https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zasakovani-destove-vody-nemusi-byt-pro-spravce-kanalizaci-nocni-mura-v-unicove-diky-tomu-usetri-stovky-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zasakování dešťové vody nemusí být pro správce kanalizací noční můra. V Uničově díky němu ušetří stovky milionů korun

12.11.2018 01:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Město Uničov čeká další rozvoj. Dešťová voda z nové výstavby ale do kanalizace téct nemá.
Město Uničov čeká další rozvoj. Dešťová voda z nové výstavby ale do kanalizace téct nemá.
Poslední dobou se prosazuje přístup, aby se dešťová voda zasakovala pokud možno na místě, kde naprší. Správci kanalizací na to mohou nahlížet skrz prsty, protože tím přijdou o část svého byznysu. Jak ale ukazuje příklad kanalizace v městě Uničov, zasakování dešťové vody může být pro provozovatele kanalizace příležitost ušetřit stovky milionů korun.
 

Uničov má 11 tisíc obyvatel, a 35 km kanalizace s jednou odlehčovací komorou, dešťovou zdrží a čistírnou odpadních vod. Kanalizace patří Vodohospodářské společnosti Olomouc, která se stará o většinu vodohospodářské infrastruktury v okrese Olomouc.

V Uničově se plánuje nová průmyslová zóna a počítá se i s rozvojem bydlení. Vodohospodářská společnost se na to chtěla připravit a provedla si propočty stokové sítě, aby věděla co bude, až se nová výstavba napojí na kanalizaci.

Pak ale došlo ke změně legislativy a do budoucna by se dešťová voda z nové výstavby neměla svádět do kanalizace, ale měla by se nechat zasakovat na místě. Vodohospodářská společnost si udělala nové propočty. „A ukázalo se, že je to pro nás příležitost uspořit stovky milionů korun,“ řekl na konferenci Počítáme s vodou Jiří Kožušníček, technický náměstek Vodohospodářské společnosti Olomouc.

Méně dešťové vody v kanalizaci, méně starostí. Na snímku Jiří Kožušníček (s mikrofonem).
Méně dešťové vody v kanalizaci, méně starostí. Na snímku Jiří Kožušníček (s mikrofonem).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

„Zasakování dešťové vody povede k tomu, že se do stokové sítě dostane méně vody. Je menší hydraulické zatížení, méně poruch a méně opotřebení,“ říká Kožušníček. A také méně hrozí vznik povodňových vln, protože odtok dešťové vody bude pomalejší.

„Méně dešťové vody v kanalizaci také znamená méně splavených nečistot, menší zatížení čistírny odpadních vod,“ vypočítává Kožušníček.

Hlavní úspory ale leží jinde. V trubkách. „Na malých profilech trubek, kterých je v soustavě většina, neušetříme nic,“ říká Kožušníček. „Ale hodně se dá ušetřit u velkoprofilových trubek. Tím, že se do kanalizace nepustí tolik dešťové vody, nemusí být trubky tak kapacitní,“ říká Kožušníček. Úspora při budoucí obnově sítě bude podle propočtu 650 milionů Kč.

Podle Kožušníčka bude v budoucnu u nové výstavby problém se zasakovacími nádržemi u rodinných domů a developerských projektů. „Obávám se, že se o zasakovací nádrže nebude nikdo starat. A projeví se to až v okamžiku, kdy nastane nějaký problém,“ varuje Kožušníček.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

12.11.2018 17:30
Co je za problém u zasakovacích nádrží? Je to větší rýha vystlaná geotextilií zasypaná hrubým štěrkem. Náklady na RD tak max. 10 tisíc Kč a není se oč starat. To je mnohem levnější než dělat dešťovou kanalizaci zaústěnou do potoka a posiluje to podzemní vody.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2018 15:17
Problém byla dlouho existující legislativa, která zasakování stavěla mimo zákon.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist