Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2008
Mnoho zvířat, a savců se to týká zejména, je aktivních až ve večerních nebo nočních hodinách; anebo jsou prostě velmi plachá a perfektně využívají úkrytů, které jim poskytuje terén a vegetace. Abychom se o nich vůbec dozvěděli, jsme často odkázáni na vyhodnocení stop – a při tom nám pomůže právě tato kniha. Na téměř 300 barevných fotografiích jsou zachyceny hojnější a charakteristické typy stop, na něž můžeme narazit ve střední Evropě a na některých dalších oblíbených výletních místech v Evropě. Vedle klasických otisků končetin jsou zde vyobrazeny i například stopy pobytové, vývržky, hnízda, nory.
rok vydání: 2008
Autorem knihy je přední český fotograf a zoolog, jemuž se podařilo shromáždit a velice čtivě a přitom zasvěceně podat informace, které chovatelům umožní vytvořit těmto terarijním zvířatům co nejvhodnější podmínky k životu. Publikace je rozdělena do tří částí: první se zabývá se anatomií, fyziologií a etologií zvířat. Druhá část je zaměřena na technické a praktické rady pro chovatele, třetí část se zabývá druhy obojživelníků vhodných k chovu. Nespornou předností knihy je vedle nádherných fotografií to, že je založena na praktických, v českých podmínkách ověřených zkušenostech.
rok vydání: 2008
Obrazová encyklopedie ptáků celého světa. Ptáci se objevili na Zemi v éře dinosaurů a stali se jednou z nejrozmanitějších, nejbarvitějších a nejúspěšnějších skupin živočichů. Jejich vzhled, chování a mistrovství v letu z nich činí nesmírně poutavý námět pozorování pro miliony lidí. V knize je představeno více než 1 000 druhů ptáků - od oslnivých ptačích obyvatel deštných lesů až po obrovská, družně spolupracující hejna tučňáků, od dravého orla opičího po podivné nelétavé papoušky. V mimořádné šíři je tak předvedena rozmanitost a všestrannost jejich života. Nové údaje o rozšíření jednotlivých druhů ptáků a o stupni jejich ohrožení jsou garantovány organizací Birdlife International, vůdčí světovou autoritou zabývající se stavem ptačích populací na naší planetě. Na vzniku díla se podílela také společnost Audubon, nejvýznamnější světová organizace věnující se ochraně ptáků. Vynikající barevné fotografie jsou tím správným pomocníkem pro poznávání ptáků v přírodě, kresby a mapy dokládají historii ptáků od jejího počátku až do současnosti a názorně vypovídají o jejich anatomii, letu, potravních zvyklostech, dorozumívání, rozmnožování a péči o mláďata, životním prostředí, tazích a způsobu života. Kniha je nejen neocenitelným zdrojem poznatků, ale i mimořádným estetickým zážitkem.
rok vydání: 2008
Vlivem médií, většiny politiků a některých skupin vědců převládá ve veřejnosti mínění, že současné globální oteplování způsobilo lidstvo svou činností, hlavně spalováním fosilních paliv a s tím souvisejícím únikem oxidu uhličitého CO, do ovzduší. Mnoho významných vědců naopak s hypotézou o dominantním vlivu skleníkových plynů na globální oteplování nesouhlasí. Cílem této knížky je objasnit jednotlivá tvrzení a nakonec i platnost nebo neplatnost skleníkové hypotézy na základě vědeckých důkazů.
rok vydání: 2008
Unikátní publikace etnografa Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, je první moderní publikací o evropských muzeích v přírodě, a to nejen u nás, ale i v cizině. Publikace obsahuje vyčerpávající přehled muzeí v rámci abecedně řazených států. V úvodním textu seznamuje čtenáře s historickým formováním a dnešními významy pojmu muzea v přírodě, rozmanitostí jeho podob a činností a s informacemi o použití knihy jako průvodce po těchto muzeích. Tomuto záměru je věnována hlavní část s 516 hesly pojednávajícími o muzeích v přírodě v 31 evropských státech od Islandu po Ural a od severního okraje Norska po jižní Francii a jižní Bulharsko. Poloha jednotlivých muzeí je vyznačena na mapkách jednotlivých států a u významnějších muzeí najdete i orientační schéma jejich expozičního areálu. Každé heslo se začíná identifikačním odstavcem s kontaktní adresou a popisem silničního spojení z hlavního nebo všeobecně známého významného města příslušného státu. Mnohá hesla mají připojeny zmínky o množství dalších (obvykle malých) muzeích v přírodě a o památkách lidové architektury, které se vyskytují v blízkosti uvedených muzeí. Text knihy je doplněn 2500 fotografiemi. Ke každému muzeu se váže stručná historická pasáž (vznik a vývoj), podrobná charasteristika lidových staveb a jejich funkcí, charakteristika muzejních exponátů a muzejních programů a jejich popis. Publikace, kterou lze považovat za vyčerpávajícího průvodce lidovou architekturou Evropy, je určena široké veřejnosti.
rok vydání: 2008
Kniha popisuje nejdelší pochod k severnímu pólu, který se podařil české výpravě. Dvoučlenná expedice Petra Horkého a zkušeného polárníka Miroslava Jakeše vyrazila v dubnu 2008 k točně z 88. stupně severní zeměpisné šířky, tj. ze stejné čáry, odkud se před několika lety vydal k pólu proslulý horolezec Reinhold Messner. Horký a Jakeš šli na lyžích a saně si na popruzích táhli za sebou, jejich pochod se prakticky v ničem nelišil od polárnické klasiky dob Roalda Amundsena. Námaha cesty byla podobná, stejně jako její rizika.
Kniha líčí v nejrůznějších souvislostech dobytí pólu a obsahuje i pasáže o legendárních výpravách minulosti včetně letu vzducholodi Italia, jejíž pád přežilo na ledu Arktidy osm trosečníků včetně českého vědce Františka Běhounka.
Vedle krajiny stvořené ze zasněžených, občas pukajících ledovců přivádí kniha čtenáře i na ruskou polární základnu Barneo a do maličké špicberské metropole Longyearbyenu. S vědci z místní vysoké školy, nejsevernější na světě, probíral autor otázky globálního oteplování a za městečkem viděl u silnice značku, že lední medvědi mají před auty přednost.
rok vydání: 2008
Novohradsko je trochu zapomenutým koutem jižních Čech. Přitom zcela nezaslouženě. Málokde je příroda zachována v tak málo dotčeném stavu, jako zde na česko-rakouském pomezí. Tato kniha vám chce co nejbarvitěji představit drsný a přitom romantický kraj Novohradských a také Slepičích hor, kraj, kterým bystře protékají řeky Malše a Stropnice. Budeme si vyprávět o jeho historii a pověstech s ním spojených, o lidech, kteří zde žili. Podíváme se na starobylé památky, polozapomenutá poutní místa i zapadlé horské vesnice. Navštívíme Nové Hrady se starým rožmberským hradem i empirovým zámkem hrabat Buquoyů, půvabné Terčino údolí, tvrz Cuknštejn, barokní poutní chrám v Dobré Vodě, Žofínský prales, trasu někdejší koněspřežky, zříceninu hradu Pořešína i opevněnou vesnici Žumberk. Půjdeme krajem zaniklých vsí i starobylých hradišť slovanského kmene Doudlebů, kolem potoků, kde kdysi zněl klapot mlýnů a hamrů. Odskočíme si také na půvabný Rožmberk a stále trochu tajemný Vyšší Brod s hrobkou rodu pánů z Růže. A na závěr nahlédneme k sousedům do rakouské části Vitorazska, které bývalo součástí zemí Koruny české.
rok vydání: 2008
Další z turistických průvodců po Karpatech. Již III. doplněné a zcela přepracované vydání průvodce Vysoké Tatry je tentokráte doplněno o polskou část Tater, která je logickou a nedělitelnou součástí tohoto horského celku. Protože celkový objem informací v knize obsažených podstatně narostl, bylo přikročeno ke zvětšení formátu publikace z tradičního kapesního formátu A6 na formát 114 × 188 mm. Vedle obecných informací tady naleznete podrobný místopisný rejstřík, uživateli velice oblíbené rozhledové růžice a především panoramatické fotografie s popisy významných vrcholů, sedel a ples, výřezy reliéfních turistických map v měřítku 1:50.000 se zákresy turistických tras a velké množství fotografií (316 fotek, mapky, rozhledové růžice). Velkou část knihy pak samozřejmě tvoří popisy jednotlivých túr, ať již na slovenské a nebo polské části Tater.
Přestože Polsko i Slovensko již vstoupily do Schengenského celního prostoru, volné překračování hranice v Tatrách nebude možné ani nadále (mimo několika výjimek), neboť volnému pohybu jsou nadřazeny zájmy ochrany přírody. Proto bedekr nebude až tak zcela v podobném duchu jako tomu bylo u průvodců z dob turistů císaře pána, kdy přes hřeben Tater vedly krásné a logické přechody. Tak jak je popisují turistické průvodce z dob Rakousko - Uherska.
rok vydání: 2008
Polomené hory – jedna z nejpozoruhodnějších oblastí Kokořínska, inspirovala autora, aby se věnoval tématu scénologie životního prostředí či životního prostoru člověka. Jak člověk uplatňuje scénický smysl při vnímání krajiny? „Scéničnost krajiny je založena na scénickém postoji či jednání člověka. Scéničnost krajiny je tedy její potence – je to možnost, která vyžaduje lidskou spoluúčast." Autorova slova dokládá i bohatý fotografický doprovod.
rok vydání: 2008
Praktické a vyzkoušené návody pro ekologicky citlivější péči o domácnost a osobní hygienu
Na konci června vydala Společnost pro Revolver Revue ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (VŠUP) knížku Můj domácí sebezpyt. Její autorkou je grafička tištěného Ekolistu Magdalena Kalistová a bez přehánění je možné říct, že jde o nejhezčí a nejnápaditěji zpracované návody pro šetrné vedení domácnosti a osobní hygienu, jaké zatím v českém jazyce vyšly.
Knížka vznikla jako závěrečná práce studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou loni Magdalena Kalistová dokončila. Po celou dobu ji odborně vedli František Štorm, Luboš Drtina a Karel Haloun, konzultantem práce pak byl Jan Rous a oponentem šéfredaktor Ekolistu Jan Stejskal.
„Jde o pokus přiblížit a shrnout mé dobré zkušenosti s alternativní péčí o domácnost a osobní hygienu. Chtěla bych nabourat předsudky spojené s používáním ,obyčejných‘ věcí. Ukázat, že je možné používat kvalitní výrobky, a přitom moc neutrácet. Najdete tu ověřené postupy a své zkušenosti nabízím prostřednictvím návodných ilustrací,“ vysvětluje Magdalena Kalistová, jak práce vznikala. Několik grafických ukázek z knihy přinesl tištěný Ekolist 07/2008 – právě výtvarné zpracování knížky je totiž opravdu povedené. Však byl taky Můj domácí sebezpyt oceněn jako nejlepší absolventská práce VŠUP v roce 2007.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|