Zprávy z legislativyDivočina v Evropě – jak ji chránit? A jak podporovat?11.6.2009 15:37 | PRAHA
(Ekolist.cz)
„Divoká příroda je součást našeho společného bohatství, naší identity. Měli bychom být na její poslední zbytky pyšní,“ prohlásil ministr životního prostředí Ladislav Miko na dvoudenní konferenci o divočině a rozsáhlých přírodních oblastech, která se v Praze konala na konci května. Výsledkem jednání přibližně dvou set odborníků, úředníků, zástupců nevládních organizací, ale i obchodníků nebo majitelů pozemků bylo doporučení Evropské unii, aby se o evropskou divočinu lépe starala – například tím, že nebude chránit jen konkrétní biologické druhy nebo konkrétní přírodní stanoviště, ale taky přírodní procesy, jež v nich probíhají.
Volby do Evropského parlamentu vyhrála ODS, zelení propadli8.6.2009 05:23 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila ODS se ziskem necelých 31,5 % hlasů. Následovala ji ČSSD, jíž volilo o 9 % lidí méně. Své zástupce v parlamentu budou mít i komunisté (cca 14 % voličů) a lidovci (přes 7,5 % voličů). Další politici, kteří dosud ČR v europarlamentu reprezentovali (jde o kandidáty SNK-ED a dál Janu Bobošíkovou s Vladimírem Železným), neuspěli, i když Suverenita Jany Bobošíkové dosáhla přibližně 4,25 % hlasů, tedy nejvíc ze všech „neúspěšných“ stran. Propadli i Bursíkovi zelení, ještě hůř než oni pak dopadla Demokratická Strana Zelených, mizivého výsledku dosáhlo politické hnutí Zelení. Celkem přišla v ČR o budoucí podobě Evropského parlamentu rozhodovat necelá třetina oprávněných voličů.
Dokument: Programové prohlášení vlády7.6.2009 19:35 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Preambule
Vláda České republiky jmenovaná prezidentem dne 8. května 2009 vznikla na půdorysu dohody tří politických stran: ODS, ČSSD a Strany zelených. Narozdíl od standardních politických vlád však není tvořena koalicí politických stran, je sestavena z nestranických odborníků a neopírá se ve Sněmovně o politicky jasně vydefinovanou koaliční většinu. Jejím úkolem proto není realizace politického programu, ale kvalitní, nestranná a maximálně politicky neutrální správa země do předčasných parlamentních voleb. Členové vlády jsou si této reality vědomi a respektují, že mandát vlády je omezen většinovou vůlí Poslanecké sněmovny dospět v říjnu 2009 k parlamentním volbám, a ve zbylém čase již nepřijímat zásadní politická rozhodnutí. Vláda proto otevřeně prohlašuje, že nebude během svého působení otevírat politicky sporná a vyhraněná témata, respektive, že nebude Poslanecké sněmovně předkládat politicky či ideově vyhraněné legislativní návrhy. Vláda se v dobrém slova smyslu hlásí k ideji vlády technokratické, jejímž úkolem je překlenout období do ustanovení politické vlády. Fischerova vláda získala důvěru - i mandát v oblasti životního prostředí7.6.2009 19:26 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Úřednická vláda dnes získala důvěru poslanecké sněmovny. Podle jejího předsedy Jana Fischera bude kabinet nepolitický a nebude přijímat žádná důležitá rozhodnutí. Vládu podpořili poslanci ODS a ČSSD a Strany zelených. Pro zvedli ruku i někteří poslanci KDU-ČSL a někteří nezařazení. Kabinet odmítla podpořit KSČM. V oblasti životního prostředí přináší nová vláda totéž, co v jiných oblastech. Omezený mandát bez možnosti otevírat sporné otázky.
Šrotovné - škody, nebo výhody pro životní prostředí?5.6.2009 13:11 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Peníze od státu na nákup nového auta, za to že majitel nechá zlikvidovat staré, má své zastánce i odpůrce. Sociální demokracie navrhla šrotovné jako pomoc v hospodářské krizi, což někteří ekonomové označili za populismus. Ekonomové v něm nevidí víc než krátkodobé, nepříliš účinné řešení. Ochránci životního prostředí zase proti příspěvku zbrojí kvůli další výrobě aut, které ještě více zaplaví silnice.
CDE: Názory kandidátů eurovoleb na změny klimatu a energetickou bezpečnost3.6.2009 11:36 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Cílem průzkumu, za kterým stojí Centrum pro dopravu a energetiku a CEE Bankwatch Network, bylo zjistit názory kandidátů do Evropského parlamentu na témata související se změnou klimatu a energetickou bezpečností. Osloveno bylo celkem 24 kandidátů velkých i některých malých stran, odpovědi na dotazník zaslalo 9 z nich. Výzkum na celoevropské úrovni pořádá nevládní organizace Inforse.
Jak moc zelení jsou čeští poslanci v EP?1.6.2009 14:41 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na konci týdne vybere česká veřejnost dvaadvacet zástupců do Evropského parlamentu na pětileté volební období. Jako vodítko pro tyto volby vypracovalo občanské sdružení Zelený kruh analýzu vybraných hlasování českých poslanců v oblasti životního prostředí z končícího funkčního období Evropského parlamentu.
Sliby i chyby „nejzelenějšího“ kabinetu - doprava29.5.2009 05:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka (ODS) i koaliční smlouva vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených obsahovaly nemalé množství slibů v oblasti životního prostředí. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) na konci svého působení ve funkci označil kabinet za „zřejmě nejzelenější v historii České republiky“. Během jeho vládnutí opravdu vznikla řada návrhů zákonů, které převádějí sliby do praxe. Jenže podstatná část z nich zatím neprošla celým legislativním procesem a některé sliby vláda nesplnila vůbec. Ve třetí části vládního seriálu se věnujeme tématu dopravy, první díl byl věnován zelené ekonomice, druhý energetice.
Sliby i chyby „nejzelenějšího“ kabinetu - energetika28.5.2009 10:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka (ODS) i koaliční smlouva vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených obsahovaly nemalé množství slibů v oblasti životního prostředí. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) na konci svého působení ve funkci označil kabinet za „zřejmě nejzelenější v historii České republiky“. Během jeho vládnutí opravdu vznikla řada návrhů zákonů, které převádějí sliby do praxe. Jenže podstatná část z nich zatím neprošla celým legislativním procesem a některé sliby vláda nesplnila vůbec. Ve druhé části vládního seriálu se věnujeme tématu energetiky, první díl byl věnován zelené ekonomice, třetí dopravě.
Sliby i chyby „nejzelenějšího“ kabinetu - zelená ekonomika27.5.2009 15:35 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka (ODS) i koaliční smlouva vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených obsahovaly nemalé množství slibů v oblasti životního prostředí. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) na konci svého působení ve funkci označil kabinet za „zřejmě nejzelenější v historii České republiky“. Během jeho vládnutí opravdu vznikla řada návrhů zákonů, které převádějí sliby do praxe. Jenže podstatná část z nich zatím neprošla celým legislativním procesem a některé sliby vláda nesplnila vůbec. V první části vládního seriálu se věnujeme tématu zelené ekonomiky, druhý díl bude věnován energetice, třetí dopravě.
|
jak hlasovali politiciPoslanci zrušili poplatky za znečišťování ovzduší. Právě když lidi dusí smog10.2.2012 12:36 | jst a hch
Nejzelenější politici? Jsou v TOP 09!30.9.2011 01:00 | Martin Singr
sbírka zákonůNenalezena žádná zpráva
sbírka mezinárodních smluvNenalezena žádná zpráva
reklama |