https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-praha-nove-chova-selmy-fosy.v-prirode-ziji-pouze-na-ostrove-madagaskar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Praha nově chová šelmy fosy. V přírodě žijí pouze na ostrově Madagaskar

11.8.2024 23:50 | PRA (ČTK)
Fosy jsou madagaskarským endemitem, tedy zvířata vyskytující se pouze na tomto ostrově.
Fosy jsou madagaskarským endemitem, tedy zvířata vyskytující se pouze na tomto ostrově.
Foto | Oliver Le Que / Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada má nově vzácné šelmy fosy. Samce a samičku mohou návštěvníci vidět v pavilonu šelem a plazů, nyní si na vnitřní expozici zvykají. Zatím jsou zvířata v oddělených výbězích, v budoucnu by měli tvořit chovný pár. Fosy žijí v přírodě pouze na africkém Madagaskaru, jsou tedy takzvaným endemitním druhem.
 
"Fosy nyní zvědavě prozkoumávají vnitřní expozici, až si na nový domov zvyknou, chovatelé jim zpřístupní i venkovní výběh," uvedl kurátor savců Pavel Brandl. Nové šelmy jsou podle chovatelů přizpůsobené životu na stromech, díky své neuvěřitelné pohyblivosti a ohebnosti dokážou šplhat i hlavou dolů. Jde o samotářská zvířata, která se s ostatními jedinci svého druhu setkávají na stromech v době páření.

Samička přišla do Prahy z německé zoo a samec z pařížské zoo. Obě zvířata se narodila minulý rok. Nyní jsou oddělené a v budoucnu by měla tvořit chovný pár. "Podle doporučení Evropského koordinátora chovného programu budeme samce a samici spojovat až po dosažení pohlavní dospělosti. Mláďat bychom se tak mohli dočkat pravděpodobně za dva roky," sdělil Brandl.

Fosy jsou madagaskarským endemitem, tedy zvířata vyskytující se pouze na tomto ostrově. Tato největší šelma Madagaskaru je podobná pumě. Její tělesná konstituce jí umožňuje život v korunách stromů. Dorůstají asi 140 centimetrů, polovinu těla tvoří silný ocas. Po asi dvouměsíční březosti rodí samice dvě až čtyři slepá mláďata vážící kolem 100 gramů. V dospělosti váží asi deset až 16 kilogramů. Hlavní složkou jejich potravy jsou zejména lemuři.

Ostrovní druhy patří k těm nejohroženějším na světě. Endemitní fosy vede Červený seznam IUCN jako zranitelný druh, jejich populace klesla v důsledku ztráty přirozeného prostředí a pronásledování za poslední tři generace o 30 procent. V divočině jsou domorodými obyvateli často považovány za škůdce. Kromě lemurů někdy loví i slepice nebo jinou drůbež. Mizí také rozsáhlé lesy, kde tyto vzácné šelmy žijí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist