Vysokoškoláci v českých městech budou v příštím týdnu stávkovat za klima
"Klimatická krize už dávno není jen distopickým scénářem budoucnosti. Její dopady reálně už nyní pociťují miliony lidí. V těchto dnech vidíme na jedné straně naši politickou reprezentaci, neschopnou tyto krize účinně a systémově řešit, a na straně druhé narůstající frustraci," řekla za organizátory studentka Alžběta Holcová.
Podle vysokoškolského hnutí by vláda měla mimo jiné zřídit zvláštní ministerstvo nebo určit vládního zmocněnce, jejichž agendou bude boj s klimatickou změnou a jejími důsledky. Studenti také vyzvali vládu, aby do konce roku vytvořila energetickou koncepci státu, která bude řešit rozvoj bezemisních zdrojů energie, a zasadila se o to, aby do roku 2033 skončily v Česku uhelné elektrárny. Vláda by podle studentů měla zavést i uhlíkovou daň, která bude mířená na největší znečišťovatele životního prostředí.
Stávkovat se bude v Praze, v Brně a v Olomouci. Podle organizátorů by se ale mohli zapojit i studenti v dalších vysokoškolských městech v Česku. O konkrétní podobě stávky se budou organizátoři domlouvat s lidmi, kteří se stávky zúčastní. "Univerzity za klima jsou nehierarchickým hnutím, a proto budou veškerá rozhodování o průběhu okupační stávky probíhat konsenzuálně se všemi jejími účastníky," sdělila členka studentského hnutí Anežka Lindaurová. Setkávat se budou denně na plénech, kde se bude jednat o dalším postupu, dodala.
Například v Praze se stávkující studenti v příštím týdnu nebudou účastnit výuky. Namísto toho se na půdě některých fakult budou konat přednášky, workshopy a diskuze o současných krizích a nutnosti jejich řešení. Věnovat se budou například klimatickým změnám, energetické chudobě, sociálním nerovnostem a transformaci uhelných regionů v Česku. Na stávce se podle Lindaurové budou podílet i někteří vyučující či zaměstnanci univerzit. Hlavním bodem stávky bude protestní průchod Prahou, který zakončí demonstrace před některou z vládních budov, řekla. Vysokoškoláci městem projdou ve čtvrtek 17. listopadu.
Hnutí Univerzity za klima vzniklo na jaře 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Nyní vysokoškolské hnutí pořádá vzdělávací akce, které cílí na udržitelnost univerzit v Česku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Katka Pazderů
10.11.2022 06:00 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
10.11.2022 07:18 Reaguje na Katka PazderůJenom se velmi rádo zapomíná na ty dělníky z ČKD, bez kterých by nebyl " samet " dokonán.
Změnu jsem přivítal, jenom to pokračování nabralo trochu jiný směr, než o kterém se na tribunách řečnilo. Bohužel.
Proto jsme nyní tam, kde jsme - vlastně kolonie EU/Německa !
pavel peregrin
10.11.2022 07:58 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Řezáč
10.11.2022 08:26 Reaguje na smějící se bestieViktor Šedivý
10.11.2022 09:46Tipoval bych, že to budou zejména studenti zbytných tlamocvičných oborů.
Jaroslav Studnička
10.11.2022 13:57Zde oslovení "meloun" sedí jak ...
Robert Jirman
10.11.2022 16:29Jiří Svoboda
10.11.2022 16:42Za fosilní uhlík by měli platit všichni podle množství způsobených emisí. I stávkující studenti. To, že chtějí studenti selektivně uhlíkovou daní zatížit jen některé subjekty, je velmi podivný přístup. A kdo rozhodne, kam sahá hranice největšího?