Je libo mýdlové ořechy přes půl světa?
Mýdlové ořechy pocházejí z několika druhů stromů a keřů, podle encyklopedie Wikipedia je nejznámější Sapindus mukorossi. Stromy rostou v teplém až tropickém pásu Ameriky a Asie a jsou pozoruhodné tím, že si vytvářejí vlastní pesticid, látku zvanou saponin. Druhou a v našem případě důležitější vlastností saponinu je, že účinkuje jako přírodní detergent. Pro praní prádla se zpravidla používají slupky z ořechů, které se v látkovém pytlíku vloží přímo do bubnu pračky.
Věra Soukupová z Rosy, jihočeské společnosti pro ekologické informace a aktivity, mýdlové ořechy osobně vyzkoušela. Kromě toho, že jsou ořechy zcela přírodní, je podle ní potřeba vzít v úvahu i jiné aspekty. „Je na zvážení, zda je lepší prát v přírodních mýdlových slupkách, které se dovezou přes půl světa nebo prát v tom, co nabízí naše země, ať už v mýdle či "chemii", ale se všemi zásadami ekologicky šetrného praní,“ říká Věra Soukupová.
Ilsutrační kresba: Miloš Kalista/EkoList |
„Pokud bychom strhli vlnu šílenství ve smyslu perme ekologicky - perme v mýdlových ořeších, mohlo by to být opravdu nebezpečné i pro samotné stromy a prostředí, kde rostou,“ myslí si Soukupová a dodává, že by jí zajímalo, za jakých podmínek jsou ořechy sbírány. „Mám nepodložený strach, aby to nedopadlo jako před lety na Filipínách s kokosovými palmami, kde zavládl sociální útisk, tvrdá práce pro místní za málo peněz v hrozných podmínkách a maximální hnojení pro zvýšení úrody,“ obává se Soukupová. „Zda prát či neprat ve slupkách mýdlových ořechů si každý musí dle svého svědomí a informací zvážit sám. Osobně mi je nastrouhané „mýdlo s jelenem“ rozpuštěné v horké vodě bližší,“ říká Věra Soukupová.
S dotazy jsme se obrátili i na prodejce ořechů. „Mýdlové ořechy dovážíme z Indie lodí do přístavu v Holandsku, odkud jsou po Evropě rozváženy v kamionech,“ říká Pavel Duží z firmy Paracelsus D+K. „Co se týče podmínek pěstování, jsou dle mých informací různé. Plantáže i sběr v přírodě. Při pěstování nejsou potřeba žádné postřiky, strom obsahuje antibakteriální a antiplísňové látky, takže jich není zapotřebí. Podmínky jsou tedy srovnatelné s biozemědělstvím,“ tvrdí Duží. „Co se týče nových plantáží, mýdelník je až 15 m vysoký strom, takže to velmi dlouho trvá, než vyroste. Momentálně je poptávka ještě celkem v rovnováze s nabídkou, pokud se trh zvětší, bude to kvůli době růstu stromu asi trochu problém. Pak se trh bude regulovat cenou,“ říká Pavel Duží.
„Všechny informace, co máme o pěstování, máme od našich dodavatelů v Indii, kteří nás ujišťovali, že k práci není využívána dětská pracovní síla a ořechy jsou pěstovány bez chemických přísad,“ říká Zdeněk Otevřel z firmy Koros. Ořechy do Evropy také dopravují lodí. Podle Otevřela jsou emise na dopravu vyváženy tím, že se ořechy dají použít vícekrát a k výrobě není používána chemie, která by škodila životnímu prostředí jako je tomu při výrobě pracích prášků.
Andrea Lippová, majitelka obchůdku Plínky.cz, zjistila od svého dodavatele firmy BioSantos následující informace: „Mýdlové ořechy sbírají celé indické rodiny včetně dětí, jak je to v Indii běžné. Nejedná se ale o žádné vykořisťování, děti zde prostě pomáhají rodičům.“ Ještě před několika lety prý ořechy hnily na zemi, nyní přinášejí finanční užitek chudým rodinám. Podle Andrei Lippové jde o stromy nenáročné, které lze vysadit i na neobdělané půdě, kterou nelze jinak využít. Tyto stromy prý také pomáhají zabraňovat půdní erozi.
Abychom ověřili některé informace, pokusili jsme se najít českého botanika, který se zajímá o tyto stromy. Obrátili jsme se na řadu vysokých škol přírodovědného zaměření, ale nepodařilo se nám vypátrat nikoho, kdo by znal podmínky, za jakých jsou stromy s mýdlovými ořechy pěstovány, ani za jakých podmínek probíhá sběr. Jsme tedy odkázáni na informace od prodejců, od nichž však těžko můžeme čekat, že by zveřejnili něco negativního o svém zboží. Ohledně prací účinnosti jsme na tom ale podstatně lépe.
"Saponiny jsou všeobecně známou alternativou k běžně používaným tenzidům. Jejich prací účinnost bývá však zpravidla výrazně nižší, proto nikdy nedosáhly v tomto směru nějakého masovějšího rozšíření," říká David Nedoma ze Zkušebního ústavu lehkého průmyslu (ZÚLP). ZÚLP se mimo jiné zabývá testováním prací účinnosti pracích prostředků, mýdlové ořechy však tímto způsobem nikdy netestovali.
Sami prodejci výsledky testu prací účinnosti nemají, odkazují se na spokojené spotřebitele. „Ořechy jsou na praní běžně špinavého prádla, na montérky od oleje je samozřejmě zapotřebí nějaká "žíravina". Od Pavla Dužího jsme dostali záznam německého publicistického pořadu Galileo, která byl vysílán na kanálu Pro7 v březnu 2006. Mýdlové ořechy jsou zde spolu s běžným pracím prostředkem podrobeny televiznímu pracímu souboji s klasickým pracím práškem, z kterého vyšly vítězně mýdlové ořechy. Pořad však spíš než odborný test působí jako kombinace reportáže o mýdlových ořeších a reklamy na ně.
Od redaktorky Testu Dnes Hany Večerkové jsme získali kopii francouzského magazínu pro spotřebitele 60 Millions de Consommateurs, který v listopadu (číslo 410) zveřejnil test pracích prostředků. Časopis testoval prací účinnost na šesti druzích zašpinění (olej, ovoce, víno, kečup a čokoláda, práno na 40 °C), stupeň bělosti po šesti vyprání, barevnou stálost po 25 vypráních na různě barevných tkaninách a vliv na životní prostředí, který se testoval na členovcích a řasách.
Časopis otestoval i mýdlové ořechy, ale hodnotil je mimo klasické prací prostředky. Závěr časopisu je, že mýdlové ořechy dopadli velmi dobře co se týče vlivu na životní prostředí, ale propadli nízkou prací účinností. Citujeme zde překlad dané pasáže: „Dávka doporučená na jedno praní je čtyři až šest půlek ořechů. Řídili jsme se těmito pokyny a podrobili jsme mýdlové ořechy stejným testům účinnosti a ekotoxicity jako ostatní prací prostředky. (…) Jejich účinnost se velmi blíží prací účinnosti vody nebo je s ní přímo identická. Uskutečnili jsme totiž „srovnávací“ vyprání bez použití jakéhokoli pracího prostředku a potvrdili tak, že i vyprání tkaniny v teplé vodě účinkuje na skvrny a jasnost bílé. Tento účinek je však malý a použití mýdlových ořechů jej nijak nezvýší. Na druhou stranu je třeba přiznat jejich velkou šetrnost k barvám a co je pro jejich bezvýhradné stoupence důležité, mají velmi malou ekotoxicitu.“
Celý text francouzského testu je pod názvem Choisissez les moins polluantes dostupný na webu magazínu 60 Millions de Consommateurs, ovšem jen za poplatek 2 Euro.
Článek vyšel v tištěném EkoListu č. 3/07.
reklama