Klima jsme pokazili. Dokážeme ho i napravit. Otázka je, jestli máme, říká Martin Dočkal
„Současná opatření proti klimatickým změnám jsou jednak bolestná, jednak pomalá. Naše společnost víceméně hraje mrtvého brouka a skutečná řešení odsouvá,“ popisuje situaci Martin Dočkal. A proto se podle něho čas od času objeví myšlenka, že by se změna klimatu dala napravit nějakým rychlým a snadným řešením. „Tou cestou by mohl být geoinženýring, cílené užití inženýrských a technických metod, které povedou k ochlazení planety,“ říká Dočkal.
Cest a postupů, jak to udělat, je podle Dočkala hned několik. Mezi geoinženýring lze zařadit například vize na výsadbu miliard stromů, což jsou plány, které se zjevně uvádějí v život, viz například český projekt na vysázení deseti milionů stromů či klimatický závazek Nového Zélandu vysázet miliardu stromů.
Sázení stromů u většiny lidí žádné pohoršení nevyvolává, byť se ozývají varovné hlasy biologů, že například v Česku jsou místa, která jsou bez stromů a je to tak dobře. Tzv. bezlesí totiž poskytují unikátní prostředí pro život nejrůznějšího rostlin, hmyzu či savců.
Nad čím asi leckdo nadzvedne obočí, jsou třeba plány na vypouštění tisíců tun SO2 či jiných znečišťujících látek do svrchních vrstev atmosféry. „V globálním měřítku je takové řešení vlastně levné. Technicky je realizovatelné a díky sopečné činnosti víme, že by fungovalo,“ říká Martin Dočkal.
Podle propočtů to vypadá, že kdyby se ročně do atmosféry vypustilo 200 tisíc tun SO2, pak by během pěti let klesla průměrná teplota o 0,1 °C.
„Nicméně je potřeba uvážit i vedlejší účinky toho, když atmosféru takto cíleně znečistíme oxidem siřičitým. Je otázka, zda to opravdu chceme,“ upozorňuje na slabá místa konceptu Dočkal.
A toto není jediná vada na kráse. „Vůbec není jasné, kdo by měl v rukách držet pomyslný globální termostat. Kdo by to celé řídil a koho by byla odpovědnost,“ říká Dočkal. Teoreticky by to mohlo být novým zdrojem sváru a neporozumění mezi národy. Jiné požadavky by totiž mohli mít lidé z tropických oblastí, jiné lidé ze středních pásem a jiné ti žijící blíž pólům.
„A je tu samozřejmě také nebezpečí, že když uvedeme do chodu takovéto jednoduché řešení, že se ztratí motivace snižovat emise skleníkových plynů,“ říká Martin Dočkal.
A pak je tu ještě jedna nepříjemná věc, že geoinženýrské řešení typu rozprašování pevných částic do atmosféry se musí dělat kontinuálně, nejde zastavit, leda by se jinými geoinženýrským postupem (například jímáním CO2 z atmosféry) snížila koncentrace skleníkových plynů v atmosféře.
Znečištění v atmosféře totiž nedělá nic jiného, než že odráží sluneční paprsky od Země, a tím brání jejímu ohřívání. Koncentraci skleníkových plynů, tedy hlavní příčinu měnícího se klimatu, nijak neovlivňuje.
„Snížit průměrnou teplotu na Zemi bychom takovým způsobem jistě technicky dovedli,“ říká Martin Dočkal. „Ale dělat bychom to neměli. Mějme to jako záchrannou brzdu.“
Podle jeho mínění je potřeba se na změny klimatu především adaptovat. Přizpůsobit místa, kde žijeme, tak, aby byla přívětivější. „Je potřeba více zeleně ve městech, dostat ji na střechy a fasády domů,“ vyjmenovává Dočkal technická opatření.
„Vzrostlý strom má výkon 70 kWh chladící energie. Tedy pokud má strom vodu, kterou může vypařovat,“ říká Martin Dočkal. Podle něho je celá řada opatření, která bychom měli učinit. Založit a pěstovat pestré lesy, vracet vodu do půdy a docílit toho, aby půda byla opět schopna vodu zadržet.
„Geoinženýring nabízí snadná řešení, která však mají svá ale. Odolejme snadným řešením a nechme si je v zásobě, až bude nejhůř,“ říká Martin Dočkal.
Text vznikl na základě přednášky Martina Dočkala na konferenci Klimatická změna a její bezpečnostní dopady, kterou pořádala Policejní akademie ČR a Národní univerzita veřejné služby.
Přečtěte si také |
Na povodně jsme připraveni perfektně, teď je nejvyšší čas připravit se na sucho, říká šéf Správy státních hmotných rezervreklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (38)
Jan Šimůnek
27.9.2019 08:07Jan Škrdla
27.9.2019 19:38 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Škrdla
28.9.2019 22:23 Reaguje na Jan ŠimůnekU nás je průšvih v tom, že se naše lesnictví, zemědělství a péče o krajinu jako celek, asi poslední 2 století přizpůsobovaly chladnějšímu a vlhčímu klimatu. Severské dřeviny, vhodné v našich končinách do hor, máte ve středních polohách i nížinách, zemědělské půdy se masivně odvodňovaly, vodní toky zkracovaly, aj. Takže problémy budou spojeny s oteplením, ale hlavně suchem.
Jan Šimůnek
29.9.2019 07:52 Reaguje na Jan ŠkrdlaBude se muset změnit složení plodin, budou se muset omezovat a rušit odvodňovací technická díla (tohle jediné se místa dělá), budou se muset zakládat rybníky a poldery (na záchyt dešťových vln a udržení té vody v krajině), budou se muset obnovit meandry řek a říček a bude se muset udělat spousta dalších věcí. Skoro nic z toho se nedělá, jen se vykrmují solární a větrní baroni (jen v Česku už dostali z kapes normálních lidí miliardy Kč, přitom naprosto zbytečně, protože jejich "ekologické" aktivity v reálu škodí).
A budou se muset přidusit ty ekologické organizace, které škodí, tj. brání smysluplné reakci státu a společnosti na klimatickou změnu.
Jan Šimůnek
30.9.2019 09:50 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
3.10.2019 18:57 Reaguje na Jan ŠimůnekCo popisujete platilo možná ve středověku nebo na začátku novověku. Dnes je limitující nedostatek vody.
S vaší předchozím komentářem souhlasím, až na poslední odstavec. Co se managementu krajiny týká, ekologické organizace povětšinou brání výstavbě velkých přehrad, které řeší důsledek, nikoli příčinu. Navíc jsou často kontraproduktivní (např. zaplavením ekologicky stabilní krajiny lužních lesů a luk).
Pavla Žídková
29.9.2019 10:49 Reaguje na Jan ŠimůnekLukáš Kašpárek
27.9.2019 08:44Je toho potřeba udělat hodně, ale to poslední je, že by se to mělo řešit opět technokraticky....
Je prostě potřeba začít respektovat přírodní zákony... to je všechno....
Lukáš Kašpárek
27.9.2019 16:21 Reaguje naMluvím o tom, že nejde vytloukat klín klínem.. a myslím to tak, že nemůžeme řešit následky, ale zaměřit se na příčiny.
Nemůžeme například řešit nedostatek vody tím, že zabetonujeme krajinu přehradami.. místo toho je potřeba navrátit krajině její přirozené funkce...
To stejné u jiných enviro problémů...
U tohoto článku je to zase "vytloukání znečištění znečištěním"...
Jan Šimůnek
29.9.2019 07:59 Reaguje na Lukáš KašpárekStanislav Hrouzek
27.9.2019 14:19 Reaguje na Lukáš KašpárekJinak než technokraticky už z podstaty věci nepůjde.
Ladislav Metelka
27.9.2019 09:08Lukas B.
27.9.2019 12:37 Reaguje naStanislav Hrouzek
27.9.2019 14:31 Reaguje naJan Škrdla
27.9.2019 20:17 Reaguje naTo, že je to v rovině teoretizování neznamená, že se o to někdo (kdo na tom bude chtít vydělat) nebude pokoušet v praxi. Kdo by to byl před 30 lety řekl, že v rámci ochrany klimatu se budou kácet deštné lesy v JV Asii a přeměňovat na plantáže.
Jan Škrdla
27.9.2019 20:41 Reaguje na Jan ŠkrdlaMilan Milan
27.9.2019 10:54Stanislav Hrouzek
27.9.2019 14:32 Reaguje na Milan MilanLadislav Metelka
27.9.2019 20:34 Reaguje na Stanislav HrouzekJan Šimůnek
29.9.2019 08:02 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
30.9.2019 09:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
30.9.2019 10:02 Reaguje na Ladislav MetelkaA pokud se té vody týče: Podobný jev (s vodou a dalšími látkami okolo tělesa) pozorujeme u komet, u nichž také ledové krystalky (mj.) v komě blokují podstatnou část slunečního záření (a do jisté míry tyhle jevy znesnadňují předpověď velikosti komety). Je jen otázka, jak bychom tu vodu dostali nahoru z gravitační studny Země, která je mnohonásobně silnější než gravitační pole tělesa s průměrem většinou ve stovkách m až desítkách km. Na druhé straně bychom si nemuseli "zaneplešit" atmosféru oxidem siřičitým. IMHO nejjednodušší by bylo řešit to "zaparkováním" nějakého kometárního tělesa na oběžné dráze kolem Země.
Stanislav Hrouzek
27.9.2019 14:33 Reaguje na Robert JirmanJan Škrdla
27.9.2019 19:42 Reaguje na Stanislav HrouzekTomáš Jelínek
27.9.2019 13:44Roman z Vysočiny
28.9.2019 11:23 Reaguje na Tomáš JelínekJiří Svoboda
28.9.2019 19:25 Reaguje na Roman z VysočinyJiří Svoboda
28.9.2019 18:04Peter Banas
3.10.2019 16:03 Reaguje na Jiří SvobodaUž beztak zadržuje mě velké množství vody lidstvo celosvětově postavilo přehradní monstra která zadržují miliony kubíků vody tzv sladké vody.
O Amazonii se hovoří jako o plicích světa Praha tom nynějším odlesňováním se ukázalo že to kdysi bývala zemědělská oblast.
Ve Spojených státech kdysi byly podobné lesní porosty než z nich udělali nábytek a příbytky.
Oblast povodí Nilu byla též bohatou zemědělskou oblastí.
To co určuje teplotu atmosféry je množství ledu v oceánech to co určuje množství ledu v oceánech je koncentrace solí.
Čím bude koncentrace solí v oceánu nižší tím bude stabilnější počasí.
Čistě hypoteticky pokud by se nám povedlo odstranit sůl z oceánu máme zde dobu ledovou.kdy mocnost ledovců by dosahoval několika kilometrů.
Z Aljašky do Asie by se dalo dojít suchou nohou. Chápu že Vám to zni až neuvěřitelně, ale jednoduchým pokusem si toto můžete ověřit.
Jan Škrdla
3.10.2019 18:36 Reaguje na Peter BanasStačí se podívat na následující odkaz:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hydrosf%C3%A9ra
Drtivá většina vody je slaná a nachází se v oceánech a mořích. Pouze cca 2,5% tvoří sladká voda, z toho více než 2 třetiny z ní je vázáno v ledovcích.
Na sladkou vodu na pevninách (v tocích, jezerech, půdní a podzemní) připadá necelé procento. I kdyby jste zvýšil objem sladké vody na pevninách dvojnásob (což je trochu utopie), snížil byste objem mořské vody jen o 1 procento.
Tož tak.
Jinak zadržování vody v krajině je klíčové, už také jako adaptace na měnící se klima.
Peter Banas
28.9.2019 21:51Chvilka chemie vodu je plyn ano při stlačení moc neumí být tekutý rychle přechází do pevného skupenství je velmi reaktivní a velmi dobrý vodič t pevném stavu supravodič.
Kyslík plynný stlačením zkapalní dvě molekuly vodíku jedná kyslíku a máme ouha dihydrogen monooxid H²0 voda sloučenina dvou prvků její fyzikální vlastnosti 100 celsiusu přechod do plynného skupenství při 0 Celsia přechod do pevného skupenství sedí to stíháte?
Sodík nejvíce sodíku máme kupříkladu v tvrdém sýru chlór kupříkladu v trávicím traktu savců
Chlor Cl Sodík Na Na Çl chlorid sodný další sloučenina
Biomasa například dřevo obsahuje nejvíce čeho? Ano uhlíku označení je V zapálením vzniká teplo a? Ano Co² plyn sloučenina uhlíku a kyslíku kde se to v tom dřevu vzalo?
Ano většina z atmosféry ok došlo dochází a docházet bude k recyklaci.
Chlorid sodný NaCl původně pevný stav sůl kamenná později po antropogením zásahu to podotýkám se z ní stane roztok jemný slaný roztok který je v pohybu do kdy? Než dosáhne nejnižšího bodu který to je oceán ano.
Co se tam děje zvyšuje se koncentrace solného roztoku proč?
Voda se odpařuje Sůl zůstává čím je roztok více nasycený tím více se mění jeho fyzikální vlastnosti jaké například se odsouvá bod tuhnutí na minus 3 Celsius voda v oceánu tvoří neochotně a méně ledové plochy k čemu to vede ohřívání oceánu více infračerveného záření je pohlceno to je vysuje teplotu i globálně.
Vezmeme to pozpátku? Odsolují oceán bod tuhnutí se posouvá blíže k nule oceán začíná tvořit masivnější led a led pokrývá větší plochu? Dochází k ochlazování atmosféry? Tak asi tak.