Zprávy zelené domácnosti
Ugandské vládě bylo naléhavě doporučeno provést kontrolu používání hnojiv na rybích farmách kvůli obsahu pesticidů a zlepšit tak kvalitu a konkurenceschopnost exportérů ryb. Informoval o tom zpravodajský server AllAfrica.com.
Díky kaprům si v době Vánoc na české rybníky a řeky vzpomene skoro každý. Víme ale, jak se v nich rybám žije? Zlepšila se v posledních letech voda v českých tocích? A jak je to s dalšími překážkami, jako jsou jezy, přehrady nebo vybetonovaná koryta? Vrátí se lososi do Orlice? Vyhynou úhoři? A je česká ochrana přírody ovládána ornitologickou lobby? Právě těmto tématům se v rozsáhlém rozhovoru věnuje ichtyolog, dlouholetý ochranář a rybář Martin Dušek.
Od konce října do poloviny listopadu proběhla v galerii Jaroslava Fragnera v Praze výstava Zelená architektura.cz (Green Architecture.cz). Návod na úsporné a ekologické stavění zde návštěvník nenašel, zato ukázku hodnotného, vkusného a účelového bydlení v harmonii s přírodou ano.
Bývalý člen skupiny The Beatles prohlásil, že snížení konzumace masa je nejjednodušší a nejefektivnější cestou k redukci emisí skleníkových plynů. V dopise pro The Independent se hudebník postavil za předsedu Mezivládního panelu pro změny klimatu ( IPCC) R. K. Pachauriho, a obvinil tak z globálního oteplování zvýšenou konzumaci masa.
Výrobci elektrických spotřebičů budou muset vytřídit a odevzdat k recyklaci téměř dvě třetiny zboží, které prodají v Evropské unii. Na konci minulého týdne o tom rozhodla Evropská komise. Nový návrh se ale nelíbí výrobcům elektroniky a dalších zařízení, kteří se obávají, že požadované hranice nebudou moci dosáhnout.
Jaderná elektrárna o rozměrech zahradního domku schopná zásobovat elektřinou na dvacet tisíc domácností by měla být do pěti let v prodeji. Oznámili to američtí vědci z Národní laboratoře v Los Alamos, která vyrobila první atomovou bombu na světě. První potvrzená objednávka přišla od firmy TES Group, píše deník Guardian.
Chodci na ulicích Londýna i cestující na nádraží a v metru budou po mnoha letech konečně moci opět vyhodit přečtené noviny nebo zbytky od svačiny do odpadkového koše. Londýnská radnice jim nabídne koše, které nejen počítají s odděleným sběrem papíru, plastů a kovu, ale také vydrží případný výbuch bomby, píše deník Times Online.
Jedničky na světovém trhu s balenými nápoji se pokoušejí odradit spotřebitele v bohatých zemích od pití vody z plastových lahví a vrátit je k pitné vodě z vodovodu. Důvodem jejich snahy jsou prý ohledy na životní prostředí a zdravotní důvody. Mezitím ale firmy expandují na trhy v rozvíjejících se zemích, píše agentura Reuters.
Jordánští farmáři se obávají o osud historických olivovníků z římských dob, které jsou považovány za národní poklad. Podle Faleha Smadiho z města Anjara jsou římské olivovníky velmi cenné, protože poskytují ten nejlepší olej a současně jsou mimořádně odolné vůči škůdcům a nemocem. Někteří lidé to však nevědí a kácejí je, nebo jim neposkytují náležitou péči.
V televizní reklamě se za jedoucím autem hrne zelený koberec trávy a květin a podmanivý hlas slibuje, že v budoucnu nebudou vozidla na Zemi zanechávat žádné stopy. Automobilka tak láká zákazníky na ekologické kvality svého modelu, který slibuje nízké emise a tím také nižší příspěvek ke klimatickým změnám. Pokud se mluví o neekologičnosti automobilové dopravy, téměř vždy se týká provozu aut a emisí skleníkových plynů, které vznikají při spalování nafty nebo benzínu během jízdy. Další spotřeba energie a tím i produkce skleníkových plynů je ale navázaná na výrobu auta, těžbu surovin, zpracování ropy nebo likvidaci nepojízdného vraku. Při čem vzniká víc škodlivin?
|
26.11.2024 | Kateřina Štrossová, ČSOP
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
|