Zprávy zelené domácnosti
V hlavním městě Kalifornie Sacramentu se již řadu let snaží snížit spotřebu elektrické energie spotřebovávané domácnostmi. Například slevy za používání spořivých spotřebičů ale nijak závratně nepomohly. Město nakonec vsadilo na osvědčený americký způsob – srovnávání se sousedy, píše deník The New York Times.
Obyvatelé České republiky se úspěšně učí třídit odpad, utěšeně přibývá i kontejnerů na papír, plasty a další suroviny. Jenže dobrovolné šetrné chování možná nebude mít žádný výsledek. Lidé sice papíry nebo plasty odnesou do sběrných nádob, odpadové společnosti je odvezou a dotřídí, ale výslednou druhotnou surovinu nikdo nekoupí. Finanční krize pomalu postupuje Evropu a nevyhýbá se ani ČR. A právě obchod s druhotnými surovinami se stal jednou z prvních obětí.
„Teď je právě tzv. období vegetačního klidu, kdy se povoluje kácení stromů rostoucích mimo les. V mnoha případech ale dochází ke kácení stromů, které by pokáceny být nemusely,“ pronesla na dnešní tiskové konferenci Eva Tylová, ředitelka České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle ní jsou některé malé obce odborně málo způsobilé posoudit zdravotní stav a hodnotu stromu, a kácení zpravidla povolí. Některá velká kácení stromů ale povolily i úřady větších měst, které by již měly být schopny posoudit nezbytnost zásahu.
Obyvatelé České republiky se naučili třídit odpady a kolektivní systémy se jim učí vycházet vstříc. I tak by se dalo číst dnešní oznámení, že se systémům, které odpovídají za kolektivní sběr vyřazených elektrických spotřebičů, podařilo splnit cíl čtyř kilogramů sesbíraných elektroodpadů na jednoho obyvatele. Právě rok 2008 byl hranicí, ke které se Česká republika zavázala splnit společnou direktivu při vstupu do Evropské unie.
Diváci slavného filmového festivalu Sundance mohli toto pondělí v Utahu vidět premiéru nového filmu, který upozorňuje na neblahý stav světových oceánů. Dokumentární snímek jménem The End of the Line v režii Ruperta Murraye byl natočen s podporou WWF a poprvé se představil na mezinárodní soutěži dokumentárních filmů (World Cinema Documentary), napsal WWF.
Klasické jednorázové pleny představují nemalou zátěž pro životní prostředí. Například ekoporadna Rosa v roce 2007 uváděla, že odpad z plen činí celkem až jednu tunu na dítě a je nerecyklovatelný. Použité pleny jsou spalovány nebo ukládány na skládky, kde se za 200–400 let rozpadnou. Ekologické poradny proto místo nich často doporučují pratelné pleny látkové. Existují ale rodiče, kteří na to jdou ještě jinak – nepoužívají pleny žádné.
Od Malediv k Bengálskému zálivu představuje stoupání hladiny moře v průběhu 21. století pro 250 miliónů lidí riziko ztráty domovů a půdy. Poslední znepokojující předpověď tvrdila, že zvednutí hladiny moře o jeden metr povede ke ztrátě 6 % pevniny v Nizozemí, 17,5 % v Bangladéši a 80 % atolu Majuro v Oceánii.
„Národní divadlo je vlajková loď co se týče kultury. Teď i co se týče ekologie,“ řekl Ondřej Černý, ředitel Národního divadla (ND). Národní divadlo minulý týden získalo ocenění evropského programu pro úsporné osvětlení GreenLight. Dnes byl představen systém energetických úsporných zařízení a obnovitelných zdrojů energie historické budovy, Nové scény, provozní budovy i budovy restaurace, které mají přinést úspory milionů korun ročně.
Kvůli dvěma hledání v internetovém programu Google vznikne stejné množství oxidu uhličitého, jako když si uvaříte konvici čaje, tvrdí nová studie univerzity Harvard. Podle ní jedno typické hledání na Googlu „stojí“ 7 gramů CO2, zatímco uvařit konvici čaje 15 g oxidu uhličitého, píše deník The Times of India.
V blízké budoucnosti bude při nákupu nových spotřebičů, zejména elektroniky, hrát velkou roli ekologie. Podle studie sdružení Consumer Electronics Association (CEA) se zákazníci budou mnohem více zajímat o dopady výrobků na životní prostředí a také o to, jak byly vyrobeny, píše internetové zpravodajství BBC.
|
26.11.2024 | Kateřina Štrossová, ČSOP
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
|