na člověka by během prvních dvou dnů připadalo 5 l/osobu/den. Od třetího dne bychom měli být schopni dodávat 10-15 l/osobu/den,“ říká Kutálek s tím, že do nouzového zásobování pitnou vodou by byly zapojeny složky Integrovaného záchranného systému a zásoby ministerstva zemědělství uložené u Správy státního hmotný rezerv. Běžná spotřeba vody je přitom v Česku 90 l/osoba den.
V jakém případě by něco takového mohlo nastat? Při kritickém nedostatku vody, způsobeného například snížením hladiny spodních vod, povodněmi, suchem nebo v obtížně dostupných lokalitách.
„Je to takové množství vody, které má zamezit škodám na zdraví a životech obyvatel,“ říká Kutálek.
Text vznikl na základě příspěvku Petra Kutálka na konferenci Klimatická změna a její bezpečnostní dopady, kterou pořádala Policejní akademie ČR a Národní univerzita veřejné služby.
Přečtěte si také |
Vyčištěné odpadní vody nejsou pro malé toky problém. Dokud nepřijde sucho, říká hydrobiolog Fuksa
Přečtěte si také |
Na povodně jsme připraveni perfektně, teď je nejvyšší čas připravit se na sucho, říká šéf Správy státních hmotných rezerv
Přečtěte si také |
Klima jsme pokazili. Dokážeme ho i napravit. Otázka je, jestli máme, říká Martin Dočkalreklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Petr Vach
3.10.2019 11:19Jan Šimůnek
3.10.2019 16:36 Reaguje naLukáš Kašpárek
5.10.2019 11:47 Reaguje na Jan ŠimůnekVětšina obyvatel ČR bere vodu od jinud než z přehrad. Vždy je totiž lepší voda podpovrchova než povrchová a totálně chemizovaná, aby byla pitná.
Olomouc taky bere vodu z vrtů a to není malé město. Navíc i přímo v Olomouci má mnoho rodinných domů studnu.. a Olomouc není výjimkou, naopak je to typicky příklad zásobování pitnou vodou..
Necháváte se opít čajem....
Jan Šimůnek
6.10.2019 09:39 Reaguje na Lukáš KašpárekJinde situaci tak dobře neznám, ale tam, kde to znám, převažují vodovody zásobované z přehrad.
A řada vesničanů, kteří jsou napojeni na vodovod, využívá studnu jen na zalévání a zásobování kachních nádrží.
Lukáš Kašpárek
8.10.2019 09:30 Reaguje na Jan ŠimůnekVaclav Sobr
3.10.2019 22:24 Reaguje naVilda Smakal
4.10.2019 12:55 Reaguje naTo možná u rodiného domku, ale jak chcete řešit vodu ve městaech ? Tam teče voda jedině z přehrad a nádrží. Pokuste se nažhavit mozek a přemýšlet.
Lukáš Kašpárek
5.10.2019 11:48 Reaguje na Vilda SmakalJan Šimůnek
6.10.2019 12:53 Reaguje na Lukáš KašpárekNedělský Petr
3.10.2019 20:34Osobně ale věřím, že příspěvek s takovýmto vyzněním NEMOHL na citované konferenci zaznít. Ta věta o tom, že text vznikl na základě příspěvku XY je kouzelná :-).