https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-a-ochranci-prirody-spousti-zachranny-program-pro-raka-kamenace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo životního prostředí a ochránci přírody spouští záchranný program pro raka kamenáče

12.7.2024 19:10 (ČTK)
Zdroj | MŽP ČR
Záchranný program pro raka kamenáče, který v Česku patří mezi vzácné a kriticky ohrožené druhy, spouští ministerstvo životního prostředí společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Dlouhodobým cílem programu je s pomocí odborníků zlepšit ochranu a stav populace tohoto druhu raka na českém území a zachovat jeho výskyt na minimálně 200 kilometrech vodních toků.
 
V Česku se vyskytuje šest druhů raků, pouze dva z nich jsou původní. Jde o raka říčního a raka kamenáče.

Rak kamenáč je vzácnější a jeho početnost klesá. K životu potřebuje potoky s kamenitým dnem, vyhovuje mu, když do vody zasahují kořeny stromů či keřů, které poskytují dostatek úkrytů. Je velmi citlivý na betonování potoků a kvalitu vody, závažným problémem jsou podle ministerstva také otravy a račí mor. Odhaduje se, že kvůli račímu moru v Česku vymřelo za posledních pět let až 20 procent z celkové populace tohoto druhu.

"Zásadní je ochrana a aktivní péče o biotop druhu, tedy místa, kde rak kamenáč dosud žije. Důležité je zachování nejen jejich rozlohy, ale i kvality prostředí. Pomůže to nejen raku kamenáčovi, ale i dalším druhům, které potřebují k životu podobné podmínky," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL)

Nový záchranný program podle jeho slov zajistí ochranu toků, kde se rak vyskytuje, napomůže také užší spolupráci mezi orgány ochrany přírody a většímu zapojení rybářské veřejnosti a hospodářů.

V Česku žijí raci kamenáči ve 38 lokalitách ve středních, severních a západních Čechách a dále v Podkrkonoší.

"Rozvoj záchranných programů, které pomáhají v naší krajině udržet vzácné druhy rostlin a živočichů, je jednou z priorit vlády. Aktuálně je v České republice realizováno 13 záchranných programů a postupně se pracuje na dokončení dalších. Rak kamenáč je deštníkovým druhem pro společenstva přirozených vodních toků. Ačkoliv je kvůli račímu moru velmi náročné zajistit jeho adekvátní ochranu, díky záchrannému programu lze rizika šíření této nemoci snížit, a raka kamenáče tak na našem území dlouhodobě zachovat," řekl Hladík.

Rak kamenáč patří mezi menší druhy raků, samci obvykle dorůstají osmi až deseti centimetrů, samice jsou menší. Je samotářem s noční aktivitou, přes den se schovává pod kameny a kořeny. Živí se detritem, nánosy řas či drobnými bezobratlými živočichy.

Je chráněn nejen českou legislativou jako kriticky ohrožený druh, ale i evropskými předpisy. Podle směrnice o stanovištích je takzvaným prioritním druhem a v Česjz pro něj bylo vyhlášeno 13 evropsky významných lokalit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist