Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2007
Vydáno k výstavě: Exotismy ve výtvarném umění XX. století v Čechách a na Moravě. Termín exotismus definuje slovník cizích slov jako zálibu v cizokrajnosti. Výstava výtvarného umění 20. století, které se touto zálibou inspirovalo, navazuje na projekt Folklorismy v českém výtvarném umění XX. století, který se v Českém muzeu výtvarných umění v Praze uskutečnil v roce 2004. Myšlenka na uspořádání obou výstav vznikla na půdě ČMVU již před polovinou 90. let. Přečtěte si recenzi Ekolistu.
rok vydání: 2007
Předkládaná kniha seznamuje čtenáře s krásami krajiny České republiky. Plánování a tvorba krajiny, projevy lidské činnosti, osídlení, přírodní rezervace a parky...
Národní park České Švýcarsko., Krkonoše, NP Podyjí, NP Šumava, CHKO Beskydy, CHKO Bílé Karpaty, CHKO Blaník, CHKO Blanský les, CHKO Broumovsko, CHKO České středohoří, CHKO Český kras, CHKO Český les, CHKO Český ráj, CHKO Jeseníky, CHKO Jizerské hory, CHKO Kokořínsko, CHKO Křivoklátsko, CHKO Litovelské pomoraví, CHKO Lužické hory, CHKO Moravský kras, CHKO Orlické hory, CHKO Pálava, CHKO Poodří, CHKO Slavkovský les, CHKO Třeboňsko, CHKO Žďárské vrchy a CHKO Železné hory. Knihu doplňuje více jak 280 barevných , převážně leteckých fotografií.
rok vydání: 2008
Kniha obsahuje odborný text a soubor více než 200 map a obrázků vztahujících se k pěstování vinné révy na území České republiky. Dvojjazyčná (česko-německá) barevná publikace soustřeďuje mapy: historické,aktuální,geologické,geochemické,půdní,hydrologické,klimatické,vegetační,fenologické a turistické cesty.
rok vydání: 2008
Esoterický znamená skrytý, vnitřní, tajný. Esoterický pohled se vyznačuje nekonvenčním obsahem, a proto se knihy o esoterických Čechách značně liší od obvyklých turistických publikací. Esoterické Čechy, Morava a Slezsko jsou jedinečným průvodcem po neodhalených zákoutích naší země. Nabízejí neobvyklé pohledy na dějiny, na nečekaná prolínání kulturních a náboženských tradic, vysvětlují často nenápadné symboly a starobylé pověsti, poukazují na neuvěřitelné souvislosti, které se skrytými končinami táhnou od pravěku až po současnost. Mnohé je tu objeveno, řečeno poprvé. Esoterické dějiny Čech jsou stejně bohaté jako ty reálné. Existují lokality, kde se obě pojetí slučují v jeden překvapivý celek. Ten je zcela novým plastickým obrazem historické krajiny, pohledem za doposud neznámé obzory. Esoterické Čechy, Morava a Slezsko by své čtenáře měly vybídnout k pouti po často neprávem opomíjených a zanedbávaných místech. Kouřimsko bylo od pravěku nejen centrem moci, ale i předkřesťanské spirituality. Právě srážka mezi starou a novou vírou tady musela být velice dramatická a do jisté míry ji lze rekonstruovat. V této oblasti najdeme podivuhodné kameny, které dominují nejen celému kraji, ale i jeho posvátnosti – Klepec I, Klepec II, Lechův kámen, kameny spojené se svatým Prokopem, to vše jsou objekty dávné úcty, která přežila v pověstech. Okolí řeky Sázavy je dalším střediskem duchovních střetů. Právě tady lze dokumentovat, jak pohanství přežilo a vtělilo se do nové náboženské ideologie. Kouřimsko, Českobrodsko i Posázaví jsou území, na nichž se ukrývá mnohé. Nechme je tedy vypovědět dávno zapomenuté příběhy a odhalit prastará tajemství.
rok vydání: 2008
Kniha se zaměřuje na základní krizové body postmoderní současnosti (ekologickou krizi, omezování demokracie, rozklad subjektu) a chápe je jako impulsy k obnově (materialistické) filosofie. Autor se věnuje Marxovi, Adornovi a Kosíkovi, aby ukázal jejich význam pro pochopení dnešní situace. Seznamuje nás zároveň se současnou levicovou filosofií – s Jamesonem, Mouffovou, Žižkem, ale také se Sorosovou kritikou neoliberálního kapitalismu. Postmodernismus autor vykresluje jako hegemonickou kulturu s mnoha paradoxy: Nevytváří postmodernismus se svou skepsí a nihilismem nakonec půdu fundamentalismu? Není právě proto zapotřebí oživit perspektivu jiného světa, jak to naznačuje pozdní Derrida?
rok vydání: 2008
Fotografická publikace Karpatské lesní železnice / Karpackie kolejki leśne mapuje na většinou černobílých záběrech od čtyř desítek autorů již zašlou slávu a pomalý zánik lesních železnic v celých Karpatech v posledních pěti desetiletích. Výpravná kniha se stručným přehledem lesních drah, orientační mapkou a historickým úvodem, zasvěcujícím do souvislostí vzniku lesních drah na tehdejším území Rakousko-Uherska a následně odlišného vývoje v nově přerozdělené Evropě, právě vychází v druhém upraveném vydání. Nejedná se však o atlas lokomotiv ani odbornou publikaci o historii a technických parametrech lesních drah, ale o fotografickou knihu, která si všímá především života v okolí lesních drah, jejich pracovníků, dřevorubců, občasných cestujících a snaží se zachytit nepřenosnou atmosféru tohoto zapomenutého koutu Evropy a nelehkého života v zapadlých karpatských dolinách. Lesní dráhy právě zde mnohdy plnily funkci jediného dopravního a komunikačního spojení zapomenutých osad v hlubokých karpatských dolinách a byly místem setkávání místních obyvatel a horalů. Kniha je v prodeji v pražských knihkupectvích nebo na dobírku na e-mailové adrese konting@konting.cz.
rok vydání: 2008
Cyklistika se s počátkem nového tisicíletí v Česku stává stále oblíbenější rekreační aktivitou. Spojuje v sobě
možnost pohybovat se v přírodě, někam se podívat a udělat při tom něco pro své zdraví. Této popularity si
všímají i státní správa a samospráva a začínají cyklistiku podporovat. O cyklistické dopravě se všeobecně
předpokládá, že je bezpečná a šetrná k životnímu prostředí. Od cykloturistiky se pak očekává, že pomůže
generovat příjmy z cestovního ruchu, a tím přispěje i k rozvoji regionů.
Po mnoha letech, kdy podpora cykloturistiky spočívala v instalování žlutých tabulek podél různě frekventovaných
silnic, najednou rostou v krajině cyklostezky jako houby po dešti. A ač se to nezdá, investují se do
nich (a do jejich plánování) obrovské částky peněz. Ve jménu cyklistů i životního prostředí se asfaltují a rozšiřují
cesty s původně přírodním povrchem, budují se i zcela nové, dokonale hladké, přímé koridory, spíše
„cyklodálnice“. U mnoha cyklistů ale několik metrů široký asfaltový koberec občas i s obrubníky a zábradlím
vzbuzuje rozpaky. Vyjeli si do přírody a chtějí vidět přírodu, ne silnici. Dopad cyklostezek na krajinu se
v České republice zatím nebere moc vážně. A přitom jsou to právě krajinné zážitky, které jsou pro rekreační
cyklistiku motivem. Přečtěte si publikaci v elektronické verzi.
rok vydání: 2007
Fotografický deník bezmála čtyř tisíc kilometrů po kolejích okolo republiky. Deset dnů nonstop pohraničím českými vlaky. Stačí si přisednout a poslouchat příběhy. Lidé vám ve vlaku někdy řeknou úplně všechno. Profesí reportér, dramaturg, scenárista a příležitostný copywriter na volné noze je veřejnosti znám spíše jako básník. Od roku 1990 vydal již šest básnických sbírek a za předposlední z nich, Pití octa (2001), obdržel Cenu Jiřího Ortena.
rok vydání: 2007
V pořadí již čtvrtý svazek z edice Krajina a lidé, který vychází ve spolupráci s Krkonošským národním parkem, přibližuje čtenářům nejnovější poznatky o Krkonoších a nabízí komplexní pohled na celé pohoří bez ohledu na státní hranici. Krkonoše, Sněžka, Labe, Krakonoš nebo Rýbrcoul, roubené chalupy, sklářství, lidové písmáctví a pohádky, zapadlí vlastenci, Krkonošský národní park a mnoho dalšího bohatství patří ke krajině nejvyššího českého pohoří, zařazené v roce 1993 do světové sítě biosférických rezervací UNESCO. Encyklopedie Krkonoš je první komplexní knihou o horách, které patří v Čechách k nejpopulárnějším, a nesmírně oblíbeny jsou i u našich polských a německých sousedů. Shrnuje všechny dostupné informace o vzácné krkonošské přírodě, o bohatých a rušných dějinách, které přinesl běh času a lidé usazující se v drsném, leč malebném kraji, o kultuře, kterou krkonošský lid za staletí vytvořil, a o současnosti a budoucnosti jejího rozvoje. Krkonoše jsou vůbec poprvé popsány úhrnně ve své celistvosti, česká a polská část společně.
rok vydání: 2007
Kniha poskytuje monografické zpracování unikátního přírodního fenoménu: pískovcových skalních měst. Pískovce jsou nepřehlédnutelným krajinotvorným prvkem a v české (středoevropské) krajině hrají významnou roli. Jejich geologie i ekologie jsou podobným způsobem svébytné jako např. geologie a ekologie krasových oblastí. Přesto však pískovcům jako fenoménu nebyla dosud věnována patřičná pozornost. Kniha se snaží postihnout transdisciplinární význam pískovců. Je rozčleněna do základních sekcí: Geodiversity, Biodiversity, Man in a Sandstone Landscape a je doplněna přehledem pískovcových oblastí – Sandstone regions across Europe, slovníčkem pojmů a rozsáhlým přehledem literatury. Kniha je strukturována jako soubor monograficky pojatých kapitol, které doplňují dílčí detailnější studie "case studies". Je psána v angličtině a na jejím zpracování se podílelo více než 100 autorů.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|