https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdecimovane-populaci-kraliku-v-britanii-pomahaji-kralici-hotely?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=nap.cz
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdecimované populaci králíků v Británii pomáhají králičí hotely

7.12.2021 01:04 | LONDÝN (ČTK)
V celé Británii klesly počty králíků divokých během deseti let do roku 2018 o 43 procent, přičemž například v regionu East Middlands byl zaznamenán pokles o 88 procent a ve Skotsku o 83 procent. Králík divoký není v Británii původním druhem; na Britské ostrovy je dovezli Normané a v suchých, písčitých oblastech Suffolku a Norfolku, které jsou známé pod označením "brecks", je chovali na maso. Brecks jsou z hlediska biodiverzity jedinečné oblasti. Díky pasoucím se králíkům se tu začalo dařit vzácným rostlinám a bezobratlým živočichům.
V celé Británii klesly počty králíků divokých během deseti let do roku 2018 o 43 procent, přičemž například v regionu East Middlands byl zaznamenán pokles o 88 procent a ve Skotsku o 83 procent. Králík divoký není v Británii původním druhem; na Britské ostrovy je dovezli Normané a v suchých, písčitých oblastech Suffolku a Norfolku, které jsou známé pod označením "brecks", je chovali na maso. Brecks jsou z hlediska biodiverzity jedinečné oblasti. Díky pasoucím se králíkům se tu začalo dařit vzácným rostlinám a bezobratlým živočichům.
Divocí králíci jsou hrdiny nejedné dětské knížky. Ale jejich příslovečně rychlé rozmnožování z nich tradičně dělá škůdce pro zemědělce a zahrádkáře. Ovšem nyní, kdy jejich britskou populaci decimují nemoci, je skromný králík oslavován jako "inženýr ekosystému" a ochránci přírody povzbuzují majitele pozemků, aby vytvářeli inovativní "králičí hotely", které by mohly pomoci zvýšit jejich počty. Napsal to zpravodajský server The Guardian.
 

Tyto hotely tvoří hromady větví naskládaných v blízkosti stávajících králičích nor, které poskytují ochranu před rostoucím počtem predátorů a nová místa pro králičí samice, kde si mohou vyhrabat novou noru a přivést na svět mláďata.

Hromady klestí byly jako nová technika podpory králičí populace zatím vyzkoušeny v pěti lokalitách v rámci čtyřletého projektu Shifting Sands (Pohyblivé písky). Jeho cílem je obnovit vzácné živočišné druhy v oblastech Norfolku a Suffolku.

V celé Británii klesly počty králíků divokých během deseti let do roku 2018 o 43 procent, přičemž například v regionu East Middlands byl zaznamenán pokles o 88 procent a ve Skotsku o 83 procent.

"Lidi občas překvapí, jak důležití jsou králíci v některých ekosystémech," řekla Pip Mountjoyová, manažerka projektu Shifting Sands. "Považujeme je za škůdce, ale v Británii jsou klíčovým druhem - fungují jako správci krajiny a spousta dalších druhů je na nich závislá," dodala.

Králík divoký není v Británii původním druhem; z jejich původní domoviny na Pyrenejském poloostrově na Britské ostrovy dovezli králíky Normané a v suchých, písčitých oblastech Suffolku a Norfolku, které jsou známé pod označením "brecks", je chovali na maso.

Brecks jsou z hlediska biodiverzity jedinečné oblasti. Díky pasoucím se králíkům se tu začalo dařit vzácným rostlinám a bezobratlým živočichům. Králíci jsou při pastvě vybíraví a udržují pod kontrolou bujné trávy, čímž pomáhají choulostivějším polním květinám.

Králíci také hrabou v zemi a tím pomáhají klíčit semenům. Díky jejich hrabání vznikají malé plochy prohřáté půdy, jež je nejen útočištěm vzácných květin a bezobratlých, ale také běžných ještěrek či zmijí, které se tu vyhřívají.

Mezi vzácné rostliny, kterým pastva králíků pomáhá, patří kozinec dánský, vzácná ostřice jarní, rozrazil jarní a nebo poddruh chmerku vytrvalého, který se nevyskytuje nikde jinde na světě.

V blízkosti králičích nor se daří housenkám můry osenice černoskvrnné, jejíž počty rovněž klesají. A králičí aktivita je prospěšná i pro ptáky - králíci z písčité půdy vyhrabávají spoustu křemene, který je dokonalým maskováním pro dytíky; tito ptáci hnízdí na zemi, kde mezi křemenem mohou snadno ukrýt svá stejně zbarvená vajíčka.

Počty králíků v Británii zdecimovala nejprve v 50. letech 20. století myxomatóza, která jejich počty snížila o 99 procent. Poté, co se u králíků vyvinula odolnost vůči myxomatóze, jejich populace znovu vzrostla, ale po roce 2010 přišla další rána v podobě hemoragického onemocnění králíků typu 2 (RHDV2), který se mezi divokou populaci rozšířil z komerčních chovů.

Podle Diany Bellové, profesorky ochranářské biologie na Východoanglické univerzitě, která se podílí na projektu Shifting Sands, není pravděpodobné, že se někdy populace králíků obnoví v takovém počtu jako kdysi. Ale králičí hotely mohou jejich počty pomoci alespoň posílit.

Krom ochrany před predátory ale mohou králičí hotely posloužit i jako ochrana proti vlastnímu druhu. Výzkum Diany Bellové zjistil, že králíci žijí v matriarchálních rodinných skupinách, kde dominantní samici pomáhají dcery, neteře, tetičky, babičky a prababičky.

Dominantní samice brání ostatním samicím mít mláďata - někdy dokonce vytahuje mláďata soupeřek nad zem, kde uhynou. Důvodem je to, že příliš mnoho mláďat v okolí nory přitahuje predátory včetně lišek, jezevců, hrabošů a tchořů.

Králičí hotely tak poskytují další prostor, kde mohou podřízené samice bezpečně porodit mláďata, a pomáhají tak králíkům rozmnožovat se opět - jako králíci.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

7.12.2021 09:10
Pokud mají Britové králíků málo, ať si je zajedou nachytat do Austrálie. Klidně si jich mohou nalapat třeba milióny a Australané budou jenom rádi.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.12.2021 09:51
To je zajímavé. Na palouku ve Skotsku, kde jsem králičí nory viděla já, to tak idylicky, jak stojí v článku, nevypadalo. Spíš to byla spoušť - polopoušť, tráva kolem nor žádná, jen prach a hlína, možná pár ostrůvků s nízkými rostlinkami, které jim nelezou, by tam bylo, ale neuvědomuju si to. To zničení trávy bylo na celkem velkém prostoru. A zbytek louky vypadal normálně, i s drny vysoké proschlé trávy. Nevím, jestli mají králíci respekt z ovcí, ale nevypadalo to, že by se pásli na stejném prostoru. Možná tam neměli predátory, jinde, kde se možná nepřemnožují, ten mírný efekt, jak stojí v článku, mít můžou a můžou být i na vymření. Nevadí mi, že ve Střední Evropě nejsou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.12.2021 10:11 Reaguje na Jarka O.
To vymizení králíků je zajímavé, protože v mém podvědomí je to druh, který se dokáže přizpůsobit skoro všemu. Pamatuji si, že když jsem vojančil v Pardubicích, tak před železničním nádražím, kde je velký kruhový objezd, žila pod poléhavými jalovci celá populace králíků. Jenom by mě zajímalo, zda přežili do dneška.
Odpovědět
DA

DAG

7.12.2021 15:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Skoro všemu kromě moru. Kolegové myslivci to párkrát zkoušeli namnožit. Normálně to měli v králikárně a naočkovali to proti moru. Pak to vysadili do nor. Dva roky dobrý, populace se rozrostla brutálně, pak došli protilátky a konec.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

7.12.2021 10:24 Reaguje na Jarka O.
Ještě loni jich bylo velké množství v Mladé Boleslavi a přilehlých průmyslových areálech-vypadalo to stejně jak popisujete,žádná idylka,pak se mezi králíky rozšířila nějaká nákaza a technické služby měly co dělat aby uhynulé králíky likvidovaly, ted je jich výrazně méně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.12.2021 16:26 Reaguje na Jarda Bobr
Nikdy jsem je neviděla, tak jsem měla za to, že patří do těch teplých suchých písčitých oblastí. Příroda si to asi mysli taky. Ale angličani ne, ti mají svou hlavu a nic na práci, tak budou množit králíky. Pravdu má p. Šeděnka s tou Austrálií.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

8.12.2021 19:35
Hraboš jako predátor králíků???
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist