Zprávy
Z racků, dříve typických mořských ptáků, se stále častěji stávají měšťáci. Ve stovce francouzských měst jich bylo napočítáno více než 20 000 párů. Rackové však ve městech působí mnoho problémů, napsal deník Le Monde.

22.8.2006 11:12 | PRAHA
(EkoList)
Ve středu 16. srpna se na Letenské pláni, kousek za budovou ministerstva vnitra, uskutečnil třetí barvící workshop pro pražské cyklisty. Při něm si mohli zájemci přestříkat svá kola na jasně zářivou růžovou barvu a zapojit se tak do kampaně za lepší podmínky pro cyklisty. 
22.8.2006 09:40 | PRAHA
(EkoList)
V letní podmračené Praze se v parku Kampa tísní zástupy lidí a prohlížejí si zvětšeniny fotografií pořízených z ptačí perspektivy. Na nich francouzský umělec Yann Arthus Bertrand zachytil nejen přírodní krásy tak odlišných oblastí jako jsou africké pouště nebo arktické polární pláně, ale i zvláštní krásu nejrůznějších měst a lidských sídel. Své místo na výstavě „ Země krásná neznámá“ má však také dokumentace stop, které v přírodě nechává člověk. 
Na konci května letošního roku se na louce v pražských Letňanech pohybovala skupinka lidí mezi napjatými provazy, které představovaly jednotlivé domy, ulice a náměstí. Svůj koncept rozvoje měst trvale udržitelným způsobem sem přijel předvést J. H. Crawford. V Letňanech představil svoji vizi modelové čtvrti bez automobilů, píše týdeník Respekt. 
Klimatické změny je možné zpomalit pomocí pohřbívání skleníkových plynů hluboko v oceánech pod vrstvu sedimentu na dně, kde je možné uložit plyny na tisíce let. Tvrdí to skupina vědců vedená odborníky z Harvardu, píše agentura Reuters.

Zákazníci v Cornwallu muhou teď kupovat na první pohled obyčejnou kadeřavou kapustu, ale po následující dva měsíce to bude ta nejekologičtější zelenina, která bude v Británii k dostání. Vedle hlávkového zelí, brambor, brokolice a jahod bude kapusta hlavním zbožím, které se ocitne na policích supermarketů rovnou z polí. Dříve musela zelenina absolvovat okružní jízdu dlouhou téměř 450 kilometrů do centrálního skladu v Bristolu, píše deník Independent. 
17.8.2006 15:20 | PRAHA
(EkoList)
Nové zákony o zdanění elektřiny a o zdanění pevných paliv, které vycházejí ze společného návrhu ekologické daňové reformy (EDR) ministerstva životního prostředí (MŽP) a ministerstva financí (MF), zřejmě obsahují výjimku ze spotřební daně na energie pro energeticky náročné podniky. O společném návrhu říká zástupce rezortu financí, že výjimku obsahuje, zástupce MŽP tvrdí, že výjimka v návrhu není. 
Každoročně je v Británii legálně zastřeleno více než 22 milionů ptáků, v celé Evropě dohromady pak počet zabitých opeřenců překračuje 100 milionů. Zpěvných ptáků je z tohoto množství asi 30 milionů, napsal britský deník Independent s odvoláním na nově vydanou zprávu skupiny radikálních německých aktivistů. 
Polsko by mohlo čelit penalizaci ze strany Evropské unie kvůli nedostatečné ochraně přírodních oblastí, prohlásila představitelka Evropské komise. Podle Agaty Zdanowiczové, expertky EK na ochranu biodiverzity, neplní Polsko požadavky evropského systému ochrany Natura 2000, píše na internetových stránkách BBC. 
Pojem "skleníkový plyn" získává nový význam. Emise oxidu uhličitého z ropných rafinérií se totiž dají využít ve sklenících. Projekt, který dodává oxid uhličitý z rafinérie poblíž Rotterdamu do 400 skleníků, ročně ušetří obrovské množství zemního plynu, napsal deník Guardian. 
Povstalci z oblasti Aceh na východě ostrova Sumatra, kteří bojovali proti centrální vládě Indonésie až do ničivé vlny tsunami v prosinci 2004, vyměnili svoje samopaly za motorové pily. Ničivé boje sice skončily, ale kvůli nedostatku možností obživy se mohutně šíří nelegální kácení, které ohrožuje třetí největší deštný prales na světě. 
Mezinárodní tým vědců z Nového Zélandu, Spojených států a Francie objevil, že buřňáci temní podniknou cestu v délce okolo 64 000 kilometrů každý rok přes Tichý oceán v rámci letů za teplem. Informuje o tom server Scoop Independent News. 
Svět se otepluje, dokonce i Inuité daleko na severu potřebují klimatizaci, napsala agentura Reuters. Na konci července, kdy ve vesnici Kuujjuaq v kanadské provincii Quebec dosáhla teplota 31 °C, objednal tamní úřad 25 klimatizačních zařízení.

10.8.2006 15:10 | PRAHA
(EkoList)
Odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy připravil pro Pražany možnost, jak přispět k bezpečnosti a plynulosti dopravní situace v hlavním městě. Magistrát nabízí možnost podílet se na vyhledání úseků komunikací, kde občanům nevyhovují stanovené rychlosti nebo kde jim naopak omezení rychlosti vadí. Informuje o tom na svých internetových stránkách. 
Pláže Středozemního moře jsou zaplaveny medúzami. Pravděpodobnou příčinou je globální oteplování, napsal deník Independent. Medúzy, jejichž žahavé buňky mohou člověku v extrémních případech způsobit i srdeční selhání, se přemnožily patrně kvůli stoupající teplotě mořské vody. 
9.8.2006 15:23 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Přátelé Země (FoEE), evropská nevládní organizace, vítá snahy Evropské unie pomoci Libanonu s ropnou skvrnou podél pobřeží - největší ekologickou pohromou, která postihla východní Středomoří. FoEE volají po tlaku Unie na zastavení násilí na obou stranách, aby bylo možné zabránit poškozování přírody. 
Tisíce žížal si hravě poradí s tunami zbytků z bohatě prostřených stolů v jednom z nejnoblesnějších hotelů Kapského města. Hotel Mount Nelson v Jihoafrické republice si pořídil vlastní farmu na zpracování organického odpadu, aby alespoň malým dílem přispěl ke zmenšení klimatických změn. 
Vail Resorts, jedna z největších firem v Coloradu, která provozuje lyžařská střediska, oznámila, že bude mohutně investovat do větrné energie. Firma hodlá nakoupit dostatek kreditů, aby pokryla veškerou spotřebu energie ve svých technických zařízeních, prodejnách i kancelářích, píše deník New York Times. 
7.8.2006 15:59 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Evropská komise přijala balíček legislativních návrhů, které mohou poprvé sladit unijní legislativu o enzymech a vylepšit současná pravidla pro aromata a přídatné látky v potravinách (tzv. "éčka"). Texty mají ujasnit a zlepšit současnou legislativu v této oblasti a zjednodušit schvalovací proceduru pro zmíněné látky. Změny jsou v souladu s názorem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). 
Tesco, největší britský obchodní řetězec, chce do dvou let zmenšit objem jednorázových igelitových tašek o 25 procent, napsal deník Independent. Zákazníci, kteří si zboží odnesou ve vlastních taškách nebo již použitých igelitkách, dostanou za odměnu body na svou klubovou kartu. 
„Rozsáhlý a vyprahlý Niger by měla vysázet více stromů a více zavlažovat půdu, aby zastavil rozšiřování pouští,“ říká prezident země Mamadou Tandja. Informuje o tom server AllAfrica.com. 
Ochránci životního prostředí se obávají, že v důsledku ozbrojeného konfliktu došlo v Libanonu k nejhorší ekologické katastrofě v dějinách země. Poté, co izraelská letadla bombardovala libanonskou elektrárnu, se podél východního pobřeží Středozemního moře rozlilo okolo 15 tisíc tun ropy, napsal National Geographic. 
Vlna veder, která zasáhla Evropu, zastavila činnost řady jaderných rektorů po celém kontinentu. Některé atomové elektrárny musely alespoň omezit výrobu elektrické energie. Důvodem je dramatický růst teploty říčních toků, jejichž voda se používá k chlazení reaktorů. 
Profesor Paul Crutzen, který v roce 1995 získal Nobelovu cenu za chemii, vymyslel způsob, jak zachránit svět před globálním oteplováním. Politické mechanismy, které mají emise oxidu uhličitého snížit, jsou podle něj zhola neúčinné, a proto navrhuje radikální plán, píše deník Independent.

1.8.2006 08:51 | PRAHA/LIMA
(EkoList)
Ty tam jsou časy, kdy si mohl zámožnější člověk běžně koupit nábytek z mahagonu. Mahagon brazilský je na seznamu ohrožených druhů fauny a flóry CITES a navzdory této ochraně je těžen natolik, že se ocitá na pokraji zmizení. Tvrdí to Světový fond na ochranu přírody ( WWF) a Traffic, přidružený program IUCN monitorující obchod s produkty divoké přírody.

Ve Švýcarsku poprvé zkoumají kvalitu trvale zmrzlé půdy, která drží pohromadě hmotu Alpských hor. Dosavadní zkoumání ukazuje, jakou přírodní katastrofu by Alpám přinesly změny klimatu. 
Ekoturismus se zejména v bohatých zemích stává velkou módou, podle deníku New York Times se dokonce stal nejčastěji skloňovaným slovem roku 2006. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou prý Nikaragua, Kambodža nebo Borneo, napsal časopis Environmental Magazine. Jaká jsou tedy doporučení pro ekologicky šetrné cestování? 
Dubaj ožije v následujícím týdnu slavnostmi přírody. Lidé budou prostřednictvím seminářů a her informováni o důležitosti přírodního bohatství a vedeni k jeho ochraně. „Divy přírody“ se jmenuje šestý tematický týden v rámci programu „Dubajská letní překvapení“, který organizje dubajská policie. Informuje o tom server Gulfnews.com
28.7.2006 13:25 | PRAHA
(EkoList)
Krkonošské papírny (KRPA) až do nedávna vyráběly papír pro tiskárny a kopírky, který měl českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek (EŠV). Po necelých pěti letech, kdy KRPA tento papír vyráběla, jej kvůli malému odbytu stahuje ze standardní nabídky.

Britští vědci jsou přesvědčení, že současná vlna veder žene neobvyklý počet delfínů a velryb ke břehům Skotska. V moři kolem hrabství Aberdeenshire se letos vyskytují například plejtváci malí mnohem více než v jiných letech. 
|
27.5.2025 | Martina Skohoutilová
26.5.2025 | Zdeňka Vítková
|