ČlánkyAgroturistika a Výchova ekologického spotřebitele1.6.2003 | Martin Mach
Jihočeská společnost pro ochranu přírody Rosa o. p. s. vydala v loňském roce dvě zajímavé publikace: Agroturistika - praktický rádce a Výchova ekologického spotřebitele.
První z nich se věnuje novému trendu trávení volného času, agroturistice a ekoagroturistice. Agroturistika se zdá být ideální formou rodinné dovolené, umožňuje strávit volný čas ve zdravém prostředí českého venkova a zároveň získat zajímavé zkušenosti a vědomosti, které jinde nezíská. Host se může volně pohybovat po celé farmě a má možnost tak poznat vše od hospodářských a domácích zvířat až po práce s hospodářstvím neoddělitelně souvisejícími. Už poznáte moudivláčka?1.5.2003 | Vladimír Hanák
V průběhu posledních dvou let se podařilo aktivnímu nakladatelství Academia obohatit knižní trh o dvě pěkné původní knížky, na které čeká široká veřejnost zájemců o přírodu už několik desetiletí. Jde o dva standardně vybavené příruční atlasy dvou nejvýznamnějších skupin obratlovců, které jsou svým obsahem a vybavením zcela srovnatelné s velkou nabídkou podobných příruček, jaké mají už léta k dispozici laičtí a odborní zájemci o přírodu ve většině zemí Evropy.
Krajiny vnitřní a vnější1.4.2003 | Karel Stibral
Název zajímavé sbírky textů známého geologa a popularizátora vědy Václava Cílka celkem napovídá, o čem kniha pojednává. Jednotícím tématem všech prací je krajina, pojímaná z různých rovin. A to od té nejviditelnější krajiny, kterou procházíme jako turisté, přes krajinu vnímanou jako objekt vědy, až po metaforickou krajinu naší duše.
Řeky pro život?1.3.2003 | Václav Petříček
Asi především v reakci na katastrofální povodně v roce 1997 vydala Veronica z Brna českou mutaci druhého vydání anglické příručky Rivers and Wildlife Handbook, doplněnou o materiály z Nizozemska a kolektivem erudovaných moravských odborníků "upravenou pro potřeby čtenářů v České republice".
V souvislosti s dalšími katastrofálními povodněmi v srpnu roku 2002 se vynořily vážné úvahy o vztahu člověka ke krajině a zmíněná publikace se stala znovu vysoce aktuální.
Zelená zleva?1.2.2003 | Petr Jehlička
Za hranice měst1.1.2003 | Jan Bouchal
"Suburbanizace" – jedno z těch moderních slov, která slyšíme od urbanistů, sociologů, architektů, dopravních inženýrů, ale i politiků a novinářů. Pro nás "nezasvěcené" je to termín nesrozumitelný, zahalený do tajemství vědeckého jazyka, vzdálený obyčejnému životu. Tušíme, že má něco společného s rozvojem měst – to ta známější část "urbanizace". Co ale s tou předponou "sub"? Jak si pod tím divným slovem představit něco z našeho běžného života s každodenními starostmi?
Světlé zítřky Fritjofa Capry1.12.2002 | Karel Stibral
|
BásněSetkání všedního dne14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži, slyšel jsem národního umělce, jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži. Přehled knih a filmůMojmír Vlašín: Další příhody ochránce přírodyrok vydání: 2023
Viktorie Hanišová: Beton a hlínarok vydání: 2021
Omar el Karib: Ostrov Soccirok vydání: 2020
Danišovi, Justina a Petr: Svobodná hra. Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné dětirok vydání: 2020
Svobodová, Maria Mia: Solfánci a Sluneční královnarok vydání: 2020
Blahušová, Anita: Zahrada žije – zahradničíme s dětmirok vydání: 2018
|
články z kulturyJak vznikal dům, který není připojený k inženýrským sítím. Recenze knihy Český soběstačný dům17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
Nemáme to v rukou: Antropocennosti. Průvodce světem antropocénu6.9.2024 | Karel Stibral
Válka se Zemí: Zamyšlení nad dokumentárním filmem Josefa Šmajse20.8.2024 | Jana Létalová
reklama |