Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2011
Tato kniha je věnována jednomu velice zajímavému šutru. Tato odrůda "obyčejného křemene" dokáže ale vytvořit překrásné obrazy, kresby i hvězdice. Železitý křemen je minerál, kterému je věnovaná celá naše kniha. Snad nejhezčí "železáci", jak jim říkají milovníci těchto kamenů, se nalézají kolem Hořovic, kde se nachází velice často společně s acháty. Budeme se věnovat nejenom nalezištím, ale hlavně překrásným barevným fotografiím, kterých v knize najdete přes 600. Sběratelé ocení i zkušenosti jednoho z největších odborníků na železité křemeny Františka Janouše, který je sbírá skoro padesát let. Jeho poklady jsou nejenom překrásné leštěné kameny, ale i šutrácké příběhy z lokalit, o které se s námi v této knize podělil. Pojďme se tedy opět kochat krásou přírody. Pojďme žasnout nad nádherou železitých křemenů, nad jejich různorodostí a fantazií kreseb, jakou může mít jenom sama příroda…
rok vydání: 2010
Volné pokračování knihy "Každý kopec má své ... NEJ", oceněné 3. místem mezi cestopisy v mezinárodní soutěži TOURMAP 2010. Dobývat vysoké a turisticky atraktivní kopce je po cyklistické stránce mnohem jednodušší. Praděd, Klínovec, Lysá hora, tyhle všechny hory dosahují nadmořské výšky přes 1 000 metrů a až na vrchol vede pohodlná asfaltka. I díky tomu už vrchol navštívily stovky a možná tisícovky cyklistů. Mnohem těžší je zdolávat nižší a nevýznamné vrcholy, na které žádná pohodlná silnička nevede. Člověk se ale nesmí nechat omezovat tím, co je na kole průjezdné a co ne. Když nejde vyjet, může se kolo vytlačit.
rok vydání: 2011
Fotografiemi provázené dílo složené z povídek motivovaných drobnými dobrodružstvími spojenými s přírodovědným, hlavně botanickým bádáním v tropech Latinské Ameriky (Brazílie, Mexiko, Nikaragua, Venezuela). Na formu beletrie je naroubováno mnohé, i dosud nikde nepublikované odborné sdělení nebo nedořešená velice zajímavá otázka či překvapivá etnobotanická souvislost. Populárně vědecký charakter textu je záměrně poněkud zastřen dějem, anebo lyrikou okouzlujících a přitom poměrně nedostupných míst ve velmi exotické přírodě. Vypravěčem je totiž geobotanik i pracovník význačné české botanické zahrady v jedné osobě, tedy člověk žijící doslova pospolu s rostlinami, nyní poznávanými v dalekých zemích a popisovanými v přirozeném prostředí.
rok vydání: 2011
Další kniha ze série 77 výletů je určena nejširší veřejnosti a nabízí tipy na výlety do turisticky méně známých oblastí u našich nejbližších sousedů. Během jednodenních výletů se tak mohou zájemci podívat do Polska, na Slovensko, do Rakouska, do Bavorska či Saska a do večera se pohodlně vrátit domů. Pečlivě zpracované výlety jsou nejrůznějšího druhu – lze při nich obdivovat přírodní krásy, ale také navštívit muzea, kulturní či technické památky nebo třeba rozhledny. Autorky znají všechny trasy z osobní zkušenosti a nezapomínají na důležité praktické informace.
rok vydání: 2011
Druhé vydání, v němž autor líčí zážitky z dlouhé a notně klikaté cesty z Kapského Města k onomu nádhernému přírodnímu divu na řece Zambezi včetně návratu do místa výjezdu. Podíváme se do rezervací a národních parků, nahlédneme do velkých měst a setkáme se s autorovými novými přáteli, kteří mu pomohli na jeho 12 400 kilometrové cestě. Barevná fotopříloha.
rok vydání: 2011
Dějiny českého osídlení rumunského Banátu a současný život našich krajanů jsou dnes díky značné popularizaci všeobecně známé. České vesnice v Rumunsku se staly vyhledávaným cílem organizovaných turistů i individuálních návštěvníků. Na velké přitažlivosti tohoto kraje má svůj nezanedbatelný podíl malebnost zdejší kulturní krajiny, spolu s relativní zachovalostí okolní přírody. Přes jejich unikátní ekologickou a estetickou hodnotu však dosud komplexnější pojednání na dané téma chybělo. Publikace je prvním pokusem tuto mezeru zaplnit.
rok vydání: 2011
I. dotisk. Základem knihy je dlouhá stať o trpaslících, jejich druzích, národohospodářském významu a obecně o záležitostech ukrytých v zemi, ať již se jedná o základní věštebnou symetrii, etruské podsvětní bohy či obyčejné permoníky. Text je dále doplněn příbuznými esejemi o ostré hranici stínu, Sokratově vězení a současných ekonomických a klimatických změnách. Tyto záležitosti jsou hodnoceny převážně z hlediska převozníka trpaslíků, který si klade otázku, kam tento malý národ odešel. Nedílnou součástí knihy je CD Anarcheus s hudbou Pavla Fajta.
rok vydání: 2010
Stavba historických monumentů, hradů, zámků, tvrzí, klášterů a dalších památek byla ovlivněna tvary zemského povrchu, geologickým podkladem i druhem kamene, který byl použit. Kniha proto popisuje sepětí přírodních geologických podmínek se středověkými a některými novověkými kamennými stavbami. Na přírodní skále – kameni – zůstaly kameny staveb našich předků. Širší veřejnost, která má obrovský zájem o historickou architekturu, se tak seznámí i s geologickými podmínkami jejího vzniku.
rok vydání: 2011
Jan H. Bernard (nar. 1928), významný český mineralog a geolog, působil v letech 1954–1990 v Ústředním ústavu geologickém (dnes Česká geologická služba). Ve své vzpomínkové knize popisuje svoje zážitky a dobrodružství při činnosti na rudních ložiskách, při studiu metalogeneze nebo při vyučování mineralogie v Čechách i v cizině. Díky své profesi měl možnost procestovat takřka celý svět. Řadu zemí navíc poznal detailně za svých dlouhodobých pobytů. Zvláště cenné jsou jeho postřehy a zkušenosti ze života v Barmě, Maroku, Etiopii, Turecku, Kongu a Nigérii, kde pracoval celkem osm let jako expert OSN. Kniha zahrnuje takřka celé období autorova života od dětství ve 30. letech 20. století až do současnosti. Ryze osobní vzpomínky na pozadí dobových souvislostí se zde střídají s profesními zkušenostmi či exkurzy do historie exotických zemí. Autor přitom nezapře svůj stálý odborný zájem o mineralogii ani svou sběratelskou vášeň. V závěru se zmiňuje také o tom, za jakých okolností vznikalo jeho osm odborných knih. Za tři z nich Jan H. Bernard obdržel cenu Českého literárního fondu (1982, 1993 a 2005) a kniha „Minerals and their Localities“ (spoluatorem byl dr. J. Hyršl) byla na největším světovém Mineral Show v Tusconu v Arizoně označena organizátory jako bestseller roku 2005.
rok vydání: 2011
Kniha vznikla sloučením a přepracováním dvou starších prací Jana Čáky. První s názvem Po Brdech se chodí pěšky je vyprávění o Brdech mezi Zbraslaví a Příbramí, druhá – Brdské toulání – líčí toto pohoří v jeho opačné jižní výspě, na Rožmitálsku a Spálenopoříčsku. Publikace se setkala s nemalým zájmem, což vedlo k jejímu opakovanému vydání, vždy s novými doplňky a aktualizací. Díky autorově všestrannosti, spisovatelské a kreslířské píli a zaujetí se zájemci opět setkávají s podrobným a čtenářsky přitažlivým líčením svérázné krajiny nitru Čech. Mohou se opřít o autorovu zevrubnou znalost minulosti kraje, jeho pamětihodností, způsobu obživy obyvatel těchto lesnatých končin, krok za krokem pozorovat jeho faunu a flóru, obdivovat se stále ještě zachovalým krásám přírodních zákoutí. A konečně je tato kniha přínosná i v tom, že včleňuje tento region do širších kulturněhistorických souvislostí, pojednává o jeho vlivu na vznik literárních, hudebních anebo výtvarných děl, o působení význačných osobností v kraji.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|