https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jablonec-nad-nisou-chce-zrevitalizovat-koryto-bile-nisy-a-zpristupnit-ho-lidem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jablonec nad Nisou chce zrevitalizovat koryto Bílé Nisy a zpřístupnit ho lidem

12.7.2024 10:45 | JABLONEC NAD NISOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jablonec nad Nisou chce upravit koryto Bílé Nisy a zpřístupnit jeho okolí lidem. Dnes vybetonovaný a nepřístupný tok a jeho okolí by se měly proměnit v odpočinkovou zónu, úpravy koryta by navíc měly zvýšit schopnost řeky zadržet vodu v krajině a zpomalit její odtok, řekla ČTK náměstkyně primátora pro životní prostředí Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec). Řešení revitalizace získá město díky mezinárodnímu projektu ReBioClim, do kterého se zapojilo.
 
"Cílem je vytvořit v rámci mezinárodního konsorcia s akademickými institucemi, odborníky a městy komplexní postup pro plánování revitalizací městských a příměstských vodních toků. Tento postup zohledňuje ekologické, institucionální, sociální a urbanistické aspekty a bude pilotně vyzkoušený v partnerských městech," doplnila Opočenská.

Studie revitalizace Bílé Nisy by tak měla Jablonec přijít na necelé tři miliony korun, přičemž město se bude podílet 430.000 korunami, zbytek půjde z evropských a státních fondů.

Úprav by se měl podle Opočenské dočkat díky projektu v budoucnu zhruba kilometr dlouhý úsek Bílé Nisy v jablonecké části Mšeno od základny hasičského záchranného sboru po ulici Ivana Olbrachta. "Výsledkem by měl být krásný, zmeandrovaný a přírodě blízký vodní tok se zelení a s nějakou návštěvnickou infrastrukturou, která bude mít rekreační potenciál," doplnila k záměru náměstkyně.

Dnes je úsek řeky v těchto místech vybetonovaný, nepřístupný a po celé délce rovný. "Není to projekt na jedno volební období," uvedla náměstkyně. Jde podle ní o dlouhý úsek a velké množství zapojených aktérů. "Jsou to jednak vlastníci, ale také uživatelé těch pozemků a obyvatelé sídliště Čelakovského. Bez jejich zapojení nebudeme a ani nechceme ten projekt vymýšlet," dodala Opočenská.

V současné době už se podle ní pracuje v Jablonci na biologickém průzkumu, geodetickém zaměření a zpracovává se vodohospodářská technická studie proveditelnosti.

Hlavním partnerem mezinárodního projektu je Technická univerzita Drážďany, kromě Jablonce jsou v něm podle Opočenské zapojeni například Leibnizův institut Drážďany, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Slovenská technická univerzita v Bratislavě či Univerzita přírodních věd v Poznani.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.7.2024 12:32
A je to nutné, co ?
Tůristi nemusí být všude, že !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.7.2024 06:57 Reaguje na smějící se bestie
Bílá Nísa protéká v podstatě sídlištěm. Dělá se to především pro místní. Bude to snad místro kde bude trochu symbioticky řešen vztah k vodě. Ten kanál, co tam je teď jen zrychluje odtok.
Projekt ReBioClim nebyl odtajněn pokud již je. Realizace do konce volebního období je možná.
Řekl bych, že kanalizovat řeky je tak nějak neúcta k ní samotné, stejně tak do ní vypouštět různý bordel.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist