https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-neumozneni-kontroly-prepravy-odpadu-pokuta-100.000-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za neumožnění kontroly přepravy odpadů pokuta 100.000 Kč

4.10.2019 00:10 | PRAHA (ČTK)
ČIŽP uložila společnosti EURO-KAZ pokutu 100.000 korun. Inspektorům firma neumožnila provést kontrolu zaměřenou na přeshraniční přepravu odpadů, a tím porušila zákon. / Ilustrační foto
ČIŽP uložila společnosti EURO-KAZ pokutu 100.000 korun. Inspektorům firma neumožnila provést kontrolu zaměřenou na přeshraniční přepravu odpadů, a tím porušila zákon. / Ilustrační foto
Foto | ČIŽP / Wikimedia Commons
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila společnosti EURO-KAZ pokutu 100.000 korun. Inspektorům firma neumožnila provést kontrolu zaměřenou na přeshraniční přepravu odpadů, a tím porušila zákon. Minulý týden to v tiskové zprávě sdělila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.
 

Informaci o přeshraniční přepravě odpadní pryže a měděné strusky pocházející údajně z Ruska obdrželi inspektoři od Celní správy v polském Bělostoku. Příjemcem odpadu měla být firma EURO-KAZ se sídlem v Praze na Žižkově. Inspektoři proto zahájili se společností kontrolu a stanovili termín, kdy se má zástupce společnosti dostavit do kanceláře ČIŽP.

"Požadovali jsme například předložit doklady o původu přepravovaných odpadů, jejich množství a dokumenty vydané celním úřadem. Nikdo ze společnosti EURO-KAZ se však ke kontrole nedostavil, ani neomluvil. Firma nekomunikuje," uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha Václav Beroušek. Inspektoři se poté vypravili do sídla firmy uvedené v obchodním rejstříku, na uvedené adrese ale zástupce firmy nenašli.

Podle Berouška tak inspekce nemohla zkontrolovat dodržování povinností při přeshraniční přepravě odpadů. "Nevíme, zda nějaké odpady do Česka skutečně dorazily, a jak s nimi případně bylo nakládáno. Nedostavením se ke kontrole a nedoložením požadovaných dokumentů může obviněný sledovat zastření porušení zákona o odpadech," dodal Beroušek.

Firma, která má rumunského jednatele, se proti pokutě neodvolala. Sankce je od 4. září pravomocná.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist