https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zakazky-z-miliardoveho-tendru-lesu-cr-ma-20-firem-na-cele-jihozapadni-drevarska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zakázky z miliardového tendru Lesů ČR má 20 firem, na čele je Jihozápadní dřevařská

20.12.2023 22:04 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Zakázky z pětimiliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2024 si rozdělilo 20 firem v čele s firmami Jihozápadní dřevařská a 1. písecká lesní a dřevařská. Z 59 podepsaných jednotek Jihozápadní dřevařská získala devět kontraktů, 1. písecká lesní a dřevařská jich má osm. Šest kontraktů má firma Lescus Cetkovice. Na jedné jednotce podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
 

Na získaných jednotkách vítězné firmy začnou pracovat od začátku roku 2024. U tří čtvrtin jednotek je kontrakt na pět let, zbylé jsou na kratší dobu. Odhadovaná hodnota služeb a prací v tendru byla 5,2 miliardy korun, objem dřeva k těžbě činil 5,1 milionu metrů krychlových. Soutěžilo se i o obnovu lesa na ploše 8500 hektarů, tedy necelých 2000 hektarů ročně.

Loni si zakázky z dvanáctimiliardového tendru 2023+ rozdělilo 21 firem v čele s těžařskou firmou Uniles z koncernu Agrofert. Z 84 jednotek Uniles získal 16 kontraktů. V tendru 2024+ Uniles získal dva kontrakty. Na druhém místě loni skončily se šesti smlouvami firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Lesostavby Frýdek-Místek a skupina PETRA z Hodonína.

Nabídky do tendru 2024+, který zahrnoval zhruba pětinu území spravovaného podnikem, podalo 56 firem po loňských 48 firmách. Firmy celkem podaly 579 nabídek, což představovalo průměr 9,7 nabídky na jednu jednotku. Loni na jednu jednotku připadalo v průměru osm nabídek.

"Vypsali jsme více menších zakázek, a podle počtu nabídek využily příležitost i menší lesnické firmy. To jsme zamýšleli," uvedl k tendru generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Jednu zrušenou soutěž, která se týká jednotky Luhačovice, bude podnik opakovat.

Tendry byly trojího typu. Na 39 jednotkách, kam spadaly i Luhačovice, byla předmětem soutěže takzvaná komplexní zakázka. Zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, které si firmy budou i samy prodávat. Na 18 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a dřevo si prodá státní podnik. Na zbylých třech jednotkách firmy budou dělat jen pěstební práce a zalesňování.

Každoroční zadávání lesnických prací soukromým firmám je základním nástrojem hospodaření podniku v lesích. Vlastními kapacitami, které jsou především soustředěné v pěti lesních závodech, podnik letos zajišťuje přes 12 procent těžebních prací. Ve vlastní režii firma letos obchoduje téměř 40 procent vytěženého dřeva.

Lesy ČR za první tři čtvrtletí vykázaly pokles hrubého zisku o 37 procent na 4,63 miliardy korun ze 7,39 miliardy ve stejném období loni. Hlavním důvodem poklesu zisku bylo snížení těžby dřeva po odeznění kůrovcové kalamity. Částečně se projevil pokles cen dříví ve třetím čtvrtletí. Za leden až září těžba dřeva Lesům ČR meziročně klesla o 24 procent na 5,6 milionu metrů krychlových.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

23.12.2023 06:49
- po zákazu topení dřevem a kůrovcové kalamitě klesl LČR zisk pod hranici rentability a LČR vyhlásily bankrot.
Byly tak zastaveny všechny projekty na změnu monokultury lesa a na zadržování vody
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist