https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-souvislosti-s-africkym-morem-prasat-se-zvysila-odmena-za-odlov-velkych-kusu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V souvislosti s africkým morem prasat se zvýšila odměna za odlov velkých kusů

1.8.2024 23:15 | LIBEREC (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V souvislosti s africkým morem prasat zvýšila Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci z ministerstvem zemědělství (MZe) v ochranných pásmech v Libereckém kraji odměnu za odlov velkých divočáků nad 80 kilogramů. Zástřelné za velký kus se tak z 5000 korun zvýšilo ode dneška na 10 000 korun. Cílem je snížit stavy zvěře. Lov dospělých kusů přispívá ke snižování populace divočáků, řekl ČTK zastupující mluvčí SVS Petr Majer.
 
Podmínkou pro vyplacení zvýšeného zástřelného je předání uloveného kusu k likvidaci asanačnímu podniku. Tyto kusy nebudou určené pro lidskou spotřebu. Úřední veterinární lékař v asanačním podniku ověří hmotnost uloveného kusu a zároveň odebere vzorek k vyšetření na africký mor. "Na základě tohoto ověření krajská veterinární správa vyplatí lovci zvýšené zástřelné," doplnil Majer. Na zástřelném vyplatila SVS od začátku roku 2,591 milionu korun, i když se odměna už na jaře zvýšila, ke zvýšení odlovu to zatím podle něj nevedlo.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, zvířata se musí utratit. Nakažení divočáci teď ale podle veterinářů přežívají delší dobu než dřív a mohou být zdrojem šíření infekce. "Z tohoto důvodu je víc než v minulosti důležité divočáky intenzivně lovit a snižovat hustotu jejich populace, která je v ČR výrazně vyšší, než by měla být," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Kolem místa nákazy vytyčila veterinární správa ochranné pásmo II a kolem ještě nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat. Lovci v uzavřeném pásmu II mají v současné době při lovu velkých kusů možnost ulovené prase využít ke své spotřebě, pak dostanou zástřelné 2000 korun. Pokud prase ke spotřebě nevyužijí, mohou nově dostat až 10.000 korun za kus a také mají nárok na náhradu nákladů za likvidaci zvířete v asanačním podniku.

SVS ve spolupráci s MZe připravuje také zvýšení nálezného z 2000 na 5000 korun. Vyplácet se bude za nalezení uhynulého divočáka v oblastech, které budou nově zařazeny do uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem afrického moru prasat. Nárok na zvýšené nálezné bude po dobu 30 dní od zařazení nových oblastí do uzavřeného pásma II. "Intenzivní vyhledávání uhynulých kusů a jejich laboratorní vyšetřování je v boji proti nákaze jedním z nejdůležitějších opatření," dodal Majer.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

2.8.2024 08:13
Černá zvěř žije v tlupách které vodí dospělé bachyně . Ty také určují kdy bude chrutí , to bývalo jednou ročně . Dospělí kanci se zase starají aby mladí neotravovali mladé bachyňky a ty potom nešly předčasně do chrutí . Žijí v hierarchie ( PEVNÉ USPOŘÁDÁNÍ ŽIVOTA V TLUPÁCH ) kterou člověk díky svému neodpovědnému lovu zničil , proto jdou do chrutí selata při dosažení váhy 30kg což se stane při dnešní uživě na polích v 6 měsících života , jdou do chrutí 2x ročně , výsledek je že nám vodí selata – selata .
Takže vaše podpora lovu černé zvěře je vedená špatně .
Odpovědět
Ra

Radek

2.8.2024 09:06 Reaguje na Radek
Sele bachyňka má při prvním metání v 6 měsících života cca 3 selata , při druhém už jich bude cca6 a třetím to muže být i 10 selat , tohle stihne do roka a půl . Při chrutí 2x ročně kdy jdou do chrutí 30kylová selata . I když se loví ročné cca 230 000 kusů (odevzdává se pírko ,vzorky na trichinellu , takže počet bude celkem sedět ) dokud nenarovnáme správně prováděným lovem hierarchii v tlupách , není velká šance na snížení stavů . Chce to cílit podporu lovu na selata až pak lovit bachyně , nechat dozrát sekáče v kance . Chce to vrátit dobu hájení černé , příroda nám může v boji proti africkému moru a škodám co působí černá na plodinách pomoct , ale mi s ní musíme spolupracovat a nejít pořád proti ní .
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

25.8.2024 09:27 Reaguje na Radek
A AMP je něco co nás zatím obešlo ze severu,ale přijde to....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist