Zprávy
 Zlepšení ochrany zvířat by v případě zvolení podpořil každý druhý kandidát či kandidátka do Evropského parlamentu. Nejčastěji by se postavili za ukončení dálkové přepravy živých zvířat do zemí mimo EU a omezení obchodu se zvířaty z množíren.
Vyplývá to z předvolebního průzkumu na téma ochrany zvířat, který mezi kandidujícími ve volbách do Evropského parlamentu provedly neziskové organizace Svoboda zvířat, NESEHNUTÍ, Compassion in World Farming a Home 4 Pets. 
 Medvěd lovcům na Kamčatce ukradl přenosnou lednici. Informaci v sobotu přinesla ruská média a doložila je videem zachycujícím huňáče při činu. Medvěd si vzal lednici z nákladního prostoru dodávky, když lovci zastavili u krajnice a o něčem se bavili. 
 Irsko se stalo druhou zemí světa, která vyhlásila stav klimatické nouze. Parlament v Dublinu ve čtvrtek večer přijal dodatek ke klimatickému zákonu, jímž vyzval vládu, aby zlepšila svou reakci na klimatické změny a problém ztráty biodiverzity. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Jaký bude mít tento krok důsledky, ale není jasné. Vládu totiž schválený dodatek k ničemu nezavazuje. Národní stav klimatické nouze už na počátku května vyhlásil také britský parlament. 
13.5.2019 09:50 | BRUSEL
( ČTK)
 Ulicemi Bruselu včera prošel protestní pochod, jehož účastníci belgickou vládu vyzývali, aby se začala důkladněji zabývat bojem za sociální spravedlnost a ochranu klimatu. Podle agentury AFP se demonstrace zúčastnilo kolem 15.000 lidí. Policie před začátkem akce zadržela několik osob, které u sebe měly kovové předměty, jež mohly podle ní sloužit jako zbraně. 
 Thajská zátoka, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, zůstane pro turisty zavřená až do roku 2021. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC. 
 Kolem 180 zemí světa se v pátek v Ženevě dohodlo na právně závazném mechanismu pro zneškodňování plastového odpadu. Krok má zaručit, že obchod s plastovým odpadem bude transparentnější a lépe regulovaný a zároveň bezpečnější z hlediska lidského zdraví. Podle agentury Reuters je cílem kroku výrazné snížení množství plastového odpadu ve světových oceánech. 
13.5.2019 00:30 | HONIARA
( ČTK)
 U Šalamounových ostrovů se po více než třech měsících podařilo vyprostit ztroskotanou nákladní loď, která tamní mořskou rezervaci ohrozila desítkami tun uniklého paliva. Informovala o tom v sobotu agentura AFP. Konečná fáze vyprošťovacích prací začala ve čtvrtek a zdržel ji nízký příliv, trup lodi se ale nakonec podařilo dostat z korálového útesu a plavidlo je schopné pohybu. 
13.5.2019 00:15 | BRNO
( ČTK)
 Státní podnik Povodí Moravy eviduje i přes ochlazení a přeháňky na mnoha tocích podnormální stav. Vodu v tocích tak pomáhají dotovat vodní nádrže, které jen za duben vypustily do řek o devět milionů metrů krychlových více vody, než kolik do nich přiteklo. V tiskové zprávě to v pátek uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. 
 Lesy v národní přírodní památce Hodonínská Dúbrava pomáhá zavlažovat potrubní systém, který dříve sloužil hodonínské elektrárně pro transport popílku. Do lesa během dosud tří zavlažování přitekly z řeky Moravy desítky tisíc metrů krychlových vody. V tiskové zprávě to uvedl Pavel Kolibáč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která o přírodní památku pečuje. 
13.5.2019 00:09 | K. VARY
( ČTK)
 Karlovarský kraj přidá místní organizaci Českého rybářského svazu 150.000 korun na vysazení takzvaných reofilních druhů ryb. Původních druhů ryb žijících v divokých a tekoucích vodách totiž v kraji v posledních letech ubývá. Rybáři rybí plůdky vysadí do Ohře i dalších toků napříč krajem, řekl krajský radní Karel Jakobec (ODS). 
 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje zvýšit pokuty firmám za přestupky týkající vykazování emisí a nákupu povolenek v rámci evropského systému. Při nákupu velkého množství povolenek se podle MŽP firmám nyní vyplatí spíš zaplatit pokutu, než emise správně vykázat. Vyplývá to ze zprávy MŽP, ve navrhuje změny zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. Horní hranice pokuty je dva miliony korun, MŽP ji chce desetinásobně zvednout. Vláda bude o návrhu dnes jednat. 
 Stát by mohl chovatelům hradit veškeré náklady na zabezpečení hospodářských zvířat proti vlkům, medvědům, rysům a jestřábům. Česku to schválila Evropská komise, potvrdit to ještě musí monitorovací výbor Operačního programu Životního prostředí (OPŽP). V tiskové zprávě o tom v pátek informovala Asociace ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR). 
12.5.2019 00:45 | BRNO
( ČTK)
 Aktivisté protestují u brněnského výstaviště proti podmínkám ve velkochovech hospodářských zvířat a intenzivnímu zemědělství. Protestovat budou celou dobu veletrhu Animal Tech a Národní výstavy hospodářských zvířat a myslivosti, které se na výstavišti konají ode dneška do středy. Řekla to Barbora Kosinová z hnutí Nesehnutí. Aktivisté též sbírají podpisy v kampani, která si klade za cíl ukončit v celé Evropské unii klecové chovy.

12.5.2019 00:20 | PLZEŇ
( ČTK)
 Budku k ochraně netopýrů navrhl student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni Tomáš Starý. Svou práci konzultoval se Správou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, která se dlouhodobě věnuje ochraně netopýrů a monitoringu obsazenosti netopýřích budek. Budky nahrazují přirozené přírodní úkryty, tedy dutiny v kmenech a větvích starých listnatých stromů a štěrbiny za odlupující se kůrou uschlých dřevin, které především v důsledku lesnického hospodaření z velké části vymizely, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará. Budka se teď testuje ve Slavkovském lese. 
11.5.2019 02:00 | VERNÉŘOVICE
( ČTK)
 Chovatelé z Broumovska se včera poprvé připojili k mezinárodní akci za ochranu pastevectví před vlky. Večer ve Vernéřovicích na Broumovsku vzplanula vatra. Desítky chovatelů z Broumovska tím vyslovily nesouhlas s návratem vlků. Řekl to starosta Vernéřovic a organizátor akce Tomáš Havrlant. První smečka na Broumovsku po 250 letech byla potvrzena v roce 2015. Od té doby zadávili vlci stovky ovcí, koz, telat a také mnoho kusů divoké zvěře. 
11.5.2019 01:21 | PRAHA
( ČTK)
 Dvě třetiny nejdelších světových řek jsou přerušeny přehradami a jinou infrastrukturou, což ohrožuje jejich ekosystém i obyvatelstvo žijící v jejich blízkosti. Odborníci to napsali ve studii zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature. Voda proudí volně pouze v 37 procentech z 246 toků, jejichž délka přesahuje 1000 kilometrů. 
 Země Evropské unie loni snížily emise kysličníku uhličitého ze spalování fosilních paliv o 2,5 procenta v porovnání s rokem 2017. Vyplývá to ze středečních zveřejněných předběžných odhadů evropského statistického úřadu Eurostat. Česku se vypouštění emisí omezit téměř nepodařilo, a pokud jde o tempo jejich snižování, mezi členskými zeměmi se umístilo v horší polovině. 
 Dramaticky snížit nebo rovnou eliminovat uhlíkové emise, abychom se vyhnuli katastrofickým scénářům klimatických změn. Jako plán to zní jednoduše, zvlášť, když známe jeden z nejpřednějších zdrojů znečištění: dopravu. Text uveřejněný na webu The Conversation upozorňuje na příkladu Spojených států amerických, proč to tak úplně jednoduché nejspíš nebude. 
 Některé hlubokomořské ryby vlastní unikátní sadu světločivných pigmentů, které jim pravděpodobně umožňují jistou formu barevného vidění i ve velkých hlubinách. Na objevu se jako hlavní spoluautorka podílela Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Objev mezinárodního týmů natolik zaujal, že se odborný článek dostal do jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů Science na obálku. Informuje o tom Přírodovědecká fakulta. 
10.5.2019 08:04 | PRAHA
( ČTK)
 Evropská unie v pátek 10. 5. vypotřebovala přírodní zdroje, jež jí planeta může nabídnout na celý rok, takže od tohoto dne bude žít na ekologický dluh. Ve své zprávě to oznámil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Pokud by stejně jako EU zdroje konzumovalo veškeré lidstvo, potřebovalo by podle zprávy 2,8 planety jako Země. 
 U pobřeží francouzského ostrova Réunion včera žralok zabil 33letého surfaře. Podle francouzských médií se muž nacházel v zakázané zóně. Útoky žraloků na sportovce a rybáře nejsou na Réunionu výjimečné. Od roku 2011 zabili už 11 lidí. 
10.5.2019 00:30 | BZENEC
( ČTK)
 U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední čtyři roky je škoda na stromech vyčíslena na 21 milionů Kč. Podle Lesů ČR by pomohl letecký postřik, znalec ho však označil za rizikový, řekl včera na tiskové konferenci krajský ředitel společnosti Libor Strakoš. U Bzence se chrousti naposledy rojili v roce 2015. Podle ochránců přírody by postřik nezabil jen chrousty. 
10.5.2019 00:25 | SIBIU
( ČTK)
 Česká republika udělá maximum k ochraně klimatu, nemůže se to ale stát způsobem, který zničí její průmysl. Před odletem na neformální summit 27 zemí EU v rumunském městě Sibiu to včera novinářům řekl český premiér Andrej Babiš. Za konkrétní "krok k začátku konce automobilového průmysl v Evropě" považuje přitom jednoznačně elektromobily. 
10.5.2019 00:22 | Č. TĚŠÍN
( ČTK)
 Český Těšín na Karvinsku bude letos pokračovat v záchraně kaštanů napadených klíněnkou jírovcovou. Pro speciální injektáž, kdy jsou do stromu vpravovány přípravky na hubení hmyzu, letos vytipoval téměř stovku stromů, řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková. 
10.5.2019 00:18 | MOHELNO
( ČTK)
 Ochránci přírody dají osadit retardéry zpomalující dopravu na silnici u Mohelenské stepi na Třebíčsku. Pod koly aut tam loni hynuli sysli, i když na jejich výskyt upozorňovaly dopravní značky. Sysli patří mezi kriticky ohrožené druhy, jejich kolonie ve stepi čítá jen asi 70 jedinců. Vloni bylo zjištěno 12 syslů usmrcených auty, úhynů ale mohlo být podstatně víc, uvedl včera Martin Hyský (ČSSD), radní kraje pro životní prostředí a zemědělství. 
10.5.2019 00:16 | JAMNÉ
( ČTK)
 Policie vyšetřuje úhyn tří vzácných orlů mořských nalezených u obce Jamné na Jihlavsku. Odborníci potvrdili, že byli otráveni zakázaným karbofuranem. Řekla to policejní mluvčí Stanislava Miláčková. Případ kriminalisté prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami z nedbalosti a přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. 
 Češi se zlepšili ve sběru vysloužilého elektrozařízení, k recyklaci ho loni odevzdali v meziročním srovnání o devět procent více, a to 16.672 tun. Nejvíce třídí pračky, myčky, sporáky, nejméně světelné zdroje. Vyplývá to ze statistik společnosti REMA Systém, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení. Nová pravidla sběru elektroodpadu upravuje návrh nového zákona o odpadech, který je nyní v připomínkovém řízení. 
10.5.2019 00:09 | PARDUBICE
( ČTK)
 Mladé stromy v centru Pardubic mají nový typ závlahy. Městský obvod I je zalévá pomocí vodních vaků. Tlumoky neplýtvají vodou, dostane se přímo ke kořenům. Je to jedno z opatření proti suchu. Řekla to starostka městského obvodu I Alena Stehnová (ANO). "Stromy udržují vláhu ve městě," dodala. 
PR článek
9.5.2019 21:16 | PRAHA
( ČSOP)
 Nad obcí Lbín na Teplicku leží jeden z mnoha kopců Českého středohoří. Jmenuje se Supí vrch. Není příliš známý, na mnohých mapách ho ani nenajdete. Dle místních ochránců přírody je ale lokalita krajinářsky i přírodně velmi cenná, zejména díky zachovanému biotopu skalní stepi, na kterém je dosud známo 22 ohrožených druhů vyšších rostlin. Proto se rozhodli využít možností programu NET4GAS Blíž přírodě a vybudovat zde naučnou stezku, která návštěvníky se všemi zajímavostmi Supího vrchu seznámí.

PR článek
 Úvodní článek Hadrije Härtela v rubrice Z naší přírody pojednává o fenoménu řeky Labe a labském údolí. Čtenáře nabádá nahlížet na řeku jako na jeden přírodní systém bez ohledu na státní hranice. To, že se na našem území nachází v porovnání se sousedním Německem jen menší úsek přírodě blízké řeky, nesnižuje nijak jeho hodnotu. Naopak nás zavazuje k jeho ochraně. 
|
2.7.2025 | Fakta o klimatu a Marie Bourne
5. července 2025 (sobota) 10:45 - 15:00
Oslava světového dne surikat
(Festivaly a slavnosti, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
|