https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasici-likviduji-vice-hnizd-hmyzu-vosy-ale-premnozene-nejsou-tvrdi-odbornici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči likvidují více hnízd hmyzu. Vosy ale přemnožené nejsou, tvrdí odborníci

5.8.2024 17:51 (ČTK)
Počet vos reaguje na klimatické podmínky. Pokud je mírná zima a sucho a teplo na jaře, bývá více vosích dělnic v pozdním létě.
Počet vos reaguje na klimatické podmínky. Pokud je mírná zima a sucho a teplo na jaře, bývá více vosích dělnic v pozdním létě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hasiči letos v červenci zlikvidovali o několik stovek více hnízd obtížného hmyzu, tedy i vos a sršní, než v loňském prvním prázdninovém měsíci. Nárůst objednávek na likvidaci vosích hnízd eviduje také firma na hubení hmyzu, odborníci se ale shodují v tom, že přemnožené vosy letos nejsou, pouze létají více při teplém a suchém počasí. Vyplývá to z odpovědí odborníků a ochránců přírody, které ČTK oslovila.
 
"Oproti loňské sezoně sice pociťujeme nárůst objednávek na likvidaci vosích hnízd, ale je to dáno spíše počasím, respektive počtem teplých letních dní," řekl Marek Götzl z firmy na hubení hmyzu a škůdců Adera. S tím souhlasí také Jan Růžička z katedry ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity. "Pokud je v létě teplo a sucho, vos, vosíků a sršní je každoročně všude hodně. Nemám pocit, že by se jejich početnost nějak drasticky lišila od jiných let," uvedl Růžička.

Také ochránci přírody tvrdí, že počet vos reaguje na klimatické podmínky. Pokud je mírná zima a sucho a teplo na jaře, bývá více vosích dělnic v pozdním létě, uvedl Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Letošní rok nepředpokládáme nijak výjimečný z hlediska početnosti vos, vzhledem k několika velkým výkyvům v teplotách bychom očekávali spíše nižší početnosti," doplnil Chobot.

Právě vyššími teplotami, které byly v červenci na některých místech v Česku tropické a vystoupaly až na 35 stupňů Celsia, si odborníci vysvětlují více hasičských zásahů. Zatímco loni v červenci likvidovali hasiči 946 hnízd obtížného hmyzu, letos za stejné období to bylo téměř 2500. Informaci ČTK poskytla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová. Zásahy jsou podle hasičů stále stejné, hmyz oproti předchozím letům není nebezpečnější ani agresivnější.

Hasiči i odborné firmy likvidují pouze taková hnízda, která jsou v blízkosti obydlí a ohrožují zdraví lidí. "Hnízda jsou nejčastěji na půdách, pod střešními taškami, na trámech, v otvorech a v rozích fasády, v dutých zábradlích, pod podlahou teras, v kůlnách a zahradních domcích," řekl Götzl a doplnil, že ani v jejich firmě nepozorují rozdíly v chování či hnízdění vos. Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského vysvětlil, že vosy hnízdí v blízkosti potravy. "I vosy potřebují bílkoviny, loví hmyz a ledacos najdou i v kompostu a v popelnicích," uvedl.

Odborníci zároveň upozorňují na to, že vosy mají důležité funkce v ekosystému. "Jsou všežravé, jako dravci loví řadu jiných druhů hmyzu, živí se nektarem, a jsou tak i významnými opylovači," řekl Chobot.

Nejčastěji zasahovali hasiči při likvidaci obtížného hmyzu v Plzeňském kraji, k 25. červenci evidovali 465 zásahů. Naopak nejméně zasahovali v Libereckém kraji, a to desetkrát. Za loňský rok měli hasiči 5535 výjezdů k likvidaci obtížného hmyzu, letos k 25. červenci to bylo 4020.


reklama

 
Tereza Preisová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.8.2024 18:52
Přitom je v médiích, na internetu nabízeno takových jednoduchých lapačů vos všelijakých a lidé si pozvou hasiče - platit by to měli většinou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.8.2024 19:09 Reaguje na smějící se bestie
Jestliže v lapači skončí většina hnízda, zbytek je o to více agresivnější, aby splnil potravní nároky larviček. Je lepší pozvat hasiče, pokud vlastními silami, tak v noci, nejlépe nad ránem, kdy jsou chladem méně pohyblivé.
Odpovědět
JK

Jana K

6.8.2024 16:53 Reaguje na smějící se bestie
Lidi požadují likvidaci hnízda jen tak, aniž by je vosy ohrožovaly. Takže ano, vše zaplatit.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.8.2024 05:05 Reaguje na Jana K
No, "jen tak" to asi nebude. U kamaráda mají tři hnízda na 15m, zdržují se valnou část dne pod pergolou, kde mají i televizi a stolují. Bez lepačky v ruce to nejde, nad hlavou pověšenou nádobu, živolovku se sladkým.

Ano, ta vosa sama od sebe neohrožuje, ale stačí neopatrný pohyb, nebo nenápadně sedne někam, kde to může být nebezpečné (krk, kraj sklenice/ústa) a musí(?) volat sanitku. Že je někdo (dítě) alergik se dozvědí až po žihadle, a tehdy už to může být vážné. Proto zde prevenci (z obavy před...) vcelku chápu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.8.2024 19:05
Neodborník netvrdí, nýbrž ví, že sršní je letos abnormální/rekordní množství (v ležaté budce i dvě královny/hnízda), i vos je (2-3) násobek průměru. Musel jsem vzdát čištění budek a posunout do podzimu, jinak bych stejně musel linie procházet dvakrát.

Je zajímavé, že klošů je letos naopak zlomeček, možná jen desetina běžných stavů, podobně jako ptačích blech. Zatímco v průměrný rok je nestačím mačkat ("jsou všude"), letos občas jeden. Pro tyto rozdílné trendy mě příroda ukrutně baví, neb na to není jednoduchá odpověď. P.S. Začínám s čištěním v létě, neb jich mám více než malé množství.
Odpovědět
HH

Honza Honza

6.8.2024 20:54 Reaguje na Karel Zvářal
Třeba to dělají ty vosy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.8.2024 21:31 Reaguje na Honza Honza
Také mě to napadlo, a u klošů je to dosti pravděpodobné. U těch blech se asi nejedná o jejich lov, ale jak sedí v houfu (20-40) kolem otvoru a čekají na přílet ptáčka, na kterého by přeskočily, hledající vosa je vyprovokuje k přeskoku, jenže blechy skončí na zemi a cestu zpět už asi nenajdou. Je to otázne... u žádné budky nebyly blechy v houfu, jen jednotlivé kusy. A tak jako panuje mýtus, že ptáci "sbírají škodlivý hmyz", něco podobného se traduje u tohoto žluto-černých predátorů. Loví vše, co zvládnou, včetně včel samotářek. V důsledku čehož na ně pohlížím úplně jinak. Dnes jsem byl u kámoše, mají lapač na vosy. Hnízdo mají v budce pro modřinku, i pro sýčka - od sebe asi 15m. Hledím na starou káru pod přístřeškem - a pod zrátkem je pět vos - našly škvíru mezi plechy a někde za dveřmi mají hnízdo. Takže na pár metrech tři hnízda - něco podobného nepamatuji. Je to o přežitelnosti královen, takže kolísání v počtech je naprosto logické a snadno zjistitelné. Pro toho, kdo chodí ven.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.8.2024 21:43 Reaguje na Karel Zvářal
U čmeláků zatím nula, asi důsledek ochlazení po teplém únoru a úhynu matek krmících první dělnice po ochlazení kolem 20. dubna.
Odpovědět

vladimír šmídl

7.8.2024 19:39 Reaguje na Karel Zvářal
No vidíte, a právě čmeláci dispopnují ze zmíněných druhů největším množstvím jedu. Jednou se rozšířila po škole zaručená informace, že čmeláci nebodají a samozřejmě jsem to byl já, kdo koupil dávku, na jejímž místě byla krevní sraženina vidět dva měsíce. Ovšem čmeláci neútočí.
U vos jsem si všml, že žerou maso, a to živé (drobný hmyz), ta k i třeba kuřecí játra. Na webu KUPŘEDUDOMINULOSTI popisuje autorka , kterak koupili dětem čmeláčí hnízdo. Po čase se jim cosi nezdálo , až identifikovali výměnu osazenstva. Uvnitř byly vosy. Zavolali hasiče, ti tam něco pšoukli a bylo ticho. Na druhý den vosy (mrtvé) spočítali. Likvidace jedné voswy vyšla na 68 kč.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.8.2024 19:19
Letos jsem poprvé viděl, jak vosy polují na včely samotářky. I tak se namakají, aby si obnovily vchod na vyjeté koleji polňačky, tam se ale vosám (dvě současně) krásně chytají. Je to smutný pohled.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.8.2024 19:24
Jinak na vých Moravě bylo třešní málo, ale švestky a jabka lámou větve. I tato bohatá úroda zřejmě pohání dravý/plodožravý hmyz.
Odpovědět
HH

Honza Honza

6.8.2024 20:51
Tak jako díky odborníkům (jako článkům v ekolistu ale i v komentářích - viz p. Zvářal) člověk mění názory, neobdivuje již tak krásné barevné cizokrajné rostliny (i když zkrášlují zahradu a je nám v ní příjemněji) a více si váží původních rostlin. Nelikviduje pečlivě a chemicky housenky a mšice - jsou potravou pro ptáky, tak stejně se v budoucnu možná bude chovat i k predátorům - vosám a sršním. Zatím je každý likviduje co může, s nenávistí odhání od jídla, ale názory se mohou měnit.
Já s vosami zvl. problémy nemám, pokud je člověk zbytečně nedráždí, sem tam nějaké žihadlo, podobně jako popálení kopřivami se snažím tolerovat.
Zvl. pak sršni jsou zajímaví, stačí se držet 2-3 metry od hnízda a žádné problémy by být neměly.
Odpovědět
Anyr

Anyr

7.8.2024 16:52 Reaguje na Honza Honza
Sršně jsou úplně v pohodě, moje zkušenosti jsou horší i se čmeláky :D Ďobla mě jen jednou v životě, a to, když se mi dostala pod paži a já blbec připažil :D Nu a bolí to tedy více od vosy.

Jinak, také myslím, že lidé přehání, a jedná se spíš o strach a prevenci.
Na tohle téma by se, mimochodem, dalo diskutovat moc a moc. Lidé na českých vesnicích ze strachu a pro jistotu zničili už spoustu věcí.
Stromy, aby nepadaly na domy, na silnice, aby jim ptáci nesr**i na auta, aby nebyly alergie.
Keře, aby nebyla klíšťata, aby se nepoškrábali o trny, aby to bylo "estetičtější".
Staré kůlny/hromady dřeva pryč jen, že v nich bydlela kuna, netopýři, sovy, ježci, a dělali bordel trusem/hlukem, případně žrali krmení "kočičkám" (venkovní kočky bych zakázal pod trestem vězení).
Nu a teď to budou vosy/sršně, protože "jsou nebezpečné".

Jasně, chápu, že se alergici chrání, ale zaprvé, tohle zdaleka nedělají jen alergici, a zadruhé, přece neodstraníme ze světa vše, jen proto, že to umí být ne moc příjemné... viz třeba ty kopřivy. Jsou chutné, zdravé, přínosné pro člověka i zvířata, ale pálí - tedy pryč s nimi! :/

Věřím, že tohle "období lidské blbosti" jednou pomine.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.8.2024 20:15
Ten hlod, že živočich není přemnožený, jestliže má co žrát, jsem si zapamatoval. To je na nějakou zelenou cenu. Vosy a sršně také nejsou přemnožené, neb potravy mají ha-fo. A běda, jak uslyším, že jsou přemnožení hraboši (to zas bude řevu) - přitom v tom samém roce úroda cca v normě! Takže pojem "přemnožený" bychom měli vyškrtnout ze svého slovníku. Protože se uvádí, že náš druh je asi 3-4 násobně nad přijatelný/optimální stav, jsme tedy též přemnožení. A s tím určitě většina zdejších kritiků nebude souhlasit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist