https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-evropskych-fondu-slo-na-snizeni-znecisteni-vod-67-miliard
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z evropských fondů šlo na snížení znečištění vod 67 miliard

23.7.2020 00:20 | PRAHA (ČTK)
Znečištění z kanalizací bylo za poslední dvě desetiletí výrazně omezeno. Celkový počet čistíren odpadních vod byl předloni 2677.
Znečištění z kanalizací bylo za poslední dvě desetiletí výrazně omezeno. Celkový počet čistíren odpadních vod byl předloni 2677.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Z evropského Operačního programu Životní prostředí bylo od roku 2007 podpořeno 1203 projektů za 66,7 miliardy korun na snížení znečištění povrchových a podzemních vod z komunálních zdrojů. K letošnímu dubnu pak ministerstvo životního prostředí (MŽP) evidovalo v tuzemském Národním programu Životní prostředí přes tisíc projektů s podporou přes 11 miliard na zajištění ochrany vod a zlepšení jejich stavu, dosud bylo schváleno 678 projektů za zhruba tři miliardy. Resort to uvedl ve vyhodnocení Státní politiky životního prostředí za roky 2012 až 2020.
 

Dosud nesplněným opatřením je podle ministerstva zvýšení sazby poplatků za odběr podzemní vody tak, aby minimálně odpovídala úrovni průměrné ceny za odběr povrchové vody. Podle resortu by to vedlo k šetrnějšímu využívání podzemní vody. Návrh byl součástí novely vodního zákona před čtyřmi lety, Sněmovna jej ale z předlohy vypustila.

Co se týče povrchových vod, velká část toků je řazena do třetí a horší třídy značící znečištěnou vodu. Alespoň dobrého ekologického stavu do roku 2018 dosáhlo pouze 5,9 procenta, dobrého chemického stavu pak zhruba třetina povrchových vod. "Znečištění je do vod vnášeno z bodových zdrojů (kanalizací), plošných zdrojů (zemědělství), ale i z difuzních zdrojů (roztroušená zástavba)," uvedl resort. Znečištění z kanalizací ale podle něj bylo za poslední dvě desetiletí výrazně omezeno. Celkový počet čistíren odpadních vod byl předloni 2677.

Z Operačního programu Životní prostředí byly ve dvou programových obdobích podpořeny rekonstrukce nebo výstavba 759 čistíren, 1105 projektů na kanalizace a 262 projektů na vodovody. Do letošního dubna bylo také z programu pro roky 2014 až 2020 schváleno 472 projektů za 3,7 miliardy korun na obnovu vodních toků a niv a vytváření a obnovu vodních prvků, jako jsou tůně, mokřady a malé vodní nádrže.

Z Národního programu Životní prostředí byly vyhlášeny dotační výzvy na obnovu a údržbu vodních ploch a toků, likvidaci nepotřebných vrtů, na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody a na podporu čistoty povrchových a podzemních vod či spolufinancování vodohospodářských projektů. Z dalších programů MŽP jde každý rok na obnovu vod dalších až 50 milionů.

Peníze dává také ministerstvo zemědělství na opatření na drobných vodních tocích či podporu zadržení vody v krajině, jde o 200 až 300 milionů ročně. Resort též vyhlásil program na výstavbu vodovodů a kanalizací pro roky 2017 až 2022 se zhruba třímiliardovou alokací. Loni bylo podpořeno 49 opatření zaměřených na výstavbu vodovodů za 404 milionů a 73 projektů na budování kanalizací a čistíren odpadních vod za 564 milionů.

Dalším zdrojem peněz byly podle MŽP zdroje státních podniků Povodí a Lesy ČR. V letech 2010 až 2017 Povodí vynaložily na protipovodňová opatření, revitalizaci řek nebo rekonstrukce vodohospodářských staveb přes 16 miliard korun. Lesy ČR v rámci správy drobných vodních toků ve stejném období vynaložily 3,5 miliardy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

23.7.2020 07:32
"Peníze dává také ministerstvo zemědělství na opatření na drobných vodních tocích" ano, MŽP dává nějaké (spíš malé) peníze na nápravu znepřírodnění toků (opravdové revitalizace a znovumeandrování toků, atd.) a MZe dává většinu peněz na opětovné znepřírodnění toků a dává tak dost peněz na betonování a odvádění vody z krajiny...

Nekoncepčnost přístupu k vodě v krajině mezi jednotlivými ministerstvy už kritizovalo hodně odborníků, ale ministrům to vůbec nevadí... ti si hledí každý svého koryta a o vodu samotnou se nezajímají...

Jinak smysluplný projekt na zadržování vody v krajině jsem od MZe ještě neviděl..... ti dotují opravdu hlavně poškozování krajiny....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.7.2020 17:19 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Viděl jste vůbec někdy nějaký projekt? Jsem přesvědčen, že ne; a proč by Vám někdo jakýkoliv projekt vlastně ukazoval?
Odpovědět
va

vaber

23.7.2020 08:27
kolik procent obecních čističek pracuje tak že se při deši nepropláchnou?
zkoumal někdo co přežije v neředěné vodě vytékající z čističky, asi ne, jen se splňují nějaké tabulkové hodnoty a možná ani to ne
když chci mít čistou vodu musím omezovat hlavně zdroje znečistění a ono jich naopak přibývá,nyní je nehorší chemie v domácnostech ,množství praček a myček nádobí a všelijakých chemických čističů a zabijáků bakterií neustále stoupá a špína z nich nezmizí jen se přesune někam jinam a nakonec stejně skončí v řece a v podzemních vodách
a potom všichni křicí, vládo dělej něco s tím bordelem co jsme vypustili do vody
lidé jsou podivní
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.7.2020 17:17 Reaguje na vaber
Popisujete to přesně.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

24.7.2020 11:33 Reaguje na vaber
Je to, jak píšete. To, co potřebujeme aktuálně řešit, jsou epizodické vstupy znečištění, tedy:
a/ Odlehčované odpadní vody za deště - a to jsoun ukrutné prasárny bez ohledu na to, jak dobře čistírna funguje, když neprší
b/ Splachy z polí za deště - erozní materiál a pesticidy, což jsou zejména po dešti začátkem léta (po aplikaci pesticidů) obrovské pecky
c/ Odnosy z drenážovaných polí - pesticidy a jejich rozpadové produkty
No, to jen pro celkový kontext...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist