Zájem o klatovské karafiáty je velký, vedra i deště je ale také postihly
Přečtěte si také |
Oteplování ohrožuje výrobce parfémů - ničí květiny pro oblíbené vůně"Když jsem začínal před 40 lety, tak květenství začínalo kolem 1. července, dnes už je to posunuté o týden a letos o dalších deset dnů. Klimatické změny prostě jsou," řekl Pošefka. "Geneticky sice mají dané období květenství, ale plus minus 14 dní u nich nehraje roli," dodal. Karafiátům letos ublížily i tři průtrže, protože jakmile natáhnou vodu, zahnívají. V ideálním počasí bez deště by rostlina kvetla bez problémů měsíc.
Přečtěte si také |
Británie rozkvétá dříve, pro opylovače to nejspíš moc dobře není"Je to rarita, která se pěstuje jenom v Klatovech," řekl Pošefka. Kromě vůně a pěstování venku jsou hladké a nemají zoubkované okvětní lístky. "Abychom udrželi 60 odrůd, tak si každý z osmi pěstitelů drží 20 až 30 druhů, protože jinak by pěstovali jenom ty líbivé, ale my potřebujeme všechny," dodal.
Přečtěte si také |
Globalizovaný obchod s květinami se začíná opět lokalizovatVýstavu letos nečekaně navštívil prezident světové asociace pro pěstování hvozdíků; do této čeledi karafiáty patří. "Dozvěděl se o tom náhodou na nějaké konferenci. A divil se, proč Česká republika nedokáže takovou raritu a krásu prodat. ´Kdybychom to měli my, tak o Itálii a karafiátech ví celý svět, ale o Klatovech nikdo neví,´ řekl nám," uzavřel Pošefka.
reklama