Zoo Ostrava má za sebou úspěšný rok, přibylo návštěvníků i zvířat

Vysoký zájem návštěvníků zaznamenala zahrada už v lednu, kdy tam přišlo přes 12 000 lidí. Měsíců s rekordní návštěvností nakonec během roku bylo pět. Kromě ledna i březen, květen, říjen a listopad. Vysoké návštěvnosti podle mluvčí pomohly nejen teplé zimní a podzimní měsíce, ale také návrat návštěvníků z Polska po covidových omezeních. Celkově zoo loni navštívilo 606 735 lidí. "Jsme nesmírně rádi, že nám lidé prokázali takovou přízeň, a to i přes všechny těžkosti, které celý loňský rok provázely nás všechny," uvedl ředitel zoo Jiří Novák.
Zahradě se dařilo také v chovu zvířat. "Zatímco na konci roku 2021 chovala Zoo Ostrava 5678 jedinců ve 442 druzích, na konci roku 2022 to bylo o více než tisícovku zvířat více – 6781 jedinců v 454 druzích. Několik nových druhů obohatilo druhovou skladbu v souvislosti s otevřením dvou nových expozic," připomněla Nováková.
Zoo loni v srpnu otevřela dvě nová chovatelsko-expoziční zázemí pro vzácné primáty, pro makaky lví a gibony bělolící. "Oba druhy doposud obývaly stísněné prostory bez přirozené vegetace ve starém pavilonu primátů, makaci od roku 1978 a giboni od roku 2002. Primáti se tak dočkali nových chovatelských zařízení, která jim nabízejí mnohem více prostoru a celkové podmínky důležité pro jejich přirozené chování," uvedla Nováková. Náklady na vybudování nových expozic byly bezmála 106,5 milionu korun bez DPH.
V loňském roce se v zoo podařilo odchovat 2242 mláďat napříč všemi skupinami živočichů. Nejvíce, celé dvě třetiny, jich bylo mezi rybami, nemálo také mezi ptáky a savci. Po dlouhých 14 letech se v únoru narodila v zoo dvě mláďata levharta cejlonského, která se jejich matce-prvorodičce podařilo úspěšně odchovat. Po pěti letech se s novým párem dočkala zoo i mláďat vyder malých a například díky narození sedmi mláďat onagerů se ostravské stádo tohoto vzácného kopytníka stalo největším stádem chovaným v lidské péči na světě. Čtrnáct mláďat přibylo také u alexandrů čínských a také skupina těchto papoušků patří k nejpočetnějším na světě.
V uplynulém roce se uskutečnilo také více než 150 transportů zvířat. "Dovezli jsme několik zvířat k dopárování, pro doplnění chovné skupiny či pro obnovu krve. Jednalo se například o samce tayry ze Zoo Praha, samce lemura Sclaterova ze Zoo Mulhouse ve Francii nebo další chovnou samici šimpanze hornoguinejského ze Zoo Aalborg v Dánsku," uvedla vedoucí zoologického oddělení Jana Pluháčková. Ze zoo byla naopak odvezena zvířata, která pomohou rozšířit, založit či obnovit chov v jiných zoologických zahradách.
reklama