Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2009
XIV. svazek Edice Chráněná území ČR. Tento svazek završuje mnohaletou vědeckou a vydavatelskou aktivitu rozsáhlého týmu předních odborníků naší ochrany přírody. Popisuje kras a pseudokras v České republice podle karsologického členění. Jedná se o vyčerpávající přehled všech dosud známých podzemních prostor vzniklých nebo vytvořených v krasových a ostatních horninách (např. pískovcích). Úvodní kapitoly se věnují problematice jeskyní z pohledu přírodních věd, výzkumu v nich a ochraně jak současné, tak historické. Celkem je popsáno 3 328 krasových a pseudokrasových jeskyní z 3 988 evidovaných. To ovšem neznamená, že neexistují další podzemní dutiny.
608 stran, barevné fotografie, letecké snímky, mapky.
rok vydání: 2009
Krátká publikace se věnuje krok po kroku obecným principům plánování. Pracovní listy vás jednoduše provedou přes stanovení vize i zpracování SWOT analýzy realizace EVVO na vaší škole. Pomohou vám aplikovat tyto kroky do prostředí školy a vytvořit si jednoduchý tematický plán. Inspiraci pro vaše plánování vám poskytnou ukázkové tematické plány, které vznikly v rámci projektu Sdružení TEREZA „Podpora kvalitního plánování a EVVO na školách“. Jako bonus najdete v publikaci kompletní výukový program, s pracovními listy a pomůckami. K dostání na stránkách Sluňákova - Centra ekologických aktivit města Olomouce, o. p. s. .
rok vydání: 2009
Publikace podává aktuální přehled o rozšíření kopytníků v České republice. Text u každého druhu zahrnuje historii výskytu u nás, podrobnou analýzu současného výskytu a jeho změn za posledních několik desetiletí, vývoj populační dynamiky (na podkladě úlovků), informace o stanovištních nárocích (včetně výskytu podle nadmořské výšky) a také informace o případné ochraně a stupni ohrožení; závěrem je připojen výčet zaznamenaných lokalit. Dále publikace zahrnuje informace o vyhubených druzích a nepůvodních druzích chovaných v minulosti či i v současnosti v našich oborách.
rok vydání: 2009
Autorka k nové knížce říká: "KoLove je nejen protipólem mé první knihy Re Cycling, ale v jistém smyslu také jejím volným pokračováním. Nenajdete zde ty, kteří vyhrávají na kočičích hlavách někde v Belgii, ani ty, kteří bojují o etapová vítězství ve Francii - možná ale poznáte sami sebe. Tato kniha je výběrem toho obrazově nejzajímavějšího a lidsky nejmilejšího, co mne potkalo při fotografování Kola pro život v letech 2004 - 2009. Na podzim roku 2003 mi dal Roman Čermák velkorysou možnost fotit Kolo pro život, které jsem do té doby znala pouze z vyprávění. Děkuji mu za důvěru a pomoc, které si velmi vážím, a která mi o šest let později umožnila vydat tuto knihu. Fotografování cyklistiky mám pomyslně rozdělené do tří šuplíků. V prvním jsou velké profesionální závody, ty přirovnávám k detektivním příběhům, kde rozhodují vteřiny, malá gesta, neočekávané emoce, rychlost a všudypřítomná pohotovost. Ve druhém šuplíku jsou závody, jež mě přiváděly na místa, která jsem do té doby znala jen z obrázků a mnohdy ani to ne. Návštěvy daleké Malajsie či odlehlé Austrálie se pro mě staly Alenčinou procházkou v říši divů. A do poslední zásuvky patří závody, které jsem začala fotit jako poslední. Svůj vztah ke Kolu pro život a ostatním amatérským závodům horských kol s oblibou přirovnávám k Vančurovu Rozmarnému létu. Objevuji místa, na něž bych se nikdy nedostala, chodím po lese, válím se v trávě a hledám. Hledám nová obrazová spojení, která by dokázala ukázat kolo v širších souvislostech, hledám to, co umožní fotkám nezestárnout. Zkouším, jak daleko lze zajít, aby na snímcích zůstalo zachováno to, co je podstatou amatérského ježdění na kole v přírodě, ale současně, aby vzniklo něco, co bude neopakovatelné a nadčasové. Na začátku jsem samozřejmě nevěděla, kam mě tento přístup přivede a jestli vůbec vzniknou fotografie, které za tu spoustu stráveného času budou stát. Takový přístup k fotografování je hrou bez pravidel a zodpovědnosti, soubojem bez protihráče a absolutní svobodou – osvobozující, ale i zavazující. O to těžší, protože vám nikdo neříká, co máte či nemáte fotit. S každým dalším vyfoceným závodem se mi ale otevíraly další fotografické možnosti i doposud neviděné a nepředvídatelné situace. Snažila jsem se vytvořit si vlastní obrazy, představy a svět. Tato kniha je proto malou zpovědí někoho, kdo má, stejně jako vy, život neodmyslitelně spojen s kolem, ale kdo na něm doposud nejezdí. Doufám, že vás alespoň trochu potěší a bude se vám líbit. " Knihu je možné si objednat prostřednictvím www Kolo pro život Zakoupenou publikaci Markéta ráda dodá s věnováním. Dovedete si představit lepší vánoční dárek pro vášnivého bikera?
rok vydání: 2009
O Berounce se tvrdívá, že to je řeka bez pramene. Naši předkové ji nazývali Míza. Stejně tak bychom mohli o Berounce mluvit jako o řece ostrovů. Má jich možná nejvíc ze všech našich řek, třebaže jsme jich osobně napočítali jen 88. Jenže: Po každém větším dešti, neřku-li po každé povodni, je jejich počet jiný. Některé jsou velké, jiné nepatrné, jedny si vytvořila řeka, jiné vznikly třeba prokopáním podemlýnské strouhy. Jeden, ten berounský, se dokonce jmenuje Ostrov. Jinému se zase říká buď Ostrov lásky, nebo Ostrov komárů. Vymysleli to zřejmě vodáci, každý podle své zkušenosti. Berounka, vedle svých čtyř zdrojnic, nachytala za svůj tok pod Plzní skoro 50 potoků a říček; čůrky a drobné pramínky jsme nepočítali. A to je nějaké vody! Do cesty jí naši předkové nastavěli skoro 30 jezů, které naháněly vodu na klapající mlýnská kola, lopatníky i korečníky, v novější době i turbiny. Brody byly, kde jich bylo třeba; při jednom z nich vznikla osada Brod, dnešní Beroun. Když naše předky omrzelo brodit se nejistou řekou, vymysleli si přívozy. I těch tu bylo mnohem víc, než oněch několik posledních mohykánů. A jak čas běžel a doprava houstla, přišly ke slovu mosty. Mosty máme rádi: Jsou to podané ruce, spojují. Otovi Pavlovi i Františku Nepilovi vstoupil kraj i řeka pod kůži a do krve jako živá míza. A možná, že všechno, co řekli a napsali, jim napověděla právě Berounka. I nás oslovila a vedla nás; to, co nám prozradila, bychom rádi věnovali památce obou zmíněných pánů – a vám, čtenářům a obdivovatelům Berounky-Mízy.
rok vydání: 2009
Myslivec nemusí vždy ulovit, zabít. To, co opravdu musí, je zvěři pomáhat. A navíc zatínat zuby nad útokem "civilizace" do přírody, do přirozeného prostředí zvěře. Bojovat. Občas sebere trofej na chlubení, vždy sebere dobrý pocit z krásy českých luhů a hájů. Pokud je myslivcem či vnímavým lovcem. Slovy autora: "Muž v zelené kamizole bude naslouchat věčné písni větrů v korunách..."
rok vydání: 2009
Madla a Ťap, štěně a malý rys. Určitě je znáte ze stejnojmenného večerníčku! Seznámí se poté, co matka rysice tragicky zahynula, ale rysího sirotka naštěstí vypátral zoolog Aleš. Ten také dokáže, že rysík přežije a v Alešově pejskovi Madle najde nerozlučného kamaráda. Při jednom výletě se Alešovi zaběhnou a nenajdou cestu zpátky. A tak s nimi prožíváme dobrodružné putování Šumavou - hlubokými lesy, kolem horských jezer, slatin a samot i nejzapadlejšími končinami. Pro nezkušená mláďata je to putování plné nových objevů, ale také nebezpečí. Vždyť se Ťap málem utopí a střet s pytlákem se jim může stát osudným. Opětovné shledání s Alešem je o to radostnější.
rok vydání: 2009
Jedno keňské přísloví říká: „Nakládejte se Zemí dobře. Nebyla nám dána do vínku našimi rodiči. Byla nám zapůjčena k opatrování našimi dětmi.“ A právě dětem, které se zajímají o zdraví naší planety a o to, jak ho chránit, je určena tato knížka. Na 119 stranách seznamuje mladé čtenáře v 6 hlavních kapitolách s tématy vzniku a vývoje planety Země, ochrany rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů, ochrany před přírodními katastrofami, hospodařením s energiemi, ochrany přírodních zdrojů a boje proti znečišťování planety. Tyto kapitoly jsou dále rozděleny na několik podkapitol, v nichž se autor podrobněji věnuje například obnovitelným zdrojům energie, změnám klimatu, zemětřesení, jaderné energii, zemědělství a geneticky modifikovaným plodinám nebo zpracování odpadů. U každého z témat přitom nezapomene uvést, co může v dané oblasti pro ochranu životního prostředí udělat jednoduchým způsobem každý z nás. Dvojstrany věnované jednotlivým tématům jsou rozděleny do několika částí. V hlavním textu autor podává srozumitelný výklad k danému tématu, často jej doplňuje konkrétními příklady, statistickými údaji a zajímavostmi. Kratší texty opakujících se rubrik, jako například děti se ptají, info +, čísla nebo zoom, přinášejí bližší informace k tématu. Texty jsou v celé knize doprovázeny mnoha barevnými ilustracemi, názornými schématy, mapami, grafy a fotografiemi. Nechybí ani humorné ilustrace. Encyklopedie ochrany životního prostředí je určena čtenářům od 10 let.
rok vydání: 2009
Pohádkový herbář obsahuje 40 půvabných, moudrých pohádek o květinách, které děti učí, aby chodily přírodou s očima otevřenýma. Každou pohádku doprovází líbezný obrázek rostliny, o níž se v pohádce píše, a kniha je tak originálním pohádkovým herbářem pro děti od 6 do 10 let.
rok vydání: 2009
Útlá knížka Jana Čáky je knížkou vzpomínkovou a svým způsobem i bilanční. Autor v ní zůstává věrný svému kraji Příbramska, Podbrdska a okolí Berounky, současně však přináší také vzpomínky na poválečné skautské hnutí a jeho výrazné osobnosti, kteří formovali jeho vztah k životním hodnotám i české krajině.
|
20.12.2024 | Matěj Pomahač
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|