https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/znacnou-cast-moravskoslezskeho-kraje-trapi-smog-lide-by-meli-omezit-pobyt-venku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Značnou část Moravskoslezského kraje trápí smog, lidé by měli omezit pobyt venku

27.12.2024 13:54 | OSTRAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve značné části Moravskoslezského kraje je od noci na dnešek vyhlášena smogová situace. Důvodem je vysoká koncentrace prachových částic v ovzduší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nevyloučil ani vyhlášení regulace, při které musí některé podniky omezovat výrobu.
 
Smogová situace platí od dnešních zhruba 02:00 pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko, a to včetně Třince a okolí. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší se odpoledne pohybovaly v rozmezí od 66 do 157 mikrogramů na metr krychlový, limit je 50 mikrogramů na metr krychlový. "Rozptylové podmínky budou i nadále nepříznivé. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku a jen krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují v okamžiku, kdy hodnota dvanáctihodinového průměru koncentrací prachových částic překročí 100 mikrogramů na krychlový metr a zároveň je předpověď meteorologických podmínek nepříznivá pro dalších 24 hodin.

Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných prachových částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a rovněž navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Regulace znamená, že vybrané podniky musí omezovat výrobu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

27.12.2024 16:26
Větrníky se netočí, soláry rozsvítí tak leda kontrolní ledku měniče
a tak nezbývá nic jiného, než v uhelných elektrárnách přiložit do kotlů.
Prostě když je inverze, slunce se přes pokličku neprodere a navíc mrzne,
tak schází kdysi plánovaná jaderná elektrárna Blahutovice u N. Jičína.
Nebýt plyšáku, tak už dávno stála a uhelné elektrárny byly minulostí.
Totéž mohlo být v sousedním Polsku, odkud k nám putuje prach i smog,
protože je tam stále legální kdejaký kotel a jakékoliv palivo, včetně
uhelných kalů. My ale máme zvláštní gen zvaný Ostragen, který opěvuje
slezský bard Jarek Nohavica a nějak to zase přežijeme. Hlavně k nám
raději nejezděte, ať se tu neudusíte a zůstaňte doma, kde vám to ani
nikdo neměří. Lépe to nevědět, než vědět a strachem se zbláznit!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.12.2024 18:29 Reaguje na Břetislav Machaček
1* !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.12.2024 20:18 Reaguje na Břetislav Machaček
myslíte, že v Polsku neměli smogovou situaci? Asi by bylo férové říci, že se dost toho co dýchají v Ostravě odehrává v Polsku.
Buď budou zase na sebe vyplazovat jazyk, nebo to skutečně řešit. Je to možnost pro spolupráci na energetice ale nedělejme si iluze.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.12.2024 20:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
jak se říká, na větrník se železná ruda neroztaví.
Odpovědět
sv

s v

28.12.2024 10:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Nebýt února 48, tak v Česku stojí 4 jaderné elektrárny už v 70. a 80. letech jako v civilizovaných zemích typu Švédsko, Švýcarsko, Francie, Belgie a ne jedny trapné dukovany, jsi chtěl říct machačku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 09:05 Reaguje na s v
Přesně tak, nebýt pyšáka, jsme na tom jak v Bělorusku nebo na Ukrajině.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 09:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Polsko bylo dost za námi, potácelo se s bigotním katolíkem a protievropským Kaczskym, ale dnes to pochopili, zvolili si proevropského Tuska a zrazu plesk!!! Využili evropské fondy, (ty samé, co my si nechali rozkrást a rozfrcat), nastavěli si dálnice, jedou do výstavby několik bloků JE, jedou do větru i solárů. Odstřihli se od ruského plynu i ropy a nenechají se rozeštvat hybridní válkou. Polsko má dnes budoucnost, my nikoliv.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.12.2024 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste lhář Hanzle, ale hlavně že jste splnil napsání ideologického příspěvku jak z Rudého práva.

Stav dálnic se rozhodně nijak nezměnil příchodem Tuska v prosinci loňského roku.
Na strategii jaderné energetiky v Polsku má zásadní vliv ta předchozí "protievropská" vláda.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

27.12.2024 22:05
V roce 2024 řešit uprostřed Evropy smog je fakt bizár. Jen bezohlední jedinci se chovají tak, že vypouští zbytečně do ovzduší nějaké jedy. Bavím se tady především o uhlí. Pálení uhlí kvůli výrobě elektřiny a také pálení uhlí kvůli domácímu vytápění musí skončit!
Odpovědět
va

vaber

28.12.2024 09:07
Musí se čekat ,až vítr přifoukne čistší vzduch z míst, kde nejsou lidé přemnoženi. Až budou lidé rozlezlí ještě více ,už žádný čistý vzduch nepřijde a lidé se udusí a otráví ve vlastních odpadech.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.12.2024 10:01 Reaguje na vaber
řekl bych k tomu asi toto, ti, kdo jsou zdravotně způsobilý mít děti, by je mít měli, neb chtít něco jiného je nepochopení a forma sobeckosti.
Problém je, že doktoři zachraňují i to, co by za běžných podmínek nepřežilo a často zachraňují i to, co čeká na zázrak, tedy samostatně neživotaschopné jedince.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.12.2024 17:13
Kdyby měli soláry, tak by měli čistý vzduch.
Ale seděli by v mrazu a ve tmě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2024 09:18
My vůbec nevíme, co je smog - aspoň v Brně. Když jsem byl kluk, čerstvě napadený sníh byl do rána černý, nad centrem byl přímo dekl kouře a z něho vystřelovaly dýmy roztápěných lokomotiv. Na frekventovaných ulicích čadily dýzly přímo děsivým způsobem a ve Svratce tekly jen splašky a ropné deriváty. Zlaté buzerace z Bruseli....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.12.2024 14:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale kdepak. Brusel u nás začal udávat tón až od roku 2004. Nejdřív lehce a až pak totalitně. Ekologická opatření probíhala dříve a s Bruselskými byrokraty nesouvisela, souvisela s vývojem, kdy to dávalo ekonomický smysl.
https://energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/19833-cesko-proslo-za-30-let-nejvetsim-projektem-ekologizace-elektraren-ve-vychodnim-bloku
Odpovědět
va

vaber

30.12.2024 08:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy v Brně jste asi hrozní chlíváci ,já pamatuji čisté potůčky, na loukách kvetlo luční kvítí,tůně plné životy, po polích běhali zajíci ,bažanti, koroptve ,srnky , vesnice byly plné vlaštovek a stromy nechcípaly.
Odpovědět
sv

s v

31.12.2024 09:08 Reaguje na vaber
Tak to si pamatuješ středověk, vaberku. Gratuluji ke kmetskému věku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist