https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rece-na-jihu-brazilie-uhynuly-tuny-ryb-podle-uradu-kvuli-vypustenemu-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V řece na jihu Brazílie uhynuly tuny ryb, podle úřadů kvůli vypuštěnému odpadu

18.7.2024 10:36 | BRASÍLIA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V řece Piracicaba na jihu Brazílie uhynulo deset až 20 tun ryb. Na vině je nejspíš nelegální vypouštění průmyslového odpadu z cukrovaru a ze závodu na výrobu etanolu. Podle agentury AP o tom ve středu informoval brazilský úřad na ochranu životního prostředí a prokuratura.
 
"Bude trvat roky, než se životní prostředí vzpamatuje," řekl Adriano Queiroz z úřadu na ochranu životního prostředí. Dodal, že vzhledem k počtu uhynulých ryb a rozmanitosti postižených druhů bude mít událost značný dopad na biologickou rozmanitost v řece.

Řeka Piracicaba protéká chráněnou oblastí plnou tropických mokřadů proslulých bohatou faunou a flórou. Ve středu ale hladinu řeky pokryta těla uhynulých ryb.

Podle prokuratury je to "enviromentální katastrofa", znepokojivý je také dopad na místní rybáře a komunity žijící na břehu řeky. Úřady čekají na kompletní analýzu odebraných vzorků vody, na jejich základě pak podniknou případné právní kroky.

Případem už se zabývá i policie. Pokud se prokáže, že firmy do potoka vtékajícího do řeky opravdu vypustili jedovaté látky, hrozí jim vysoké pokuty.

První zprávy o znečištění řeky se objevily už 7. července. Úřad na ochranu životního prostředí ve státě Sao Paulo okamžitě požádal správce vodní elektrárny Salto Grande, aby navýšil průtok vody v řece a koncentrace škodlivých látek se tak snížila. Zprávy o hromadném úhynu ryb se však o několik dní později objevily zhruba o 60 kilometrů dál.

Velké množství ryb loni v Amazonii uhynulo kvůli suchu. Mršiny tehdy kontaminovaly vodní zdroj, který zásobuje tisíce lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DF

Daniel Fiala

18.7.2024 13:10
ať žijou biopaliva! Damn it!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.7.2024 15:44 Reaguje na Daniel Fiala
Myslím, že tam byla nějaká jiná krpa než tyto biofabriky. Ty tam jistě takto fungují desetiletí a ryby jsou na jejich odpad přivyklé.
Odpovědět
OD

Ondřej Dočkal

18.7.2024 22:14 Reaguje na Jiří Svoboda
jedna věc jsou fabriky a vypouštěné znečištění, druhá věc je kolik vody v tom toku teče. V Jižní Americe momentálně probíhá naprostý boom "obnovitelných, přírodně neškodných" vodních elektráren, o jejichž vlivu na hydrologický režim tamějších řek nemusíme pochybovat .. - pekny clanek o "ikonicke" Bello Monte dam zde: https://news.mongabay.com/2020/01/belo-monte-boondoggle-brazils-biggest-costliest-dam-may-be-unviable/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1Orl6Jp9H9ediymWasR1oxmErA2YP28XEMAb8Uv7fyX3R2w8Q-kN7b5VM_aem_EGWjSfut8MDLLCSqNBXZ6w
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist