Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2009
Severní pól je jako stůl, na němž se každodenně prostírá nový, sice pomačkaný, ale vždy sněhobílý ubrus. Proud času dávno odnesl stopy těch, kdo se jako první napili z kalichu poznání v onom neviditelném, ale magicky přitažlivém bodě, kolem něhož se otáčí náš svět. Tato kniha je pokusem zjistit, čí stopy to vlastně byly, kdy a odkud přicházely a jaká dramata je provázela. Neboť legendy a skutečnost nechodí vždy ruku v ruce.
rok vydání: 2009
Kniha pro všechny, kteří se rádi nechají inspirovat náměty, kam vyrazit na kole po České republice. Čtyřicet pět výletů známými, ale i méně známými kouty patnácti atraktivních oblastí Čech, Moravy i Slezska seznamuje s jejich historií, přírodou a kulturou. Trasy vedou podél řek, k hradům a rozhlednám, k romantickým vodopádům i na hřebeny našich hor. S výlety poznáme i kus literárního odkazu význačných autorů, kteří v jednotlivých krajích působili, například Karla Klostermanna (Šumava), Oty Pavla (Berounka) nebo Jana Karafiáta (Valašsko). Tato barevnými fotografiemi nabitá publikace na křídovém papíru je brožovaná, avšak s pevnější vazbou V4 (prošitá, lepená, dobře rozevíratelná) s přehnutými klopnami obálky.
rok vydání: 2009
V knize najdete neuvěřitelné historky, například jak si hlavní hrdina obyčejným nožem sám amputoval na nohou prsty omrzlé od polárního mrazu, jak přimrzl v noci k ledu, na němž spal, jaká byla nedobrovolná koupel v ledové vodě a co musel ihned po proboření udělat, jak byl nucen zastřelit medvědici, po níž zůstalo malé medvídě, kterého se ujal a pak část trasy cestovalo s ním, jak ulovil téměř holýma rukama dospělého soba a další příběhy. Zajímavá je i příhoda, kdy ho ve střední Asii napadlo mračno sarančat, kterému jen taktak unikl.
Zápisky a fotografie z cesty posílal Gleb Travin domů sestrám, které však ze strachu před tehdejším režimem téměř všechno spálily. Není se čemu divit, u moci byl Stalin a individuální cestování a poznávání života země bylo nežádoucí.
Autor knihy proto neměl situaci snadnou. Sice hlavního hrdinu důkladně vyzpovídal, ale nespokojil se pouze s jeho vyprávěním. Poctivě ověřoval všechny údaje, korespondoval s lidmi, kteří Gleba Travina mohli na jeho cestě potkat a žádal je o svědectví. Jsou tak ověřena místa, kudy projížděl i časová posloupnost cesty.
Zachované unikátní fotografie, které se v knize objevují, většinou pořídili lidé, se kterými se Gleb na cestě setkal. I když jsou staré přes 80 let, jejich technická úroveň je velice dobrá.
Jazyk knihy, která vyšla v Rusku v roce 1965, byl už mírně zastaralý a proto překlad a přizpůsobení současné mluvě nebylo jednoduché. Překladatelka se s tím ale vypořádala výborně a navíc text opatřila bohatým poznámkovým aparátem, takže vysvětlivky pod čarou objasňují reálie doby.
rok vydání: 2009
Soubor šesti rozsáhlých textů prvořadého českého esejisty Josefa Kroutvora je věnován vztahu člověka, krajiny a písemnictví, potažmo výtvarného umění, a to od počátku 19. století do současnosti. Jednotlivé eseje objevují život a dílo autorů zapomenutých či opomíjených (Anton Sika, Josef Bartuška) stejně jako obhlížejí z netradičních úhlů práce a osudy tvůrců zásadního významu i renomé (Karel Hynek Mácha, Bohuslav Reynek, Josef Váchal, Alfred Kubin, Jakub Deml, Miloš Doležal). Rukopis doprovázejí autorské akvarely.
Josef Kroutvor (nar. 1942 v Praze) už minimálně tři desetiletí náleží k předním českým esejistům, ať své texty věnuje literatuře, výtvarnému projevu, fotografii, architektuře, užitému umění či v poslední době krajině. Pro žánr eseje je náležitě vybaven jak po stránce odborného zázemí, neboť je vystudovaným historikem umění a filosofem, tak po stránce stylisticko-lexikální - vždyť vedle esejistiky do jeho díla od počátku patří též svérázně groteskní poezie i próza.
Také ve své esejistické novince zůstává Josef Kroutvor esejistou, který suverénně zvládá kombinovat textovou náročnost se vstřícností vůči čtenáři: jeho práce jsou dobrodužné i objevné, a to nejen tam, kde vytahuje z hloubi nemilosrdné minulosti na světlo neprávem opomíjené autory, resp. jejich díla - ale i tam, kde se zdá, že už dávno bylo vše podstatné řečeno.
rok vydání: 2009
V tradičním formátu jsme pro vás znovu zpracovali nevšední reportáže – vydejte se tedy směle do adrenalinového parku v Sušici, poznejte krásu plavby po Labi, projeďte se po Mlynářské cyklotrase, dosáhněte nejvýchodnějšího bodu naší země, prohlédněte si chaloupku, kde tvořil Max Švabinský, nebo se vydejte po stopách zlata a vltavínů, objevte tajemství templářů a vystoupejte na bájnou českou horu. A v jaroměřském muzeu magie nepochybně poznáte, že kromě toho vánočního existuje i nespočet dalších kouzel... Speciálním přídavkem k tomuto vydání, který by vám měl vydržet nejméně dva roky, je Toulavý kalendář na léta 2010 a 2011.
rok vydání: 2009
Po bílé čepičce naší Zeměkoule se prohání neposedná maminka. Na červených saních, tažených psím spřežením, brázdí nekonečné sněhové pláně a prožívá spoustu napínavých dobrodružství...
Autorka, povoláním překladatelka a učitelka němčiny, je vášnivou cestovatelkou a fotografkou.
Již řadu let se toulá se svým mužem po mnohdy ještě nedotčených místech naší Země a ve svých denících pak zachycuje své myšlenky a postřehy. Špicberský deník neposedné maminky je vlastně pohádkou i originálním dětským cestopisem. Ocitneme se v začarovaném ledovém království, kde se toulavé mamince zdají pohádkové sny o rodince ledních medvědů a jejím synovi Kiliánovi, a zároveň se dozvíme spoustu zajímavých přírodopisných informací z autentické polární expedice.
Knížka je psána čtivou, poutavou formou a je bohatě doprovázena krásnými fotografiemi a ilustracemi. Přesvědčivě vtáhne do děje malé i velké čtenáře.
rok vydání: 2009
Ideální průvodce pro přesné a podrobné naplánování trasy na výlet, nebo jen pro inspiraci příštího výletu. Obsahuje podrobné mapy, rejstřík i zajímavé fotografie. Země jsou nám popisovány z geografického hlediska, ale i s přehlednými informacemi o nejzajímavějších místech, úředním jazyce a nejtypičtějších aktivitách v kraji. S tímto atlasem uvidíme, projdeme a prozkoumáme svět.
rok vydání: 2009
Publikace představuje přehledný návod pro veřejné instituce, jak nakupovat elektrotechniku a sestavit trvale udržitelné výběrové řízení. Je přehledným průvodcem při zavádění požadavků na udržitelnost do veřejných nákupů elektrotechniky, především počítačů. Součástí publikace jsou informace o pracovních podmínkách v dodavatelských řetězcích, především v oblasti jihovýchodní Číny. Publikace navazuje na zprávu „Odvrácená strana kyberprostoru. Pracovní podmínky čínských výrobců hardwaru“, která vyšla v Ekumenické akademii Praha v létě 2009, popisuje pracovní podmínky v konkrétních továrnách. Závěry zprávy vycházejí z výzkumů a rozhovorů realizovaných na místě organizací SACOM. Tento přehledný průvodce nákupy již vyšel v Německu a Nizozemsku, kde je koncept udržitelných nákupů silným nástrojem pro větší udržitelnost elektronického výrobního řetězce. Veřejné instituce jsou velkým odběratelem počítačových technologií a mohou svým tlakem ovlivnit pracovní a enviromentální podmínky ve výrobě počítačů a podpořit lidská práva v celém dodavatelském řetězci.
rok vydání: 2009
O Berounce se tvrdívá, že to je řeka bez pramene. Naši předkové ji nazývali Míza. Stejně tak bychom mohli o Berounce mluvit jako o řece ostrovů. Má jich možná nejvíc ze všech našich řek, třebaže jsme jich osobně napočítali jen 88. Jenže: Po každém větším dešti, neřku-li po každé povodni, je jejich počet jiný. Některé jsou velké, jiné nepatrné, jedny si vytvořila řeka, jiné vznikly třeba prokopáním podemlýnské strouhy. Jeden, ten berounský, se dokonce jmenuje Ostrov. Jinému se zase říká buď Ostrov lásky, nebo Ostrov komárů. Vymysleli to zřejmě vodáci, každý podle své zkušenosti. Berounka, vedle svých čtyř zdrojnic, nachytala za svůj tok pod Plzní skoro 50 potoků a říček; čůrky a drobné pramínky jsme nepočítali. A to je nějaké vody! Do cesty jí naši předkové nastavěli skoro 30 jezů, které naháněly vodu na klapající mlýnská kola, lopatníky i korečníky, v novější době i turbiny. Brody byly, kde jich bylo třeba; při jednom z nich vznikla osada Brod, dnešní Beroun. Když naše předky omrzelo brodit se nejistou řekou, vymysleli si přívozy. I těch tu bylo mnohem víc, než oněch několik posledních mohykánů. A jak čas běžel a doprava houstla, přišly ke slovu mosty. Mosty máme rádi: Jsou to podané ruce, spojují. Otovi Pavlovi i Františku Nepilovi vstoupil kraj i řeka pod kůži a do krve jako živá míza. A možná, že všechno, co řekli a napsali, jim napověděla právě Berounka. I nás oslovila a vedla nás; to, co nám prozradila, bychom rádi věnovali památce obou zmíněných pánů – a vám, čtenářům a obdivovatelům Berounky-Mízy.
rok vydání: 2009
Jak již sám název napovídá, kniha je koncipována jako obrazová publikace, zachycující na historických fotografiích, krajinu a život v širokém kraji kolem soutoku Vltavy se Sázavou. Páteří publikace jsou fotografie z obcí Měchenice, Davle, Štěchovice a Slapy. Veškeré fotografie byly pořízeny v 1. ½ 20. století a jejich autorem je davelský fotograf Josef Dvořák. Na 296 stranách najdete přes 260 dobových černobílých fotografií. U každého snímku je uveden krátký popisek v rozsahu 5 – 10 vět textu. Knihu doplňuje krátká biografie Josefa Dvořáka a stručné pojednání o historii fotografie a pohlednice v českých zemích do roku 1945. Knihu sestavil a opatřil texty sběratel, amatérský fotograf a badatel Vojtěch Pavelčík.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|