Zprávy zelené domácnosti
Britská komise složená ze zástupců vědeckých společností zřejmě doporučí, aby se ani menší opice již nadále nesměly používat k vědeckým testům léků a léčebných prostředků, píše internetové zpravodajství BBC.
11.12.2006 14:49 | PRAHA/BRUSEL/GLAND
(EkoList)
Tuňák obecný, tuňák z Atlantiku nebo Středomoří, treska z Baltu či Severního moře – tyto všechny druhy ryb mají jedno společné. Hrozí jim vyhubení. Poptávka po nich stoupá a rybářské společnosti loví čím dál častěji a menší kusy, jen aby poptávku uspokojily. Co dělat ? Musíme si zakázat jíst mořské ryby?
14.11.2006 15:12 | PRAHA
(EkoList)
Seriál o nepotravinářském využití některých zemědělských plodin, který pro EkoList připravil Petr Konvalina z katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, končí článkem o rostlinných olejích. Jejich využití jako alternativní pohonné hmoty je dnes už docela známé, tím se ale možnosti zdaleka nevyčerpávají.
Američané si začali uvědomovat, jak moc potřebují energii, a řešení přivál vítr, píše National Geographic. Na prvním místě podle expertů na energetiku z alternativních zdrojů energie stále zůstává zemní plyn. Větrná energie se však, ačkoli zatím v Americe pokrývá necelé jedno procento poptávky po energii, rozvíjí.
24.10.2006 09:24 | PRAHA/BRUSEL
(EkoList)
Minulý týden doprovodil Evropského komisaře pro energetiku Andrise Piebalgse na návštěvu Evropské školy v Uccle Bořek Stavitel (angl. Bob the Builder), oblíbená postavička dětí ze stejnojmenného britského animovaného seriálu. Bořek se stal součástí předškolního programu, který dětem pomáhá učit se týmové spolupráci, čelit překážkám a řešit problémy konstruktivní hrou. Komisař Piebalgs také dětem představil tzv. Energetický certifikát a vyprávěl si s nimi o tom, jak by jejich škola mohla efektivněji využívat enrgie. Jeho návštěva souvisí s prezentací Akčního plánu energetické efektivity, zaměřeného na úsporu energie budov v EU.
20.10.2006 09:29 | HARRACHOV
(EkoList)
11.10.2006 11:32 | PRAHA
(EkoList)
Seriál o různých způsobech využití zemědělských plodin pokračuje, tentokrát Petr Konvalina, doktorand katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity, píše o slámě. Ta vzniká jako vedlejší produkt při pěstování řady zemědělských plodin. V podmínkách ČR přichází v úvahu využití slámy obilní (pšenice, tritikale, žito, ječmen, oves, kukuřice), řepkové, slámy z luskovin a taky ze lněných stonků. V současné době je v republice při předpokládaném využití čtvrtiny slámy z obilí a veškeré slámy z kukuřice, luskovin a z řepky k dispozici celkem 2,5 milionů tun slámy ročně.
5.10.2006 | PRAHA
(EkoList)
Jiří Hruška je lektorem globální výchovy, což je pedagogický směr, který propojuje oblast ekologie se sociálními, ekonomickými, ale i etnickými, kulturními či genderovými prvky. „Není to ale výchova ke globalizaci, jak si mnozí mylně myslí,“ vysvětluje. Žije v Hradci Králové, dílny vede po celé republice. Druhým rokem učí i studenty na katedře kulturní a sociální ekologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.
26.9.2006 13:27 | PRAHA
(EkoList)
V sobotním minireferendu, které uspořádalo sdružení Agora Central Europe a zaštítilo ministerstvo životního prostředí a pražský magistrát, mohli Pražané hlasovat o tom, co provést s téměř sto dvacet let starou alejí platanů u bývalého pavilonu EXPO 58. Třetina stromů z této dominanty Letenských sadů totiž stárne a prosychá. Stovky návštěvníků parku se mohly během odpoledne, nazvaného Zelený den, dtaké ozvědět informace o úsporách energie, třídění odpadů a kompostování, solárních panelech, tepelných čerpadlech nebo elektromobilech.
25.9.2006 10:04 | PRAHA
(EkoList)
Evropský týden mobility byl v Praze zakončen velkou podzimní cyklojízdou. Z náměstí Jiřího z Poděbrad se v pátek krátce po 18 hodině vydalo na projížďku Prahou na 1200 cyklistů, kteří na chvíli ochromili automobilovou dopravu v centru Prahy.
|
26.11.2024 | Kateřina Štrossová, ČSOP
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
|