Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2011
Příručka shrnuje otázky, které dostáváme v Ekologické poradně Veronica na téma životní prostředí v Brně a dává stručné konkrétní odpovědi. Kapitoly: zeleň, živočichové, voda, ochrana ovzduší, nakupování, odpady, veřejný pořádek, územní plán Brna, seznam sběrných středisek odpadů, seznam výkupen sběrných surovin, seznam policejních stanic, seznamů úřadů městských částí, seznam nevládních ekologických organizací. Již šesté vydání. (Udaná cena je manipulačním poplatkem)
rok vydání: 2011
Dokument popisuje cestu hudebníka, podnikatele a cestovatele Martina Kratochvíla nedávno otevřeným národním parkem Barun - Makalu. Tato vzdálená a těžko přístupná oblast východního Nepálu sousedí na západě s Everestem a na východě s Kančenčongou. Natočený materiál je rozdělen do dvou celků. První popisuje strastiplnou cestu z Tumlingtaru přes Shipton La do údolí řeky Barun do základního tábora pod Makalu, na ledovec Barun a na předvrchol Peak 3 /5795m/. Druhý, jako bonus přiložený dokument, mapuje sestupovou cestu podle bájné řeky Arun. Podle této řeky rovněž vede jedna z přístupových cest do základního tábora osmitisícové hory Makalu. Film informuje nejen o přírodních krásách a o historii dobývání hory, ale i o způsobu života a zvycích tamních obyvatel.
rok vydání: 2011
Dokument z ojedinělého sjezdu řeky Colorado v celé délce Velkého kaňonu. Obrazově úchvatná scenerie kaňonu je podpořená zasvěceným výkladem o geologickém „kalendáři zeměkoule“ i o vývoji v jednotlivých geologických obdobích. Sportovně náročný sjezd řeky s množstvím obtížných peřejí je doplněn i pestrou historií indiánských obyvatel přilehlých rezervací s jejich neradostným osudem. Film popisuje i faunu a floru kaňonu a podává přehled o objevení a prvním splutí tohoto nádherného divu světa.
rok vydání: 2011
Dvacet devět miniatur z expedice “severním okruhem” po Etiopii. Každý krátký film je opatřen mapkou místa, kde byl pořízen. “ Obrázky z Etiopie” sice dodržují jednotu místa a epizody, ale jsou bez komentáře, vyjadřují se jen estetikou obrazu a hudby, na kterou byly střihány. Expedice vedla divokými oblastmi vysokého pohoří Simien, pouští, i propastmi Modrého Nilu s jeho úchvatnými vodopády. Ukazuje prastaré křesťanství ve skalních klášterech v Tigray, úžasné v monolitním pískovci vytesané kostely v Lalibele i velebnou krajinu a tváře rustikální Etiopie. Všímá si nejen místních venkovských zvyků, jako je kávový obřad, nebo výroba národního jídla injery, ale i moderního života v Addis Abebě.
rok vydání: 2011
Tato kniha vznikla sloučením, přepracováním a doplněním dvou předešlých knih věnovaných středočeské krajině - Střední Čechy a Vstoupit do krajiny. V případě této knihy se nám jedná více o způsob, jak pochopit krajinu České republiky, než přímo o střední Čechy. Ty jsou však na podobná studia obzvláště vhodné, protože jimi protékají hlavní velké řeky, střetává se zde kvalitní zachovalá příroda s neúprosným civilizačním tlakem Prahy. Pochopení krajiny a péče o ni je zároveň péčí o její obyvatele. Je to dlouhodobý proces, ve kterém je nutné uvažovat desítky let dopředu. Každý neuvážený čin zde má dlouhodobé důsledky. Jedním z velkých témat moderní doby je kvalita života, jejíž součástí je kvalita životního prostředí i něco, co se např. v Anglii nazývá "právo na přírodu". Znamená to, že každý člověk by měl mít možnost se snadno dostat do harmonické a jen málo porušené krajiny a přírody. Proto je dobré si uvědomit, v jak mimořádné zemi žijeme.
rok vydání: 2011
Národní parky v Keni a v Tanzanii přímo evokují exotické dálky a divukrásnou africkou krajinu. Autor kromě příhod se zvířaty popisuje i běžný život v přírodním parku – jak si v těchto vzdálených končinách obstarat potřebná vozidla, palivo, jídlo, zbraně, zaplatit ploty, zajistit nutné školení zaměstnanců. Tony Fitzjohn (nar. 1945) strávil dlouhá léta v Keni jako blízký spolupracovník a přítel George Adamsona a další roky prožil v Tanzanii, kde založil rezervaci Mkomazi.
rok vydání: 2011
Mimořádná encyklopedická publikace obsahuje více než 5 000 ilustrací všeho, co se na zemi vyskytuje: od mikrobů po největší savce, od nerostů a minerálů po mohutné sekvoje, od nejdrobnějšího hmyzu po impozantní dravce a obrovské velryby. Příroda je však nejen užitečnou příručkou, ale rovněž pozoruhodnou obrazovou galerií, v níž se nám před očima vynořuje pestrá paleta života na Zemi ve všech jeho podobách a ve vší jeho rozmanitosti. Kniha vzešlá ze spolupráce týmu zkušených expertů a zaštítěná Smithsonovým institutem, celosvětově uznávanou vědeckou institucí, představuje jedinečnou oslavu života na naší planetě.
rok vydání: 2011
Poutavé a dobrodružné putování po řekách kolem světa se spoustou jedinečných fotografií, z pohledu ekologa a člověka, který při svých cestách sleduje dramatický vývoj životního prostředí během svého života. Publikace obsahuje přes 200 barevných fotografií.
rok vydání: 2011
Kniha zve čtenáře na cestu časem od nejmladších geologických útvarů do doby vzniku nejstarších hornin. Každé z období je popsáno v celosvětovém kontextu a je nastíněna tehdejší rozmanitost rostlin a živočichů i důležité události, které měly zásadní vliv na běh geologických dějin. Z každého útvaru je představeno několik charakteristických nalezišť včetně popisu jejich současného stavu a možností sběru studijního materiálu. Text vychází z nejnovějších poznatků a objevů, z nichž některé publikovali sami autoři v prestižních časopisech. Fotografie lokalit a fosilií doplňují moderní rekonstrukce od Petra Modlitby a Jiřího Svobody, dvou předních postav současného paleoartu. 390 bar. fotografií a map.
rok vydání: 2011
Vladislav Vančura napsal Tři řeky. Jan Rendek tři řeky vyfotografoval, Václav Větvička je prošel i projel, poptal se, zavzpomínal a zapsal. Třetí naší společnou řekou je Sázava. Domníváme se, že u nás není jiná řeka, která by se vpila do tolika lidských srdcí i osudů. Na horním toku pomáhala ještě ve středověku při tamní stříbrné horečce. Tam také, ale hlavně na středním toku, mlela v ryze zemědělské krajině obilí a řezala dřevo. To navíc ještě nesla na svých vlnkách nejdřív jen jako polenové, později svázané ve vory a prameny. Z požáreckých lomů vozila do Prahy kámen. Její síla poháněla hamry ve zdejší „době železné“.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|