Zprávy zelené domácnosti
Objem komunálních odpadů, které končí na skládkách v České republice, se stále nedaří snižovat. Dlouhodobý negativní postoj ministerstva životního prostředí ke spalování odpadu se odrazil v pravidlu nepodporovat finančně výstavbu těchto zařízení. To se ale mění. Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že od podzimu podpoří výstavbu spaloven penězi z Operačního programu životní prostředí (OPŽP). Nová zařízení na energetické využití odpadu však budou muset splňovat přísná pravidla.
Praha cyklistická - návod k použití, tak se jmenuje výstava, kterou pro cyklisty připravila pražská radnice. Instalace přináší na dvanácti panelech informace o tom, jak se Prahou pohybovat na kole, jak správně jezdit na společné vozovce s automobily, jak jezdit po cyklopruzích nebo jak a kde ve městě zaparkovat bicykl.
„Debaty kolem kácení alejí podél silnic proběhly u nás před deseti lety,“ řekla na středeční tiskové konferenci sdružení Arnika Christiane Weitzelová z německé nevládní organizace Robin Wood. „Silničáři argumentovali, že stromy jsou příčinou tragických dopravních nehod. Policejní statistiky ale ukázaly, že ve skutečnosti jsou viníky nehod sami řidiči, kteří nepřizpůsobovali jízdu stavu komunikace, překračovali povolenou rychlost a v nebezpečných úsecích předjížděli. A někdy také usedali za volant po požití alkoholu,“ říká Christiane Weitzelová.
Starosta Londýna se inspiruje v ekologické politice v hlavním městě Francie. Nejdříve Boris Johnson okopíroval pařížský systém pouličních půjčoven kol a nyní chce po francouzském vzoru zavádět i podobné půjčovny elektromobilů.
Vedoucí evropská environmentální skupina obvinila ve středu biotechnický průmysl ze zkreslování informací o světové produkci geneticky modifikovaných plodin. Tvrdí, že čísla podávají falešný obraz o tom, jak dalece je GM zemědělství přijímáno. Napsala o tom agentura Reuters.
Typická skotská domácnost každý rok vyhodí jídlo za 410 liber (zhruba 13000 Kč). Podle skotského ministra životního prostředí Richarda Lochheada to znamená ohromujících devět milionů liber za celé Skotsko.
Žijí v jednoduchých stavbách a vaří na ohništi s použitím dřevěného uhlí. V domě se pak skoro nedá dýchat a znečištěný vzduch způsobuje mnoha tanzanským ženám zarudlé skvrny v očním bělmu. V zemědělských oblastech jsou pověry na denním pořádku a vzdělání na špatné úrovni, tyto ženy tedy mohou být odsouzeny jako čarodějnice a brutálně zavražděny rozezlenými sousedy.
„Současná diskuze se zaměřuje na to, jestli budeme vyrábět elektrickou energii z atomu, z uhlí nebo obnovitelných zdrojů energie. Progresivnější část debaty se zabývá tím, kolik energie spotřebujeme a jestli existují možnosti pro zvýšení efektivity a snížení spotřeby energií. Je tu ale ještě jedno důležité téma,“ říká Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA. Jde o strukturu a organizaci energetiky.
Do konce února mohou pražští cyklisté, ale i další Pražané, vyjádřit svůj názor na podmínky pro používání kola coby každodenního dopravního prostředku. Anketa chce zmapovat pohled lidí, kteří kolo používají, a zjistit, co brání Pražanům, aby ve větším množství vyrazili na dvou kolech do ulic.
|
26.11.2024 | Kateřina Štrossová, ČSOP
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
|