https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-hnuti-duha-a-obci-vyzvali-k-podpore-obecnich-a-domacich-fotovoltaickych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci Hnutí Duha a obcí vyzvali k podpoře obecních a domácích fotovoltaických elektráren

8.9.2020 11:48 | PRAHA (ČTK)
Podle průzkumu agentury Focus, Marketing & Social Research pro Hnutí Duha patří fotovoltaické a větrné elektrárny mezi Čechy nejvíce preferované druhy energie. Nejvhodnějším modelem je podle tří čtvrtin z dotázaných právě vlastnictví ze strany obcí.
Podle průzkumu agentury Focus, Marketing & Social Research pro Hnutí Duha patří fotovoltaické a větrné elektrárny mezi Čechy nejvíce preferované druhy energie. Nejvhodnějším modelem je podle tří čtvrtin z dotázaných právě vlastnictví ze strany obcí.
Zástupci ekologického Hnutí Duha a vybraných obcí vyzvali na tiskové konferenci pořádané pod širým nebem na pražském Malostranském náměstí k podpoře obnovitelných zdrojů energie v ČR. Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), který schválila vláda a míří nyní do Sněmovny, podle nich sice umožní například výstavbu větrných turbín, prozatím ale ignoruje možnosti fotovoltaických elektráren. Právě o jejich instalaci, a to zejména na střechách svých budov, přitom mají obce a města i jednotlivé domácnosti největší zájem, uvedli řečníci.
 

"Česká republika má stále nedostatečně využitý potenciál zejména ve střešních instalacích na výrobu elektrické energie ze slunce. Investiční a provozní dotační podpora či pobídky, například nízkoúročené úvěry, mohou napomoci rozvoji komunitní energetiky spíše než jen administrativní nařízení a příkazy," řekl místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseka na Kolínsku Pavel Drahovzal. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu, které je autorem novely, ČTK shání.

Podle průzkumu agentury Focus, Marketing & Social Research pro Hnutí Duha patří fotovoltaické a větrné elektrárny mezi Čechy nejvíce preferované druhy energie. Nejvhodnějším modelem je podle tří čtvrtin z dotázaných právě vlastnictví ze strany obcí. "Češi fandí obnovitelným zdrojům energie a souhlasí s tím, aby se jejich novými elektrárnami staly obce a města. Třetina z nás by si ráda vyráběla elektřinu přímo doma. Obrovská zásoba čisté elektřiny zatím leží ladem," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh. Průzkum se uskutečnil na konci minulého roku na vzorku asi 1000 respondentů z celé republiky.

Řečníci uvedli, že je třeba upravit pravidla podpory, aby obce od realizace obecních projektů obnovitelných zdrojů neodrazovaly. Upozornili, že obce na rozdíl od komerčních subjektů potřebují z objektivních důvodů na přípravu projektu více času - musí například podstupovat schvalování na zastupitelstvu. Hrozí proto, že perspektiva nestabilních podmínek či dokonce riziko nevypsání žádné podpory, bude zájemce o projekty komunit obnovitelných zdrojů odrazovat, dodali.

"Vítám, že je na stole zákon, který by obcím jejich projekty opět umožnil realizovat. Nerozumím ale tomu, proč má být nejperspektivnější a mezi starosty nejoblíbenější obnovitelný zdroj - slunce - ze zákona odstraněn. To vnímám jako vážnou chybu a snahu o pokračování stagnace komunitních obnovitelných zdrojů," uvedl starosta obce Kněžice na Nymbursku a zástupce Sdružení místních samospráv ČR Milan Kazda. Obec už více než 14 let provozuje vlastní bioplynovou stanici a biomasovou výtopnu. "Je také potřeba, aby byl legislativně umožněn vznik energetických společenství, které by zakládaly obce a přibíraly do nich svoje obyvatele," dodal.

Návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie schválila vláda na konci dubna. Vášně tehdy vzbudila rozhodnutím snížit podporu pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Stát v posledních letech každoročně přispívá dotací z veřejných peněz - letos to bude 27 miliard korun, zbytek zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun, loni to bylo 45,4 miliardy Kč.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (35)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2020 15:30
OZE/FVE jako doplňkový zdroj , mimo krajinu - na střechách apod . Jednoznačně ano.
Než živit solární barony, tak budu raději přispívat českým domácnostem a obcím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 15:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale ropáci udělají i z těchto vlastníků hyeny, nebojte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.9.2020 19:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud nebudou okrádat spoluobčany braním dotací a nebudou připojeni na síť aby ji destabilizovali (což také občané musejí platit), tak není důvod.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.9.2020 21:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Neurážejte hyeny, jsou užitečné. Tohle jsou normální paraziti.
Odpovědět
MG

Milan G

8.9.2020 16:16
Vskutku podivný průzkum. Všechny předchozí průzkumy ukazovaly minimálně nadpoloviční veřejnou podporu jádra. Ale přijde hnutí duha a vše je jinak, samozřejmě tak jako vždy. Všichni se tetelí už aby na střeše měli FVE, Kouželouh křepčí radostí, starostové už vidí jak budou žádat dotace na výstavbu solárů. Pro starosty, můžete už dnes instalovat FVE, ale bez dotací, tak jednoduché to je.
Zpět k průzkumu, zadavatel bylo hnutí duha, takže co asi mohlo tak z toho průzkumu vyjít. Podpora JE? Ale fuj to určitě ne. Podpora FVE a větrníků? Áno to je správně. Zavádějící a manipulativní otázky však dokážou hodně, hlavně když jsou směrovány podprahově k FVE. Pak dotazování vyjde tak jak si přeje hd, takže nikoliv pravda, ale to co podepře stupidní argumenty hd.
Takže vězte Koželouhu, ať se budete třeba na hlavu stavět, podpora JE v ČR je kolem 60-62% .
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

8.9.2020 17:31 Reaguje na Milan G
V článku se nic o výši podpory JE nepíše. Ať už je skutečnost ohledně ceny a dopadů FVE na ŽP jakákoliv, tak si myslím, že většina lidí oceňuje/domnívá se, že VFE nemá žádné závažné negarivní dopady.
JE je v představách mnoha lidí spojena s rizikem katastrofy nedozírných následků a jako velké negativum je vnímán vyhořelý jaderný odpad. To je vyvažováno spolehlivostí, velkým výkonem a nulovou produkcí CO2. Článek ale nezpochybňuje, že i JE má dostatečně vysokou podporu občanů ČR.
Odpovědět
MG

Milan G

8.9.2020 19:29 Reaguje na Majka Kletečková
Je mi líto, ale vy jste to nepochopila, a pokud bych to měl vysvětlovat sepíšu zase dlouhý příspěvek a to se mi nechce.

Jednoduše, podle všech průzkumů, mimo tohoto, které byly dělány na obdobné téma, vždy vyšla podpora JE v ČR u občanů, samozřejmě kromě p. Hanzla, přes 50% až k 62%. Všeobecně je tento průzkum dělaný Focusem pro hd hodnocený jako přinejmenším zavádějícím. Co to bylo za otázky si můžete dohledat sama.
Proto je lež to co vřeští Koželouh, že Češi fandí obnovitelným zdrojům energie a souhlasí s tím, aby se jejich novými elektrárnami staly obce a města. Třetina z nás by si ráda vyráběla elektřinu přímo doma. To jednoduše není pravda.
Já vidím v poslední větě..podpora JE V ČR je kolem 62%...je to myšleno jako podpora občanů, nikoliv finanční podpora, domníval jsem se, že ten obsah vychází z kontextu celého mého příspěvku.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

9.9.2020 10:23 Reaguje na Milan G
Spíš jste to nepochopil vy. V tom článku se píše jen o OZE, nikoliv o JE. A nevidím jedinou překážku pro to, aby někdo podporoval jak OZE, tak JE. Abych byl konkrétní, tak já fandím OZE (až na některé nesmyslné výjimky typu masivního pěstování kukuřice na svazích kvůli bioplynu) a zároveň považuju JE za podstatně lepší alternativu k uhelným (a ovšem i plynovým) elektrárnám (jinak řečeno je také podporuju).

Shrnuto: když sečtete podporu všech zdrojů (procenta), tak se logicky dostanete nad 100 procent.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 16:19 Reaguje na Tomas Peltan
No takže velice jednoduše. Koukám, že to nechápe víc lidí a někteří mají dokonce potíže s chápáním psaného textu.
Ten průzkum si zadalo hd u Focuse. A s podivem, bez ohledu na to čemu vy zrovna fandíte, z toho průzkumu vylezlo, že lidi v ČR preferují OZE a větrníky. Avšak stačí se podívat na otázky, které Fokus zadal dotazovaným a hned pochopíte, že ten průzkum vyšel tak jak si přálo hd, jinými slovy vypovídací hodnota toho průzkumu se limitně blíží nule. Ty otázky byly zavádějící.
Bohužel pro vás, ale ve všech podobných průzkumech vyšla podpora/prosím není myšleno jako fin. podpora/ v ČR pro JE v rozmezí 50-62% a zcela jednoznačně vítězila nad OZE a dalšími.

To, že se v článku nepíše o JE, vůbec nic neznamená, jednak je to slovo sprosté pro hd a druhak JE byly v tom dotazníku také zastoupeny.

Snad to teď pochopíte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:19 Reaguje na Majka Kletečková
Právě proto, že se "žádné šílené katastrofy" nekonaly.
I ten Černobyl s odstupem času ukazuje, že hlavním rizikem pro obyvatelstvo byl režim a ne vybuchlá jaderná elektrárny. Co ovšem čekat od režimu, který na vlastní vojáky v 50. letech shodil atomovou bombu, aby zjistil, kolik z nich ještě následně stačí "hrdinně padnout za socialismus". Měli tam pár rakovin štítné žlázy a pokud na ně někdo zemřel, tak proto, že to hrubě zanedbali. A kdyby místo vyhánění do prvomájového průvodu podali lidem tabletky jodidu draselného, tak by asi nebyly ani ty.
A "šílená katastrofa ve Fukušimě" ozářila lidi tak "příšerně", že to neodpovídá ani jedné celé mrtvolce navíc oproti přirozené roční úmrtnosti.

Lidem tohle dochází, a tak přes pokračující demagogické žvásty zelených organizací, placených producenty ropy a plynu (zčásti z Ruska, zčásti od islamistických režimů), podpora JE narůstá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:56 Reaguje na Milan G
Je velmi hezké, že Národ Český podporuje z 60% JE, je velmi hezké, že státní energetická komise určila jádro jako základ našeho energetického mixu s podílem před 50%.
Jenom mi tam uniká, kde to chceme vzít.
Mastodont JE v roce 40 bude jen náhtrada za odstvené Dukovany a tím jsme zase šul nul. A nic jiného soudruzi neplánují.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Bude prostě potřeba vzápětí po ukončení prací na Dukovanech přejít k Temelínu a dostavět ho podle původního projektu (s modernějšími a asi i výkonnějšími reaktory) a potom plynule přejít ke stavbě další JE na jednom z vytypovaných a v územních plánech zakotvených míst.
Respektive, protože se na té stavbě v průběhu času střídají různé typy prací, by mohla být další elektrárna v době spuštění té předchozí už pokročile rozestavěna.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

8.9.2020 17:15
FVE na střechách se mi zamlouvá nejvíc ze všech OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:57 Reaguje na Majka Kletečková
To se mi líbí taky, ale celou zemi to neutáhne. Ani každá domácnost nemá svou střechu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.9.2020 20:32 Reaguje na Majka Kletečková
Bez bateriového úložiště si tak můžete alespoň ve dne svítit
elektřinou a v noci romanticky svíčkami(pozor neekologický zdroj
světla a tepla z ropného parafínu!). V zimě tou eletřinou z celé
střechy topit tak leda ve dne v koupelně(na víc to nestačí, pokud
nemáte střechu velkou jako fotbalový stadion)a to na panelech nesmí ležet sníh. Nechte si to propočítat, ať neskončíte jako můj
kamarád, kterému už se panely jeden po druhém po 10. letech kazí, odchází mu regulace a návratnost je v nedohlednu. Není totiž solární barón, ale aktivní osel, který naletěl a pořídil si za odstupné ostrovní solární systém bez dotací a bez připojení na síť, jak
to provozují ti baroni. Pan Hanzl a hnutí Duha vám to doporučí,
ale přesto si to předem pořádně spočítejte. Kdyby to bylo tak
výhodné i bez dotací a zvýhodněného výkupu, tak to není třeba ani nabízet a výrobci by nestíhali panely vyrábět. Jinak pozor na
levné šunty a ty drahé jsou zase k nezaplacení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 07:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Výrobci nestačí vyrábět a jen za loňský rok se instalovalo výkonově ve světě asi OSM!! Temelínských bloků jen ve fve.
Jak je to s podporou fve u nás nevím, zprávy jsou dost protichůdné. Ale žádná hitparáda to nebude:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-slunci-nepreje-solarni-investori-miri-do-polska-ci-rumunska-116560
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokud bude tato zlodějina legální, do té doby se najdou lidé ochotní ji provozovat. Kdyby byly zlegálněny nájemné vraždy, to byste viděl, kolik lidí by se hlásilo do nějakých rekvalifikačních kurzů na tuto profesi!
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

9.9.2020 10:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Ta bateriová úložiště se jmenují elektromobily. Pokud se dnešní spotřeba benzínu a nafty byť jen částečně převede na elektřinu, tak tu bude někde potřeba vzít.

Na to svícení toho zas tak moc třeba nebude.

Jinak "podporovat FVE" a zajistit veškerou spotřebu elektrické energie z FVE jsou dvě dost odlišné věci. To první má smysl mimo jiné proto, že výrazně vyšší spotřeba elektrické energie je přes den (proto se energetické závody snaží dlouhodobě zbavit "nočního proudu"). To druhé je stejný nesmysl, který ale nikdo neprosazuje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:45 Reaguje na Tomas Peltan
To bude radosti, až ráno před nějakou delší cestou zjistíte, že vám v noci vymlaskli baterku!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.9.2020 18:53 Reaguje na Tomas Peltan
Kdy chcete dobíjet z fotovoltaiky elektromobil, když
se s ním převážně jezdí ve dne? To ho budete týden
dobíjet a pak si uděláte cestovatelský víkend a nebo
budete mít těch elektromobilů několik a střídavě je nabíjet a jezdit? Alternativou by mohla taky být náhradní sada baterií a to už by se sakra prodražilo. Každopádně je zatím elektromobil pro movité a pokud by jste ho chtěl spojit s vlastní fotovoltaikou, tak pro velmi movité. U nás si to
může dovolit několik desítek tisíc lidí, pár firem
a hlavně státní a obecní instituce, které se na
ekonomiku provozu až tak neohlížejí. Proč elektro-
mobilitu spojovat s fotovoltaikou? Není lépe provozovat JE a tu plně využívat přes den v průmyslu a v noci na to nabíjení a akumulační vytápění bytů, domů, provozních prostor, kanceláří atd.? Odpadne
mnohde i spalování plynu a nebo jiných fosilních paliv. To by byl směr, se kterým bych se ztotožnil
a fotovoltaiku směřoval na rekreační a jiné objekty,
které nepotřebují stabilní a velmi výkonný zdroj.
Ona ta montáž není možná na každou střechu.
Záleží na konstrukci, orientaci, krytině a taky
o riziku v případě požáru. Hasit takový objekt
není zcela bezpečné , ale to by vám popsali
spíše hasičští odborníci. Mnohdy se tak úprava
střechy před montáží rovná kompletní rekonstrukci
a to se pak ta fotovoltaika na střeše prodraží.
Chce to vždy řádně spočítat a hlavně se neunáhlit
jako můj kamarád, o kterém jsem tu už pár krát
psal. Osobně tomu v tom nikomu nebráním, ale
každopádně bych se svých obecních zastupitelů
ptal na ekonomický přínos dříve, než to budou
schvalovat. Pokud by to bylo pouze na základě
nějaké hurá akce a zviditelnění, tak na ně podám
dokonce trestní oznámení za špatné hospodaření
se svěřenými prostředky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.9.2020 13:15 Reaguje na Tomas Peltan
No mně by spíš zajímalo kdy si na ten e-mobil vydělám. Jako jo, volítanej první Leaf bych si koupit mohl, ale to je opravdu max na ježdění po Praze, bo dojezd nebyl ani u funglovky nějak úžasný a teď po těch 8-10 letech ...

CitiGo je v podstatě motokára a i ta stojí min půl míče.
Odpovědět
MG

Milan G

11.9.2020 10:37 Reaguje na Svatá Prostoto
Jestli ten LEAF má přes 8 let tak bych to nekupoval, jinak ve velmi blízké budoucnosti vás čeká nová baterka.
Odpovědět

Karel Šneberger

8.9.2020 22:57 Reaguje na Majka Kletečková
Také jsem pro podporu fotovoltaik, někde jsem četl, že by dokonce snad měly do budoucna být i povinné pro průmyslové haly atp. a to teprve dává smysl místo toho aby se tím zastavěla úrodná půda. Střechu mají stejnak jako nevyužitý prostor, tak proč tam nedat panely. Sám uvažuji o jejím pořízení z hlediska osamostatnění a využití OZE, teď mám sice nově zelenou energii přes bezDodavatele, ale ten plánuje tuhle elektřinu stejnak vykupovat, takže by se to jen dojednalo. Podpora je tady podle mě určitě na místě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 07:23 Reaguje na Karel Šneberger
Jakékolliv povinnosti jsou nesmysl, ale ono na to dojde tak, jako tak. Uhláky už cenou nestačí, jádro taky ne, takže u nás cena energie půjde asi výrazně nahoru hlavně pro velkoodběratele.
Pokud budeme donuceni odstavit nejšpinavější (a taky nejstarší a nejvýkonnější) uhláky, tak bude nedostatek elektřiny, protože to není čím nahradit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatím nám cenu energie zvedá akorát podpora OZE. Pokud bychom zrušili OZE, platila by průměrná rodina o cca 2000 Kč za rok za elektřinu méně. A to už je docela cítit.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 09:25 Reaguje na Jan Šimůnek
A co ještě zvedá ceny energie je to svinstvo emisní povolenky. Kam asi jdou ukradené peníze?
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2020 08:28 Reaguje na Milan G
Do těch "správných" kapes, z nichž padají drobty ekologickým organizacím. Kam taky jinam?
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:31 Reaguje na Karel Šneberger
Problémem mohou být ty panely pro hasiče a záchranáře.
Já si vzpomínám, jak za socíku nadělali nějaké reklamy typu "Kupředu s budováním socialismu!" na věžáky, co stojí na Kounicově, bývalé Leninově, ulici, naproti věžáku VŠ kolejí, a pak se konstatovalo, že kdyby v nějakém nižším patře došlo k požáru, tak by lidé z vyšších pater dopadli přesně stejně jako v tom thrilleru "Skleněné peklo".
A vím od jednoho hasiče (tehdy požárníka), že si v rámci protipožární prevence sehnali dokumentární film o požáru podobné budovy v Brazílii (ještě drastičtější než zmíněný hraný film), aby lidi dostatečně motivovali k dodržování zásad protipožární prevence (bylo to v době, kdy se u nás ještě nedaly ani sehnat v praxi použitelné detektory kouře).
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.9.2020 21:48
Stačí pokládat takové neutrální otázky jako "chcete elektřinu z FVE skoro zadarmo nebo z JE hrozně draho" a hned vám průzkum hezký vyjde.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 09:23 Reaguje na Viktor Šedivý
Tak a něco na ten způsob v tom dotazníku bylo. Celé to bylo dělané tak aby vyšlo to co chce hd.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.9.2020 10:08 Reaguje na Viktor Šedivý
Ono by stačilo distribučními firmami nabídnout odběrateli energii
rozdělenou podle jejich zdrojů. Ekoaktivistům tu z OZE včetně těch
dotací a podpor výkupních cen a přitékající pouze tehdy, když je.
Realistům tu z JE a z dosud nezbytných tepelných elektráren a
spolehlivě dodávanou kdykoliv. Bude to nejlepší průzkum trhu s energií založený na účtech. Veškeré ostatní nezávazné průzkumy jsou jako kecy u piva. Jednou tak , podruhé jinak, vždyť o nic nejde. Stavět na tom směřování energetiky je cestou do pekel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.9.2020 14:20
Já bych v této souvislosti ocenil nějaký článek, který by popsal případná úskalí vybudování takové malé domácí FVE. Jak nástin ekonomiky, tak zejména tu administrativu.

Jinak samotná myšlenka domácích FVE je super, i když v Praze by možná ne vždy byli památkáři nadšeni. Ale musí se to vyplácet samo o sobě, bez dotací.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 16:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Něco je tady https://www.nazeleno.cz/energie/fotovoltaika-1/domaci-solarni-elektrarna-kolik-stoji-vyplati-se.aspx

Co se týká administrativy, připravil bych se na pravou českou pakárnu, opak by mně mile překvapil.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.9.2020 13:18 Reaguje na Milan G
Díky za podrobný odkaz, něco jsem už viděl, ale tohle je fajk pěkně podrobně a komplexně zpracováno.

A právě u nás bych měl asi nej hrůzu z toho papírování.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2020 19:58 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud by to nebylo připojeno do sítě, tak by asi některé "papíry" odpadly.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist